Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Suknia ślubna z Allegro – czy warto kupić używaną suknię ślubną?

Suknia ślubna z Allegro – czy warto kupić używaną suknię ślubną?
Allegro, czy inne portale mają sporą ofertę zakupu używanych sukien ślubnych. Z oczywistych względów są one znacznie tańsze niż nowe. Czy warto kupić używaną suknię ślubną? Są tego plusy i minusy jak z wszystkim.

Dla panny młodej suknia ślubna jest jednym z najważniejszych detali ślubu i wesela. Nieraz wyobrażamy sobie, jak mogłaby wyglądać, ale gdy przychodzi moment zakupu, musimy najczęściej zrewidować te wyobrażenia, bo pojawia się wiele ograniczeń, jak np. cena. Wtedy przychodzi myśl, aby zakupić używaną suknię ślubną. Czy warto? Wiele panien młodych nigdy nie zdecydowałoby się na sprzedaż sukni ślubnej, zatrzymują ją na pamiątkę, ze względów sentymentalnych. Jednak dla innych jest to tylko niepotrzebny detal, który zajmuje miejsce w szafie i niszczeje. Decydują się na sprzedaż, żeby ktoś inny mógł z niej skorzystać oraz żeby odzyskać część pieniędzy, przeznaczonych na jej zakup. Gdzie można znaleźć ich oferty i czy warto w ogóle szukać?


Gdzie kupić używaną suknię ślubną?

Jeszcze jakiś czas temu najbardziej popularne były tzw. komisy ślubne. Byłe panny młode sprzedawały tam swoje suknie, a komis odsprzedawał je innym, naturalnie za niewiele wyższą kwotę. Komisy oczywiście w dalszym ciągu istnieją i można skorzystać z ich usług. Ale coraz bardziej popularne, jak przystało na funkcjonowanie w dobie Internetu, stało się wystawianie sukni na sprzedaż w sieci. Ogromną bazę sukien ma portal aukcyjny Allegro. Wystawiane są one zarówno przez komisy, jak i osoby indywidualne. Suknie sprzedawane bezpośrednio przez panny młode, można znaleźć też na popularnych portalach z ogłoszeniami, jak OLX lub Gumtree, albo na internetowych forach ślubnych. Z samym znalezieniem ogłoszeń raczej nie powinno być problemu, znacznie trudniejszym zadaniem jest wybór odpowiedniej sukni.


 

Używana suknia ślubna – na co zwrócić uwagę?

Kupując nową suknię ślubną, jesteśmy w komfortowej sytuacji, bo zostanie ona do nas idealnie dopasowana. Niestety w przypadku używanej, nie jest to wcale łatwe. Może się oczywiście zdarzyć, że znajdziemy sprzedającą, która ma takie same wymiary, jak my, ale i to nie oznacza, że obejdzie się bez przeróbek. Zwykle są one konieczne. Poza tym ważne jest sprawdzenie, czy suknia nie ma zniszczeń, które mogą być niewidoczne na zdjęciu w Internecie. Dlatego najlepszą opcją będzie znalezienie sprzedającej, która mieszka wystarczająco blisko, aby spotkać się, obejrzeć i przymierzyć suknię. Poza tym kupowana suknia ślubna powinna być już po procesie czyszczenia. Używana suknia może po czyszczeniu odzyskać kolor, dlatego wcześniej będzie wyglądać trochę inaczej. Wtedy możemy być pewni, jak wygląda sytuacja. Kupowanie sukni ślubnej “w ciemno” to prosty przepis na katastrofę.
 

Czy warto kupić używaną suknię ślubną?

Tym, co najbardziej zachęca do zakupu używanej sukni ślubnej, jest oczywiście jej cena. Używaną suknię można kupić nawet za 30% ceny nowej, zwykle nie więcej niż 1000 złotych z dodatkami w postaci welonu, czy bolerka. Łatwo sobie wyobrazić, że pieniądze zaoszczędzone na sukni, której zapewne nikt nie odróżni od nowej, można wydać np. na podróż poślubną lub na inny element wesela np. pokaz sztucznych ogni, czy bufet z czekoladową fontanną, które bardziej zachwycą gości. Jednak używana suknia ma także pewne wady. Pewne jest, że nie będzie dopasowana do naszej sylwetki tak dobrze, jak nowa, choć oczywiście można zrobić odpowiednie przeróbki. Jednak w tym wypadku, koszt sukni wzrośnie o usługi krawcowej.

 


Używana suknia ślubna – brak wyjątkowości?

Natomiast wydaje się, że najważniejszą wadą używanej sukni jest to, że jest... używana. Dla wielu panien młodych stanowi to poważny dyskomfort, bo zależy im na tym, żeby suknia była jedyna i wyjątkowa. Jeśli inna panna młoda miała ją na sobie, to suknia w ich mniemaniu nie spełnia tych warunków. Rzeczywiście ciągłe podkreślanie wyjątkowości tego dnia, sprawia, że chcemy, aby każdy detal był stworzony tylko dla nas, dlatego używana suknia ślubna jest automatycznie wykluczana. Czy rzeczywiście jednak ma to tak duże znaczenie? W końcu suknia to tylko przedmiot, liczą się przecież przeżycia związane ze ślubem, to one sprawiają, że ten dzień jest wyjątkowy, a nie to, co na sobie nosimy. Jeśli jednak używana suknia będzie powodować duży dyskomfort, lepiej nie jej wybierać, kierując się niską ceną. Na weselu najważniejsze jest dobre samopoczucie, nie można dopuścić do tego, żeby coś je zniszczyło.


Nastawienie panny młodej do wyboru

W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do pytania, czy przyszła panna młoda jest pragmatyczna, czy sentymentalna. W pierwszym przypadku wybór używanej sukni ślubnej będzie oczywisty, a w drugim, nic jej nie przekona do takiego zakupu. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest najważniejsze i na tej podstawie podejmować wybór. W końcu szkoda byłoby czegokolwiek żałować w tym wyjątkowym dniu.

W sukni najważniejszy jest jej wygląd. Jaką wybrać?

 


Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (1)
  • karla 2019-03-03, 17:36

    Według mnie suknia powinna być dopasowana do panny młodej bo przecież to jej wieczór, mi się marzy suknia ślubna od VIoli Piekut albo innej projektantki, ale to i tak najpierw trzeba znaleźć męża :P

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top