Ślubny plener fotograficzny – z czym to się je
Plenery stanowią dzisiaj element zdecydowanej większości zdjęć ślubnych . W odróżnieniu od klasycznych ujęć z ceremonii ślubnej w kościele czy hucznej zabawy w domu weselnym, scenerie w terenie cieszą się wyjątkowym uznaniem wielu nowożeńców. Dlatego też są one bardzo chętnie wybierane przez nich (również sam fotograf lubi je zasugerować w konkretnym stylu). Poza tym mogą być one wyjątkowo wymagające, gdy gusta nowożeńców są nietypowe lub gdy akurat nie dopisuje pogoda a sesję plenerową trzeba zorganizować bez zbędnej zwłoki.
Dwa rodzaje plenerów
Fotografia ślubna uwzględnia dwa rodzaje plenerów – udział w robieniu zdjęć na tle natury lub pozowanie w tle ciekawej architektury. W pierwszym przypadku fotograf wybiera się z nowożeńcami w jakieś malownicze miejsce. Jest to zwykle miejsce pełne zieleni, na którą składają się urokliwe łąki z zielonymi trawnikami, piękny las z wieloma drzewami a także ogrody w parkach, skwerach czy miejskich zieleńcach. Fotograf nie pogardzi również wycieczką do ogrodu botanicznego, jeżeli takowy znajduje się w pobliżu. Zdjęcia ślubne na łonie przyrody uwzględniają również wykorzystanie zbiorników wodnych w postaci brzegów rzeki, jeziora, stawu a nawet nadmorskiej plaży. Nie są to rzecz jasna wszystkie naturalne motywy, jakie fotografia ślubna może uwzględnić. Powyższe scenerie mogą być łączone, co tylko urozmaica powstającą sesję plenerową. Większość osób preferuje jednak sytuacje ze sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi w postaci świecącego słońca.
Profesjonalny sprzęt i akcesoria
Dobrze wyposażony fotograf zabierając się za obsługę ślubu oraz wesela, ma w zanadrzu wysokiej jakości aparat z wieloma dodatkami. Jednakże nawet taki sprzęt, wart nieraz kilkadziesiąt tysięcy złotych, potrafi być zawodny, dlatego jest wyposażony również w zapasową lustrzankę. Odnośnie charakterystyki oferty fotografów nie różni się ona w przypadku wielu z nich. Do standardów należy realizacja fotoreportaży od przygotowań u panny młodej i w rzadszym zakresie u pana młodego. Oprócz tego zdjęcia ślubne wykonuje się w Kościele w trakcie ceremonii albo w Urzędzie Stanu Cywilnego. Fotografia ślubna obowiązkowo uwzględnia również ujęcia z wesela wraz z oczepinami. Na samym końcu nowożeńcy razem z fotografem zaglądają w plener. Istnieją profesjonaliści, którzy w ofercie mają sesje zdjęciowe w studiu fotograficznych czy też sesje narzeczeńskie i pochodne. Osprzęt fotografa to jedna sprawa, zostaje jeszcze dobór odpowiedniego terminu.
Pora roku ma wpływ na cenę
Udział fotografa podczas obsługi ślubu latem jest droższy, niż zdecydowanie się na zorganizowanie ślubu w okresie zimowym. Powód jest prosty – zdjęcia ślubne wykonywane latem są po prostu ładniejsze (szczególnie w wypadku podjęcia decyzji o udziale w sesji fotograficznej w plenerze). Praktyka pokazuje, że zwykle wpierw ustala się termin ślubu a dopiero potem nowożeńcy zastanawiają się nad fotografem na swoją ceremonię. Jest to również podyktowane chęcią kształtowania kosztów organizacji ślubu na jak najniższym poziomie.