Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Ślub poza swoją parafią

Ślub poza swoją parafią
Przyjęło się, iż ślub zawierany jest w parafii Panny Młodej. Coraz częściej odchodzi się jednak od tego zwyczaju. Narzeczeni decydują się wstąpić w związek małżeński w parafii do której należy Pan Młody lub też jeszcze innej. W Białymstoku jest wiele pięknych kościołów i warto się zastanowić czy Wasz ślub może odbyć się w innym miejscu.

Podczas załatwiania wszelkich formalności należy pamiętać o tym, że polskie prawo nie uznaje samego ślubu kościelnego. Aby miało ono także skutki prawne ślub kościelny musi spełniać warunki ślubu konkordatowego lub też małżeństwo musi zostać zawarte w Urzędzie Stanu Cywilnego. Formalności związane z organizacją ślubu w innej parafii nie są bardzo skomplikowane. Poza odbyciem nauk małżeńskich i spotkań w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego. Należy zdobyć zezwolenie proboszcza parafii, pod którą podlegamy.
 

Protokół przedślubny i zapowiedzi

Protokół przedślubny można podpisać w swojej parafii lub tej, w której ślub będzie zawierany. Przyszli małżonkowie muszą także dopilnować ogłoszenia tzw. zapowiedzi w swoich parafiach. Po zakończeniu ich ogłaszania narzeczeni dostarczają do parafii zawierania ślubu dokument, który potwierdza ich wygłoszenie.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top