Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Kościół na Wasz ślub

Kościół na Wasz ślub
Zwykle wybieramy ten kościół, który zgodny jest z parafią Panny Młodej, jednak w Gliwicach znajduje się wiele wyjątkowych kościołów, które stanowią odbicie długiej historii miasta. Gliwice są siedzibą jednej z czterdziestu trzech diecezji Kościoła rzymskokatolickiego, dlatego też w miejscu posiadającym tak bogatą historię warto zastanowić się nad odpowiednim miejscem na Waszą ceremonię ślubną!

Pierwszym z nich jest Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła, wzniesiona w latach 1886-1900 roku. Miejsce to na początku swojej historii pełniło funkcję kościoła filialnego parafii Wszystkich Świętych, a następnie parafialnego. W 1992 roku zostało podniesione do godności katedry przez papieża Jana Pawła II. Neogotycki Kościół św. Bartłomieja z lat 1907-1911 jest kolejnym kościołem, znajdującym się w tym wyjątkowym mieście. W Gliwicach-Czechowicach znajduje się Kaplica z XVIII wieku, natomiast Gliwice-Ostropa to miejsce gdzie usytuowany obity gontem, drewniany kościół św. Jerzego z lat 1667-1668, posiadający dzwonnicę. W Gliwicach wyróżniamy także dawny kościół ewangelicki, obecnie katolicki garnizonowy, a mianowicie św. Barbary, powstały w latach 1955-1959.
 

Nie tylko katedra

Kolejnym miejscem jest piętrowy, trzyskrzydłowy, z wirydarzem oraz otoczony krużgankami, zespół klasztorny proreformatorski, obecnie redemptorystów, który został wybudowany w stylu barokowym. Znajdujący się tutaj Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża rozbudowano w latach 1924-1926. W Gliwicach znajdują się także Kościół ormiański Świętej Trójcy, pochodzący z 1 poł. XIX wieku oraz drewniany Kościół cmentarny Wniebowzięcia NMP, posiadający wieżą frontową. Jest on pierwotnym gotyckim kościołem z XV wieku, który został przebudowany w stylu barokowym w latach 1716-1719 z dwiema symetrycznymi kaplicami przy nawie.
 

Najstarsze kościoły Gliwic

Wyróżniamy także gotycki, ceglany kościół Wszystkich Świętych z początku wieku XIV, który to także został przebudowany w latach 1930-1933, a w jego wnętrzach znajdują się dwie kaplice. Pierwsza z nich - gotycka pochodzi z 2 poł. XV w, natomiast druga - barokowa powstała z XVII wieku. Plebania została wybudowana na przełomie XVIII i XIX wieku. Kościół św. Antoniego w Gliwicach zaprojektowany został w stylu modernistycznym, z nawiązaniami neoromańskimi i neogotyckimi. Posiada on wieżę z tarasem widokowym. Gliwice to miasto gdzie wyróżniamy wiele kościołów, od malowniczego romańskiego kościółka rektorskiego św. Bartłomieja, poprzez neogotycką katedrę, aż po nowoczesne kościoły Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła na Sikorniku oraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Trynku.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top