Prezenty ślubne – zwyczaje i oczekiwania
Pierwszym, bardzo istotnym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać planując ślubny prezent jest: "Jakie środki chcę przeznaczyć na ten cel?". Niepisaną zasadą jest, że świadkowie podarowują Młodym kwoty nieco wyższe, goście mogą pozwolić sobie na bardziej symboliczne prezenty. Tu również pojawia się nieformalna zasada, że goście powinni niejako "wykupić" swoje miejsce podarowując Młodej Parze prezent, którego wartość zwróci koszt poniesiony na posiłki dla danej pary podczas wesela. Tak, tradycje bywają dość specyficzne, ale ich przestrzeganie nie jest obligatoryjne. Jeżeli możemy (i chcemy) pozwolić sobie na kosztowny prezent - zróbmy to. Jeśli jednak nie dysponujemy tak zasobnym portfelem, nie uczynimy żadnego rodzaju 'faux pas' jeśli nie zastosujemy tych niepisanych standardów.
Młodzi tworzą listę prezentów ślubnych
Tworzenie listy prezentów staje się coraz bardziej popularne. Młodzi przygotowują listę upominków w różnych cenach. Zwykle na liście znajduje się więcej pozycji, niż zaproszonych gości. Wszystko po to, aby goście mieli szansę wyboru. Listę prezentów zwykle przygotowuje Panna Młoda, która następnie wręcza ją świadkowej. Przy zapraszaniu gości na uroczystość i otrzymaniu standardowego pytania: "Jaki prezent chcielibyście otrzymać", Młodzi informują, iż lista prezentów znajduje się u świadkowej wesela. Jeśli takie pytanie nie padnie, wtedy przyszli małżonkowie sami powinni poinformować o istnieniu takiej listy.
Istnieją jednak pozytywy i negatywy tego rozwiązania. Oto one:
Plusy listy prezentów:
1. Młodzi dostają tylko to, co jest im potrzebne.
2. Goście nie muszą zastanawiać się, co kupić.
3. Dany prezent nie będzie powtórzony.
Minusy listy prezentów:
1. Trudno sprawić Parze Młodej niespodziankę, gdyż każdego prezentu z listy już się spodziewają.
2. Narzucenie kupna danego prezentu może nie spodobać się gościom, którzy być może mają swoją oryginalną koncepcję.
3. Nieodpowiednia dywersyfikacja cen proponowanych prezentów może sprawić, że goście poczują się zasmuceni gdy okaże się, że nie stać ich na żaden z podarunków z listy.
Tworzenie listy prezentów zależne jest tylko i wyłącznie od Młodej Pary. Lista prezentów wydaje się być niezbędna przy zaproszeniu sporej liczby gości, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo zdublowania upominku. Przy zaproszeniu jedynie najbliższej rodziny nie musimy mieć podobnych obaw. Wówczas tworzenie listy prezentów ślubnych nie jest potrzebne.
Prezent dla Pary Młodej od świadków
Oprócz licznych obowiązków świadków weselnych, którzy są niejako odpowiedzialni za dopilnowanie wszelkich szczegółów podczas uroczystości ślubnej i wesela, powinni oni także postarać się o kupno niepowtarzalnego prezentu. Poniżej przedstawiamy świadkom proponowaną listę prezentów wraz ze średnimi cenami:
- Serwis kawowy (dla 6 osób – 21 części) – 1600 zł
- Serwis obiadowy (dla 6 osób – 16 części) – 2800 zł
- komplet garnków (5 sztuk) – 2500 zł
- komplet pościeli – 600 zł
- sprzęt AGD – 500-3000 zł
- sprzęt RTV – 1000 – 3000 zł
- zestaw kina domowego – 800-2000 zł
Niektórzy świadkowie, zamiast zakupu prezentu, decydują się na podarowanie nowożeńcom pieniędzy, które Młodzi wykorzystają zgodnie z własnymi potrzebami. Większość mimo wszystko decyduje się na zakup praktycznego prezentu. Wartość zakupu uzależniona jest od majętności świadków. Bardziej zamożni mogą pozwolić sobie na zakup naprawdę ekskluzywnych prezentów. Jednak świadkowie muszą pamiętać, że czasem od wydanej kwoty na prezent, ważniejsze jest jego zastosowanie w życiu codziennym przyszłych małżonków.
Jaki prezent na ślub?
Jeśli chcemy trafić w oczekiwania Młodej Pary powinniśmy wziąć pod uwagę ich hobby, pasje i preferencje. Z pewnością będzie nam o wiele łatwiej, jeśli Państwo Młodzi są naszymi bliskimi znajomymi lub rodziną. Poniżej w punktach wypisaliśmy główne punkty, o których warto pamiętać przy zakupie prezentu:
- Prezent nie musi być drogi. Ważne jest to, by miał praktyczne zastosowanie.
- Jeśli z początku nie mamy pomysłu na zakup prezentu, nie trzeba od razu decydować się na wręczenie koperty. Warto w tej sprawie porozmawiać z rodzicami przyszłych małżonków o zainteresowaniach i oczekiwaniach ich dzieci co do prezentów.
- W przypadku, jeśli przygotowana zostanie lista prezentów, warto jak najszybciej wybrać z niej jeden z upominków. Dzięki temu goście mają pewność, że nikt ich nie ubiegnie, a Młodzi będą się cieszyć z otrzymanego podarunku.
- Jeśli gościom wydaje się, że zakupiony prezent posiada zbyt niską wartość, można dodatkowo włożyć do koperty wybraną kwotę. Nie ma bowiem zakazu łączenia tych dwóch form podarunku.
Jeśli goście nie decydują się na zakup prezentu, zastanawiają się, ile pieniędzy włożyć do koperty. Kwota oczywiście nie jest jakąś pisaną regułą, jednak para średnio ofiarowuje 400 zł.
Kiedy wręczamy prezent ślubny?
Po wyjściu z kościoła, goście weselni ustawiają się w kolejce do składania życzeń oraz wręczenia kwiatów świeżo upieczonym małżonkom. Najpierw do Młodych podchodzą rodzice, a następnie dziadkowie i najbliższa rodzina. Później gratulacje składają pozostali goście weselni. Jeśli goście w ramach prezentu mają do wręczenia samą kopertę, mogą to zrobić zaraz przy kościele. Natomiast absolutnie nie wypada wręczać innego typu prezentów na placu kościelnym. Najlepiej ofiarować je Młodej Parze na dzień przed uroczystością zaślubin. Niektórzy decydują się wręczać prezenty na początku wesela, jednak szczerze to odradzamy. Młodzi będą tak przejęci uroczystością, że zaraz zapomną od kogo otrzymali dany prezent. Jeśli jednak goście zdecydują się na wręczenie prezentu na sali weselnej, powinni to zrobić po wzniesieniu pierwszego toastu za zdrowie Młodej Pary.