Tarnobrzeg pałacami stoi
Co charakteryzuje zatem dobrego fotografa. Profesjonalista powinien posiadać wysokiej klasy, ale nie powinien też nazbyt go gloryfikować, bowiem w ten sposób na ogół tuszuje się swoje mankamenty techniczne. Dobrze też gdy fotograf dysponuje drugim aparatem na wypadek awarii pierwszego. Jedyną i niepodważalną cenzurką dobrego fotografa są oczywiście jego zdjęcia. Te powinny być dobrze skadrowane, odpowiednio doświetlone, a przede wszystkim powinny zawierać kluczowe momenty ślubu i wesela jak: przygotowania do ceremonii-przynajmniej Panny Młodej, błogosławieństwo w domu przyszłej żony, ceremonię zaślubin, przywitanie gości weselnych, pierwszy taniec, krojenie tortu i oczepiny.
Odpowiednia forma ujęć w kościele
Kunsztu i odpowiedniej wiedzy wymagają zdjęcia wykonywane w kościele. To swoistego rodzaju papierek lakmusowy, który może nam najwięcej powiedzieć o umiejętnościach technicznych danego speca. Wnętrza budynków sakralnych rządzą się swoimi prawami. Tutaj panują kiepskie warunki świetlne, których nie można poprawić sobie dodatkowym oświetleniem. Fotograf też nie może poruszać się swobodnie, by nie zakłócić tej podniosłej ceremonii. Tutaj też trzeba idealnie wyczuć moment gdy młodzi złączą swoje spojrzenia w czasie zakładanie obrączek, a także trzeba uchwycić wzruszone twarze rodziców i gości. Fotografia to dziedzina sztuki, dlatego też tak ważne jest ujmowanie tego typu emocji.
Pomysłowość fotografa
Inną cenną umiejętnością dobrego fotografa jest ciekawe aranżowanie sesji plenerowych. Ta forma fotografii ślubnej wymaga od robiącego zdjęcia kreatywności i otwartej głowy na nowe pomysły. Kluczem do sukcesu w przypadku tego rodzaju zdjęć jest dobór ciekawych i charakterystycznych miejsc. Takich nie brakuje w Tarnobrzegu. Częstym motywem jest wykorzystanie za tło ujęć ślubnych zabytków architektury, których w okolicach tego miasta nie brakuje.
Pałace i dwory
Znakomicie prezentuje się zespół zamkowy Tarnowskich w Dzikowie, którego początki sięgają XV wieku. Bajkowo prezentuje się inny pałac z Mokrzyszowa, który powstał w XIX stuleciu. Na uwagę obiektywu aparatu fotograficznego zasługują także: neogotycki pałac myśliwski Szindlerów i klasycystyczny dwór Padewiczów w Nagbajowie. W okolicy znajdą się też interesujące miejsca na łonie przyrody. W lesie Zwierzynieckim lub nad zalewem Machowskim można pokusić się o kilka sielankowych ujęć.
Autor: Paweł Hetnał