Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Kościół na ślub w Świdnicy

Kościół na ślub w Świdnicy
Wybór kościoła na ceremonię ślubną jest jedną z kluczowych decyzji, spośród wszystkich związanych z przygotowaniami ślubnymi. Jedną z zabytkowych świdnickich świątyń jest Kościół Pokoju wykonany z drewna, gliny i słomy w 1656 roku. Świątynia posiada 29 drzwi wiodących do lóż i na empory.

Wystrój malarsko-rzeźbiarski kościoła, skumulowany jest do granic barokowego przepychu. Na szczególną uwagę zasługują tutaj największe w kraju organy. W Świdnicy znajduje się również dawna komandoria Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą z 1720 roku z barokowym Kościołem Świętego Krzyża, przebudowanym w XIX wieku. Kościół ten jest murowanym budynkiem jednonawowym, z trzykondygnacyjną wieżą, którego wnętrza zdobi barokowe i klasycystyczne wyposażenie. Kościół św. Antoniego powstał w latach 1682-1688. Nad głównym wejściem do świątyni zachował się kartusz herbowy Nostitzów, a u wejścia renesansowy portal z 1537 roku.
 

Najważniejsza katedra w mieście

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Jest to późnogotycki, a zarazem największy kościół Dolnego Śląska, którego wieża zalicza się do najwyższych wież kościelnych w Polsce. Fasada zachodnia posiada 4 portale z rzeźbami z piaskowca, a po obu zewnętrznych stronach portali widnieją 4 symbole ewangelistów. Uwagę przyciąga tutaj nie tylko ogrom budowli, dwunastoboczna kaplica i ołtarz główny, ale także późnogotycka rzeźba Św. Anny Samotrzeciej, usytuowana pomiędzy portalem północnym, a środkowym fasady zachodniej oraz wielkie organy zdobione przez "Orkiestrę Niebiańską". Na dziedzińcu kościoła widnieje kolumna św. Floriana, która pochodzi z 1684 roku.
 

Zabytkowy kościół z XVII wieku

Zabytkowym budynkiem w Świdnicy jest również Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej, który został wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 roku. Jest to bazylika, zbudowana na planie krzyża greckiego. Posiada ogromną powierzchnię wewnętrzną i kubaturę, a jej wnętrza zdobią ołtarz i barokowa ambona, pochodząca z 1729 roku. Ponadto na szczególną uwagę zasługują tutaj także zachowane, zabytkowe organy z barokowym prospektem.
 

Trochę nowsza świątynia

W Świdnicy znajduje się również Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, którego budowę rozpoczęto w 1981 roku. Nad ołtarzem w Kościele umieszczony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, w ramie wykonanej ręcznie w stylu barokowym. W świątyni wyróżniamy także dwie tablice opisujące krótką historię kościoła. Świdnica to miasto, gdzie spośród wielu zabytkowych i pięknych kościołów, z pewnością wybierzecie dla siebie ten jedyny, w którym odbędzie się Wasza ceremonia ślubna.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top