Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Konsultant ślubny – niezbędna pomoc czy strata pieniędzy?

konsultant ślubny - organizacja wesela - dekoracje ślubne
Przygotowanie ślubu i wesela to nie lada wyzwanie, które niejednokrotnie spędza sen z powiek przyszłych mężów i żon. Zaplanowanie ceremonii i biesiady weselnej wymaga czasu i pomysłowości. Co jednak, gdy nie czujecie się na siłach organizować tak wielkie wydarzenie? Coraz więcej par decyduje się skorzystać ze wsparcia konsultanta ślubnego. Zobacz kiedy warto zatrudnić profesjonalistę.

Zawód konsultanta ślubnego staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Coraz więcej wesel zostaje przygotowanych z jego udziałem. Część par decyduje się na tę pomoc by lepiej dopracować uroczystość, inni zaś ze względu na brak czasu, którego organizacja ślubu wymaga. Czy warto jednak decydować się na ten dodatkowy wydatek?


Konsultant ślubny - cena

Pomoc konsultanta ślubnego podczas organizacji wesela kosztuje, i to niemało, bo zwykle 10% kwoty, którą wydamy na uroczystość. Jednocześnie to w dużej mierze od organizacji wesela, a więc od konsultanta ślubnego zależy, jakie wrażenie wywrze Wasz ślub na znajomych i bliskich, którzy będą z Wami tego dnia. Część par obawia się kosztów związanych z wynajęciem konsultanta ślubnego, inne bez wahania decydują się na wsparcie, ponieważ chcą osiągnąć spektakularny efekt.

W czym pomoże Wam konsultant ślubny?

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym zajmuje się konsultant ślubny. Jego zakres działań jest bardzo szeroki. Może właściwie wykonać każde zadanie związane ze ślubem i weselem, jeśli zostanie o to poproszony przez narzeczonych. Zwykle pomaga zaplanować całą uroczystość, tworzy kalendarz przygotowań i jest odpowiedzialny za jego przestrzeganie (przypomina narzeczonym, kiedy należy udać się po dokumenty, czy zamówić stroje), a także aktywnie angażuje się w przygotowania.

Jego działania mogą obejmować:

 • znalezienie podwykonawców (sal weselnych, fotografów, zespołów itp.) i przedstawienie ich narzeczonym, którzy wybiorą odpowiadająca im opcję,
   
 • podpisanie umów z podwykonawcami,
   
 • dopilnowanie dostarczenia usług w ustalonym terminie,
   
 • zarządzanie listą gości, przyjmowanie potwierdzeń przybycia,
   
 • pomoc w wyborze sukni ślubnej i garnituru,
   
 • pomoc z dokumentacją, konieczną do organizacji ślubu,
   
 • obecność na weselu, czuwanie nad jego przebiegiem, reagowanie na nietypowe sytuacje.
   

Oczywiście wedding planner, jak często określa się konsultanta, może pomóc również w wielu innych sprawach, np. zamawianiu podróży poślubnej, czy noclegów dla gości. Wszystko zależy od potrzeb przyszłych małżonków - to oni decydują, kiedy konsultant będzie im potrzebny i wcześniej określają to w umowie. Od tego zależy także wynagrodzenie konsultanta.

 

 konsultant ślubny - forum weselne

Wedding planner – zalety i wady

Zakres działań konsultanta ślubnego jest naprawdę szeroki, dlatego możemy być pewni, że jego zatrudnienie sprawi, że przygotowanie ślubu będzie znacznie łatwiejsze. Zyskamy sporo wolnego czasu, będziemy mogli skupić się tylko na lepszych stronach przygotowań, czyli na wybieraniu usług, zostawiając „biurokrację” i ciężką pracę profesjonaliście. Wedding planner daje nam przede wszystkim spokój, jego doświadczenie zapewnia nas, że wszystko przebiegnie, jak należy, nie musimy bać się, że o czymś zapomnimy, czy czegoś nie dopilnujemy. Inną zaletą konsultanta jest to, że świetnie zna rynek usług ślubnych, a dzięki temu jest w stanie polecić nam dobrej jakości wykonawców. Konsultant ślubny świetnie orientuje się w cenach, więc nie pozwoli, żeby ktoś nas oszukał, a także jest w stanie doradzić nam rozwiązania zgodne z najnowszymi trendami.

Posiadane kontakty i doświadczenie

Dobry konsultant ślubny jest świetnym negocjatorem oraz organizatorem, dlatego możemy być pewni, że nie przekroczy ustalonego przez nas budżetu ślubnego i będzie twardo targował się z usługodawcami, aby obniżyć nasze wydatki. Niestety, o naprawdę dobrego konsultanta wcale nie jest łatwo. Powinna być to osoba, która przede wszystkim potrafi słuchać i nie będzie narzucać Młodej Parze swojej wizji wesela. Poza tym konsultanci zwykle współpracują z kilkoma podwykonawcami, dzięki czemu mogą oni zaproponować nam lepsze ceny, niż w przypadku gdy chcielibyśmy skorzystać z ich oferty bez konsultanta.

Konsultant ślubny – czy jest nam potrzebny?

Współpraca z konsultantem ślubnym ma naprawdę wiele zalet. Czy oznacza to, że każdy powinien go zatrudnić? Niekoniecznie. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wizji wesela. Konsultant może okazać się niezwykle pomocny dla par, które są bardzo zapracowane i po prostu nie mają czasu, aby zaangażować się w przygotowania lub marzą o hucznym weselu, które będzie wymagać o wiele większego nakładu pracy i czasu. To samo dotyczy par, które zgodnie z narastającą w naszym kraju tendencją, pracują za granicą, a chcą się pobrać w Polsce. Wtedy pomoc konsultanta jest wręcz niezbędna.

Konsultant ślubny przyda się także parom, które nie mają wizji swojego wesela lub nie wiedzą, jak tę wizję wypełnić. Profesjonalista posłuży wtedy fachową radą i sprawi, że wszystko przebiegnie, jak należy. Natomiast jeśli mamy sporo wolnego czasu i wiemy, czego chcemy, możemy świetnie obejść się bez konsultanta. Wtedy zaoszczędzone na jego pracy pieniądze, możemy wydać na dodatkowe atrakcje, które zachwycą gości. Zatem to, czy konsultant jest niezbędny czy nie, zależy tylko i wyłącznie od potrzeb każdej pary. Warto dokładnie to przeanalizować, zanim wykluczymy opcję jego zatrudnienia.

Polecamy porady i artykuły
 • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top