Plenerowe bogactwo Morynia
Zatem rozpoczynamy poszukiwania właściwego fotografa na ślub i wesele. Na początku warto popytać znajomych i w rodzinie, czy nie znają kogoś godnego polecenia. Jeśli nie to rozpoczynamy wertowanie przeróżnych ogłoszeń - od gazet począwszy na internecie skończywszy. Szczególnie wygodną formą jest "sieć", która pozwala na przejrzenie dokonań fotografa i skonfrontowanie ich z ofertą innych usługodawców. Wiele o profesjonalizmie fotografa może powiedzie, np. szata graficzna jego strony internetowej.
Poznanie opinii na temat kandydata
Gdy przypadną nam do gustu dokonania któregoś z fachowców, to warto zaczerpnąć opinii na jego temat na forach ślubno-weselnych. Niektóre opinie jednak musimy traktować z przymrużeniem oka, bowiem w tej przestrzeni panuje często spory galimatias, spowodowany zwalczającą się konkurencją. Aby zweryfikować pochlebne bądź negatywne opinie, to najlepiej omówić szczegóły oferty osobiście. W pracowni fotografa możemy przekonać się jakiego aparatu używa, czy w jego pracowni jest komputer z odpowiednimi oprogramowaniami do obórki zdjęć, itd. Możemy także zobaczyć większą ilość zdjęć niż ta, która została zaprezentowana w elektronicznym portfolio.
Inne ważne kwestię związane z usługą
Gdy wybór już padnie, to należy ustalić w dalszej kolejności kilka ważnych kwestii. Np. należy zatroszczyć się o to, by w umowie znalazł się zapis mówiący o ewentualnym zastępstwie fotografa w razie nieoczekiwanej jego absencji. Miejmy też pewność, że fotograf dysponuje rezerwowym aparatem, bowiem na weselach często zdarzają się sytuacje zupełnie niespodziewane. Nie mniej istotne są zapisy finansowe. Ważne jest doprecyzowanie tego co otrzymamy po wykonaniu usługi. Zapytajmy więc czy znajduje się tam punkt mówiący o ilości otrzymanych i wykonanych zdjęć, czy w cenie zawarta jest fotoksiążka i sesja plenerowa? Często zdarza się, że wynajęty fotograf żąda zwrotu kosztów dojazdu do kościoła, czy domu Panny Młodej. Warto dokładnie sprecyzować do której godziny będą wykonywane zdjęcia. Często zdarza się tak, że oczepiny są ostatnim obrazem jaki ujmuje fotograf. Po tym obrzędzie też na Sali weselnej dzieją się ciekawe wydarzenia, które przecież chcielibyśmy też mieć udokumentowane.
Sesja ślubna w Moryniu - przykłady miejsc
Gdy opadną już emocje związane z ślubem i hulańcami weselnymi, udajemy się na sesję plenerową. Ciekawych zakątków dla wykonania kilku plenerowych ujęć nie brakuje w Moryniu. Miasteczko to położone jest w malowniczym otoczeniu Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Morzycko. Na ulicach miasta zaś skrywa się wiele cennych historycznie zabudowań. Perełką Morynia jest kościół romański z XIII wieku. Obok znajduje się wolno stojąca wieża z przejazdem, którą wzniesiono dwa wieki później. Dobrze zachowały się także mury obronne miasta z XV w., które otaczają miasto na długości 300 m. Warto też zwrócić uwagę na domy mieszkalne, które pochodzą z XVIII i XIX wieku. Ciekawie też prezentują się ruiny XIV – wiecznego zamku, który został zbudowany na lokalnym półwyspie.
Autor: Paweł Handzlik