O co pytać fotografa ślubnego - czyli garść pytań co ustalić z fotografem
O ile oczywistością jest zapisanie w umowie daty, o tyle trzeba pamiętać aby zanotować dokładne godziny wykonywania usługi. Jeżeli chcemy aby nasz fotoreportaż ślubny obejmował przygotowania do uroczystości ustalmy o której fotograf ma się zjawić w domu Pani i Pana Młodego. Trzeba by było ustalić, czy posiada własny środek transportu, czy będziemy musieli go dowieźć np. pod kościół. W tym miejscu warto zapytać także o specjalne pozwolenie z kurii na wykonywanie zdjęć w kościele. Jeżeli wybrana przez nas osoba ma uczestniczyć także w weselu niezbędne jest zapisanie w umowie, do której godziny będzie nam towarzyszyć i czy po upływie tego terminu doliczane będą dodatkowe opłaty za ewentualne kolejne godziny.
Plener w cenie
Większość par decyduje się także na sesję plenerową. Kwestią problematyczną jest w tym wypadku pogoda. Nie zapisujmy w umowie dokładnej daty pleneru, bo możemy trafić na burze z piorunami. Lepiej zanotować, że sesja odbędzie się nie później niż (
) w dogodnym dla nowożeńców i fotografa terminie. Można poruszyć kwestię tego, czy jeśli plener opóźni nam się np. o miesiąc względem wesela, to na zdjęcia z uroczystości będziemy musieli czekać o ten miesiąc dłużej, czy zostaną one dostarczone niezależnie od plenerowych. Na wszelki wypadek zapytajmy także czy istnieje ograniczenie kilometrowe, tzn. że jeśli na plener wybierzemy miejsce oddalone o więcej, niż np. 50 km będziemy musieli dopłacić. O to samo zapytajmy w przypadku uroczystości ślubnej, bo jeżeli mieszkamy w Krakowie, a wybraliśmy fotografa z Warszawy, to może on żądać dodatkowych opłat za dojazd oraz zapewnienie noclegu.
Czas na przygotowanie zdjęć
Jeżeli w pierwszą rocznicę ślubu nadal nie chcemy czekać na zdjęcia od fotografa, zapiszmy w umowie ile czasu od dnia uroczystości ma on na oddanie gotowego reportażu. Zapytajmy ilu zdjęć możemy oczekiwać i w jakim formacie (wygodnym rozwiązaniem jest otrzymywanie zdjęć w małym formacie do oglądania i dużym do ewentualnego druku) oraz na jakim nośniku zostaną nam one dostarczone. Jeżeli szczególnie zależy nam, żeby uwieczniony został np. moment rzutu bukietem albo tłuczenia kieliszków, poprośmy o wpisanie tego do dokumentu, jaki podpiszemy. Podobnie jak ilości zdjęć, które otrzymamy w wersji wydrukowanej. Jeśli to dla nas istotne dodajmy czy mają być one wykonane na papierze błyszczącym, czy matowym/ w kolorze czy czarno-białe.
Fotograf na L4
Standardowo, jak przy każdej innej umowie dotyczącej usługi, zapiszmy szczegółowo wszystkie kwestie finansowe. Ile zapłacimy za całość usługi (dokładnie ustalmy, czy nie będzie żadnych dodatkowych kosztów np. za drukowanie zdjęć, czy dojazd), ile wyniesie zaliczka i kiedy mamy ją uiścić oraz kiedy dopłacamy pozostałą część.
Zapisy w umowie
Choć oczywiście nikt nie chciałby usłyszeć na trzy dni przed ślubem, że fotograf się rozchorował albo złamał nogę... ale takie sytuacje się zdarzają. Dlatego poprośmy o zapisanie w umowie, że w razie takiej ewentualności fotograf znajdzie zastępstwo. Możemy oczywiście zaznaczyć, że zdjęcia wykonywane przez zastępująca osobę muszą być na takim samym poziomie, jak chorego fotografa. Niemal wszystkie powyższe wskazówki przydadzą się także osobom korzystającym z usług kamerzysty. Z tą różnicą, że zamiast ilości zdjęć ustalany długość filmu.