Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Sala weselna - na co zwrócić uwagę wybierając lokal weselny

Sala weselna - na co zwrócić uwagę wybierając lokal weselny
Po długich poszukiwaniach w końcu wybraliśmy lokal, w którym chcemy weselić się razem z naszymi gośćmi. Jednak żeby dzień naszego ślubu rzeczywiście należał do wesołych trzeba pamiętać aby zapytać w lokalu o każdy najmniejszy szczegół i zapisać go w umowie. Np. o to, czy w terminie naszego wesela nie ma zaplanowanych remontów lub czy nasze pieniądze przeznaczone na podróż poślubną nie pokryją zużycia prądu, gazu i wody...

Nawet jeśli sądzimy, że coś jest oczywiste – lepiej zapytać i zapisać. Niestety, ale obiecanego się wiele zmieści, a spisana umowa to już inna kwestia. Co taka umowa zawierana pomiędzy parą młodą a usługodawcami powinna zawierać? Teoretycznie powinny wystarczyć podstawowe informacje co do kwoty, terminu i menu. Niestety, nie należą do rzadkości sytuacje, kiedy w tym najważniejszym dla wielu ludzi dniu nic nie jest takie, jak obiecywano Dlatego niejednokrotnie umowy z właścicielami lokali mają nawet po kilkadziesiąt punktów!
 

Koszty to ważna kwestia

Podstawowa informacja, to oczywiście cena, która zazwyczaj podawana jest za osobę. W umowie należy zapisać tę kwotę i sprawdzić czy (jeżeli umowę przygotowuje lokal) dokument nie zawiera zapisów o ewentualnym podniesieniu podanej stawki np. ze względu na wzrost cen produktów, itp. Trzeba też zwrócić uwagę czy w przypadku zmniejszenia liczby gości kwota nie ulega zmianie i do kiedy musimy podać ostateczną liczbę osób. Sprawdźmy, czy za dzieci płacimy połowę ceny i czy lokal udostępni nam wystarczającą ilość specjalnych krzesełek dla najmłodszych. Ustalmy i zapiszmy kiedy dokonywane będą płatności – przed, czy po weselu (zapłacenie całej kwoty przed pozbawia nas możliwości egzekwowania zapisów umowy, jeżeli nie są one respektowane).
 

Wybór konkretnej sali w lokalu

Jeżeli obiekt, w którym planujemy wesele ma kilka sal, określmy w umowie dokładnie, na której ma się odbywać nasza zabawa. Ustalmy ilość gości jaką swobodnie może ona pomieścić. Jeżeli obok znajduje się taras lub ogródek poprośmy o pisemne zapewnienie, że będziemy mogli z nich korzystać i że jednocześnie będą one niedostępne dla osób postronnych.
 

Dobra kuchnia i ustalenie menu

Ustalanie menu, to kolejna ważna kwestia. W niektórych lokalach możemy ułożyć własne, w innych są gotowe zestawy, które jednak można delikatnie modyfikować. Menu możemy podpiąć do umowy jako osobny załącznik, a możemy także w dokumencie głównym zapisać: ile będzie ciepłych, ile zimnych dań, czy zostaną podane na zasadzie szwedzkiego stołu, czy dla każdego z gości na talerzu, itd.. Warto także ustalić czy to co zostanie (a zawsze jest tego cała masa) zostanie „wydane“ nowożeńcom. Kwestią bardzo istotną są napoje – czy można przynieść swoje, jeśli nie, to jaką ilość przewiduje wybrane przez nas menu, ile będą kosztowały kolejne butelki wody/soku albo kolejne filiżanki herbaty czy kawy. Możemy także wpisać do dokumentu, że zimna płyta ma być uzupełniana podczas wesela.
 

Sprawy związane z alkoholem

Podobne ustalenia należy poczynić co do alkoholu. W umowie powinien znaleźć się zapis mówiący o tym, że alkohol załatwiamy we własnym zakresie lub że goście mogą pić tylko to, co zostanie podane w lokalu. Wtedy trzeba dokładnie zapisać cenę np. za butelkę wódki czy wina i zaznaczyć, czy życzymy sobie, aby gościom powyższe proponowano. Jeżeli dany lokal przewiduje taką możliwość można umówić się, że dostęp do alkoholu ma tylko drużba lub rodzice i oni dysponują zapasami. Dobrze by było aby w umowie pisemnie zapewniono nas, że nagle po weselu nikt nie zażąda od nas dodatkowej opłaty za tzw. korkowe...
 

Tort i ciasta

Ciasta i tort mogą mieć w umowie swój oddzielny paragraf. Bardzo ważne jest bowiem, czy w cenę uroczystości wliczone są te słodkości. Jeżeli nie, to musimy wiedzieć, czy możemy kupić je w dowolnym miejscu, czy jedynie w lokalu bądź wyznaczonej przez właściciela cukierni. To samo dotyczy owoców. Upewnijmy się przy okazji, że w lokalu dysponują specjalną zastawą na te rarytasy.
 

Dekoracje sali

Jeżeli dekoracja sali jest „w cenie“, nie bójmy się poprosić o napisanie tego w umowie. Jeśli nie, możemy zapisać na ile godzin/dni przed uroczystością musi nam ona zostać udostępniona aby zdążyć wszystko zorganizować. Odpowiednia notka powinna dotyczyć klimatyzacji, czasem bowiem okazuje się, że owszem - jest, ale musimy za nią dodatkowo zapłacić. Warto więc mieć czarno na białym, że ten „luksus“ mamy „za darmo”. Nie zapomnijmy ustalić, do której godziny możemy się bawić i ile będzie nas kosztowała każda kolejna godzina zajmowania sali. A jeśli któryś z gości niechcący rozbije kieliszek, to czy będziemy musieli za to zapłacić.
 

Obsługa oraz zaplecze

Choć brzmi to paradoksalnie, nie zaszkodzi zanotować, że obsługa jest w cenie. W tym miejscu możemy zapisać nawet ilu kelnerów będzie zajmowało się naszymi gośćmi i że nie mogą oni spożywać alkoholu. Nie będzie żadnym faux pas, jeśli do tworzonego dokumentu wpiszemy nazwisko i numer osoby odpowiedzialnej za obsługę uroczystości, do której możemy dzwonić w razie niejasności. Aby uniknąć sytuacji, że przy płaceniu na rachunku zobaczymy kilka dodatkowych pozycji, lepiej zapisać w umowie czy przy lokalu jest darmowy parking, czy za szatnię musimy płacić, albo czy pokrojenie tortu nie uszczupli naszego budżetu. W wielu miejscach właściciele na własną rękę organizują Młodym szampana lub chleb na powitanie Nowożeńców, dowiedzmy się więc czy za tę uprzejmość nie będą nas potem chcieli „skasować“.
 

Noclegi dla gości

W niektórych obiektach weselnych dostępne są pokoje, jeśli chcemy z nich korzystać, koniecznie to zanotujmy, żeby na dwa dni przed przyjęciem nie okazało się, że wszystkie są zajęte. Zanotujmy oczywiście także cenę i to, czy wliczone jest w nią śniadanie. Jeżeli oprócz pokoi jest specjalny apartament dla nowożeńców, to ustalmy czy nie będziemy musieli dodatkowo za niego zapłacić.

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (6)
 • Diana 2019-09-17, 21:27

  Dla mnie liczy się przede wszystkim wygląd sali i smak dań, dlatego wybrałam Biały Dom w Paniówkach, który spełnił te oczekiwania w stu procentach. Wesele było bardzo udane, goście bawili się wyśmienicie i bardzo zachwalali kuchnię :)

 • Irena 2018-11-22, 21:15

  Dla nas bardzo ważne były dekoracje w sali i dobre jedzenie. Wybraliśmy Hotel Biały Dom w Paniówkach. To był strzał w dziesiątkę! Dania były idealnie przyrządzone- wszyscy goście chwalili, a sala udekorowana przepięknie.

 • Marysia 2018-04-27, 12:46

  Wiadomo, że ważne są wszystkie kwestie. My zdecydowaliśmy się na sale w restauracji instalacje art bistro w zamku ujazdowskim w warszawie. Mają tam piękne wnętrza z wysokimi sklepieniami. Piękny ogródek, do którego mozna wyjść podczas prrzyjęcia weselnego. No po prostu świetne miejsce.

 • Anulka 2018-04-27, 12:43

  My wybieraliśmy salę patrząc na jej lokalizację i ceny. Pod tym względem odpowiadala nam Chata z Zalipia w Sarnowie i tam postanowiliśmy zarezerwować miejsce na nasze wesele. Nie żałujemy, bo wyszło naprawde super.

 • Teresa 2018-04-09, 20:56

  Myślę, że najważniejszą rzeczą jest wybranie odpowiednio dużej sali, dostosowanej do ilości gości. Nasze wesele było dosyć spore i zdecydowaliśmy się na Best Western Premier w Krakowie. Wszyscy elegancko sie pomiescili i jeszcze było sporo miejsca. Po drugie jedzenie. W tym wypadku też nie mieliśmy powodów do narzekania. Jak goście mają miejsce do zabawy i smakuje im jedzenie, to już jest praktycznie pewne, że wesele będzie udane :)

 • Krystyna 2017-04-28, 10:55

  Warto zwrócić uwagę na to, co mają w ramach ceny za osobę.
  Czy herbata i kawa jest dodatkowo liczona, czy nie, czy parking jest bezpłatny, czy nie, czy oferują miejsca noclegowe.
  My wybraliśmy Restaurację Tequila Rumia i to była dobra decyzja.
  Wesele udane!

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top