Sesja ślubna w małym miasteczku
Konfrontacja tych obrazów ze współczesnymi dokonaniami fotografów wypada oczywiście na korzyść tych dzisiejszych. Robiący współcześnie zdjęcia może nie mają większych umiejętności, ale z pewnością dysponują zdecydowanie lepszymi aparatami.
Urok starych zdjęć
Fotografie naszych rodziców miały tez swój urok. Stare garnitury, spodnie typu „dzwony”, bujne wąsy a’la Lech Wałęsa czy wujkowie i ciocie w kwiecie młodości. Zasadniczo zdjęcia reportażowe nadal ujmują te same momenty, choć oczywiście jakość techniczna tych obrazów jest zdecydowanie lepsza. Elektronika daje ogromne możliwości retuszu i obróbki zdjęć. Dzisiejsze albumy urozmaicane są także barwnymi i ekspresywnymi ujęciami z sesji plenerowej. Te odbywają w różnych miejscach, które Pary Młode wybierają często same. Może być to łono przyrody, ruiny zamku, albo zdjęcia w ulubionym samochodzie. Wszystko zależy od inwencji, zamiłowań i temperamentu małżonków.
Coś dla wymagających
Mazowiecka Przysucha powinna zaspokoić wymagania najwybredniejszych par. Miasto to może pochwalić się bogatą historią i licznymi zabytkami. Najcenniejszymi są: klasycystyczny kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena i św. Ignacego Loyoli z lat 1780-1786, Synagoga z końca XVIII wieku oraz ogół zabudowy miejskiej z XIX i XX wieku. Niezwykle efektownie prezentuje się XIX – wieczny Dwór Dębińskich, który jest obecnie Muzeum im. Oskara Kolberga. Nieopodal miasta znajdują się tzw. „Skałki”. Skałki te zbudowane są z piaskowca tworzącego zwarty kompleks. Piętnastometrowa odsłonięta ściana posiada różowy odcień, która mogłaby stać się znakomitym miejscem do wykonania kilku ślubnych ujęć. W Gródku Leśnym k. Przysuchy znajdują się "Tajemnicze kamienie" - jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych na ziemi radomskiej. Miejsce to już w VII w. n.e. pełniło rolę ośrodka kultowego.
Wiejskie plenery w okolicy
Również okoliczne wsie i miasteczka obfitują. Scenerią dla niekonwencjonalnych zdjęć ślubnych mogłaby być kopalnie gliny w Zapniowie, na terenie której odkryto ślady dinozaurów. W Zbożennej natomiast znajduje się niezwykłej urody dworek Szydłowskich z XVIII wieku. Skrzyńsko zaś może pochwalić się zabytkowym kościołem z XVIII wieku pw. Św. Wojciecha oraz Sanktuarium Maryjnym, gdzie można zobaczyć obraz Matki Boskiej Staroskrzyńskiej z I poł. XV w. Nieodległy Smogorzów zaś szczyci się zabytkowym kościołem z końca XIV w. pw. Najświętszej Marii Panny oraz pozostałościami po zabudowaniach dworskich wraz z parkiem.
Piękno przyrody
Ozdobą okolicy są również uroczyska. „Boży dar” znajduje się w pobliżu wsi Korycisko. Ze wzniesienia rozciąga się piękny widok na okolicę. W dole, dość głęboko, połyskują oczka wodne, a niedaleko płynie dosyć rwąca rzeczka. Natomiast „Piekielna górka” położona jest niedaleko wsi Brzeski nad rzeką Brzewiczką. Wzdłuż rzeki rozciągają się wydmy porośnięte jałowcami, a obok nich znajdują się liczne głazy o przedziwnych kształtach, które mogłyby stanowić intrygujące tło zdjęć plenerowych. Smaczku temu miejscu dodaje fakt, że odkryto tam starożytną osadę z I – III wieku n.e.
Autor: Paweł Hetnał