Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Ślub latem czy zimą?

Ślub latem czy zimą?
Czy pora roku ma wpływ na wybór terminu wesela? Z pewnością wiele osób marzy o ślubie w lecie lub w zimie, ale jakie są obiektywne powody wyboru właśnie tej, a nie innej pory roku? Jakie są plusy i minusy ślubu w danej porze roku?

Wybranie daty ślubu to jedno z podstawowych pytań, na jakie muszą odpowiedzieć sobie przyszli małżonkowie. Co zwykle wpływa na ten wybór? Czasem mająca zapewniać szczęśliwe pożycie literka „r” w nazwie miesiąca, innym razem bardziej praktyczne względy, jak choćby dostępność sali weselnej, która się nam podoba. A jakie znaczenie ma pora roku, w której odbywa się ślub?
 

Pora roku ma wpływ na koszty

Pora roku ma wpływ na więcej elementów wesela niż może się na początku wydawać. Decyduje o tym, jaki strój wybierzemy, czy będzie konieczny dodatkowy wydatek w postaci okrycia wierzchniego, może determinować to, czym pojedziemy do ślubu oraz jak będzie wyglądać nasza ślubna sesja. Dlatego właśnie, aby zorganizować przemyślane wesele, musimy wziąć porę roku pod uwagę. W takim razie co jest lepsze, ślub latem czy zimą?
 

Wady i zalety ślubu w lecie

Lato to szczyt sezonu ślubnego. Widać to między innymi w zapchanych kalendarzach podwykonawców oraz najwyższych w roku cenach usług ślubnych. To właśnie największa wada decydowania się na ślub w lecie – mniejsze pole manewru i wysokie ceny. Aby zapewnić sobie najpopularniejszą salę weselną w okolicy w czerwcu lub sierpniu trzeba często rezerwować ją z nawet dwuletnim wyprzedzeniem. To samo tyczy się fotografa, zespołu muzycznego, kamerzysty itd. Wielu par oczywiście to nie zniechęca, bo przyciąga ich piękna aura i wysokie temperatury, które dają większe pole manewru w organizacji wesela.
 

Ślub w plenerze jest możliwy

Można np. pokusić się o przyjęcie w plenerze albo przynajmniej zapewnić gościom miejsce do siedzenia na dworze, aby mogli wyjść z sali i zaczerpnąć świeżego powietrza. Piękna aura rzeczywiście może pozwolić na zorganizowanie ciekawej sesji ślubnej, a także na większy wybór sukni. Letnie suknie ślubne są zwykle bardziej odkryte i romantyczne, zwiewne i delikatne. Niestety w naszym klimacie niczego nie możemy być pewni i może się okazać, że zapowiadane słońce i lekki wietrzyk może przemienić się w burzę z piorunami i ulewę. Występujące od kilku lat silne upały to jeszcze gorsza opcja. Zanim zajdzie słońce i zrobi się chłodniej, goście i my będziemy zmęczeni i będziemy mieli wszystkiego dosyć.

Lato daje szanse na zorganizowanie niezwykłej sesji ślubnej w plenerze:

 

 

Ślub zimą. Warto czy nie?

A jak wygląda pogoda zimą? Kiedyś można było być pewnym, że pojawi się śnieg, który jest niezwykle pięknym dodatkiem do uroczystości. On również zapewnia niesamowite plenery dla sesji ślubnej, daje możliwości w stylu zorganizowania kuligu dla gości, czy pięknie komponuje się z lodową rzeźbą stojącą przed wejściem na salę weselną. Niestety doświadczenie ostatnich lat mówi nam, że nie ma gwarancji, że śnieg się pojawi, a bezśnieżna zima zdecydowanie do pięknych nie należy. Poza tym zimno panujące na dworze to konieczność zakupienia płaszcza dla pana młodego i specjalnego okrycia dla panny młodej, a także dodatkowych butów (cieplejsze na ślub i zwykłe na wesele).
 

Pewne ograniczenia

W wyborze sukni ślubnej także jesteśmy dosyć ograniczeni, lepiej będzie pasować bardziej zabudowana. Jednak do eleganckiego wesela i np. bogato zdobionej sukni w stylu syreny, zima pasuje idealnie, dlatego niekoniecznie musi to być wada. Jest za to pewna ogromna zaleta terminu w zimie – wesele będzie znacznie tańsze. Wielu podwykonawców, aby znaleźć klientów poza sezonem weselnym, obniża ceny i dotyczy to tak domów weselnych, jak i fotografów, zespołów muzycznych, czy nawet fryzjerów i makijażystów. Takie wesele można też zorganizować szybciej. Jeśli w dodatku będziemy mieli szczęście i spadnie śnieg, to wesele zimą może okazać się znacznie piękniejszym i lepiej zorganizowanym niż to latem.
 

Plusy i minusy ślubu w każdej porze roku

Prawda jest taka, że zarówno branie ślubu w lecie, jak i w zimie ma sporo zalet, ale także wad. Sami musimy ocenić, co jest dla nas priorytetem. Jeśli mamy mniejszy budżet, lepiej wybrać wesele poza sezonem, natomiast jeśli ślub w lecie wydaje się nam bardziej odpowiedni, to pewnie jesteśmy gotowi zapłacić więcej. Z uwagi na kapryśną aurę to chyba nie pogoda powinna być podstawowym kryterium wyboru. W końcu większość czasu i tak spędzimy na sali, więc to wybór domu weselnego, menu, muzyki itd. zdecyduje o zadowoleniu gości i naszym także.

Jakie atrakcje można zorganizować zimą?

 

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top