Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Kościoły w Olsztynie

Kościoły w Olsztynie
Olsztyn jest pięknym miastem, bogatym w przyrodę i zieleń. Jest to także miasto o wielu zabytkowych budowlach, w tym kościołach. Z pewnością wszyscy pragniemy aby nasz ŚLUB był niepowtarzalny. W mieście tak bogatym w zabytki jakim jest Olsztyn, nie trudno o wyjątkowe miejsce na tą okoliczność. Pierwszym zabytkowym kościołem jest Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który jest budowlą posiadającą trzy wieże.

Został on wybudowany na początku XX wieku w stylu neogotyckim. Najwyższa wieża liczy 83 metry, a na jej szczycie znajduje się ozdobna kula. W obrębie starego miasta znajduje się garnizonowy Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, który jest jedną z trzech znajdujących się tam świątyń. Powstał w latach 1913-1914, a jego wnętrze bogate jest w neogotycką polichromię.
 

Majestatyczna olsztyńska katedra

W Olsztynie znajduje się także późnogotycka katedra św. Jakuba Starszego, która jest kościołem w stylu gotyckim, pochodzącym z drugiej połowy z XIV wieku, a zarazem najcenniejszym zabytkiem budownictwa sakralnego w mieście. Jej budowa sięga 1315 roku, a wnętrze bogate jest w tryptyk gotycki, świeczniki z XVI i XVII wieku, krucyfiks dłuta Izaaka Rigi, czy też XV- wieczne figury. Także wyjątkowym miejscem jest Kaplica Jerozolimska, pochodząca z 1609 roku, która obecnie otoczona jest ozdobnym ogrodzeniem. Kolejnym ciekawym kościołem w Olsztynie jest murowany Kościół św. Józefa, posiadający wystrój i wnętrza w stylu neoromańskim. Ta trójnawowa bazylika z transeptem i prezbiterium jest również wspaniałym miejscem na tak ważny dzień w życiu, jakim jest ślub.
 

Inne tutejsze kościoły

Z kolei gotycki Kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza pochodził z drugiej połowy XIV wieku, lecz został rozebrany i zastąpiony nowym kościołem neogotyckim. W miejscu tym, zachowały się jednak cztery dolne kondygnacje wieży, pochodzące z dawnej budowli. W Olsztynie wyróżniamy także późnogotycki, murowany Kościół św. Wawrzyńca pochodzący z końca XIV wieku. Posiada on późnobarokowe wyposażenie i zachwyca fryzem z terakoty, przedstawiającym motyw plastycznych popiersi w arkadach, jak i roślinnej wici. Ponadto w mieście tym znajduje się również pierwszy wybudowany po II wojnie światowej Kościół Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła oraz powstały w 1386 roku Kościół pw. św. Jerzego, wybudowany w stylu gotyckim, będący jednym z cudów minionej epoki. Olsztyn to miasto, w którym znajduje się wiele zabytkowych kościołów, spośród których z pewnością wybierzecie ten jeden szczególny, gdzie w obecności rodziny i najbliższych wypowiecie wzajemnie przed ołtarzem sakramentalne "TAK".

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top