Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Propozycje na oczepiny

Propozycje na oczepiny
Oczepiny, to obowiązkowy punkt każdego wesela, choć te odbywające się współcześnie nie mają tak naprawdę nic wspólnego z tradycyjnym obrzędem oczepinowym. Faktem jednak jest, że na każdym weselu o północy zaczyna się zabawa z udziałem Nowożeńców. Jej głównym punktem jest rzucanie bukietu lub welonu przez Panią Młodą i muszki lub krawata przez pana Młodego. Zazwyczaj jednak towarzyszą temu różne inne zabawy. Oto przykłady niektórych z nich.

1. Chłopiec czy dziewczynka – Para Młoda siada na dwóch krzesłach odwróconych tyłem do siebie, w tym czasie orkiestra przygrywa jakąś melodię, kiedy przestanie, Młodzi mają się odwrócić do siebie. Jeśli zrobią to przez to samo ramię, to urodzi im się chłopczyk, jeśli przez różne, to dziewczynka. Zabawę można powtarzać tyle razy, ile dzieci planują Nowożeńcy.


2. Sznurek - Panu Młodemu zawiązuje się oczy, do paska przywiązuje się sznurek, a na jego końcu wiesza długopis. Świeżo upieczona małżonka ma za zadanie tak instruować ukochanego, żeby trafił długopisem do stojącej na ziemi butelki.


Kto będzie zmywał?

3. Test zgodności – bardzo popularna zabawa, do której trzeba przygotować karteczki z napisami „ja” i „on” (dla Pani Młodej) oraz „ja” i „ona” (dla Pana Młodego). Ewentualnie czasem w przypadku braku karteczek używa się butów! Żona trzyma w jednej ręce swój pantofel, w drugiej but męża i analogicznie mąż. Młodych sadzamy tyłem do siebie lub też obok siebie – przodem do gości, ale oddziela się ich wtedy kotarą. Wodzirej lub ktoś z orkiestry ma za zadanie zadawać pytania, a Nowożeńcy odpowiadają na nie „ja” lub „on”/”ona”, ewentualnie podnoszą swojego buta lub buta współmałżonka.

Przykładowe pytania:

- kto w małżeństwie będzie trzymał kasę?
- kto pierwszy powiedział „kocham Cię”?
- kto kocha bardziej?
- kto będzie dominował w łóżku?
- kto ma fajniejszych teściów?
- kto będzie zmywał naczynia?
- kto będzie chodził na wywiadówki?
- kto mówi częściej „przepraszam”?, itd.


4. Felek – goście (najczęściej świadkowie albo starości) zabierają Parze Młodej buty Zadaniem Pana Młodego jest wykupienie ich. Zazwyczaj orkiestra śpiewa „Panie Młody, nie bądź Felek, wykup młodej pantofelek. Pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki'. Ale można zagrać też w wersję na zadania, tzn. Pan Młody musi wykonać określone polecenia, żeby odzyskać obuwie swoje i żony.
 

Test jajka i krawata

5. Test małżeńskiej sprawności (zwany też „jajko” lub „krawat” – w zależności o wersji „dla niej”, czy „dla niego”) - zadaniem Pani Młodej jest przetoczenie surowego jajka przez spodnie męża – od jednej nogawki, przez krok, do drugiej. Oczywiście jajko musi pozostać nierozbite, inaczej Pan Młody będzie musiał resztę wesela przetańczyć bez spodni

W przypadku testu dla Pana Młodego trzeba użyć jego krawata. Świadkowa zawiązuje go wysoko na udzie Panny Młodej. Panu Młodemu związuje się ręce za plecami, a czasem nawet oczu! Jego zadanie, to rozwiązanie krawata. Oczywiście w momencie, kiedy ma związane musi do tego celu użyć buzi.

6. Rozpoznanie – Panu Młodemu zawiązuje się oczy. W tym czasie z sali bierze się kilka kobiet i stawia je w rzędzie razem z Panią Młodą. Małżonek musi rozpoznać swoją ukochaną po jakiejś części ciała. Jeśli wytypuje źle, to panie „mieszają” się i młody żonkoś ma kolejną próbę tym razem z inną częścią ciała. Potem rolę się zamieniają – Pannie Młodej związuje się oczy, a Pan Młody staje lub siada w rzędzie z innymi panami.


Autor: Marta Polak


Pozostałe artykuły z serii "Propozycje zabaw na oczepiny":

Propozycje na oczepiny cz. 2
Propozycje na oczepiny cz. 3
Propozycje na oczepiny cz. 4

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top