Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Katowice - ślub poza swoją parafią

Katowice - ślub poza swoją parafią
Choć zwyczajowo ślub zawierany jest w parafii jednego z narzeczonych prawo kościelne dopuszcza jego zawarcie w kościele nie będącym parafią żadnego z Was. Przyszłe Pary Młode coraz częściej korzystają z tego prawa. Warto zastanowić w której świątyni chcielibyście wypowiedzieć sakramentalne „Tak”.

W Katowicach znajduje się ponad 30 kościołów. Ślub w pięknym neoromańskim klasztorze franciszkanów w Panewnikach czy też w Kościele Mariackim w Katowicach może być naprawdę wyjątkowym.
 

Od czego zacząć?

Zanim nadejdzie ten jedyny, długo wyczekiwany dzień Waszego ślubu czekać Was będzie wiele formalności i przygotowań. Obowiązki jakie będziecie musieli spełnić względem kościoła to wzięcie udziału w katechezach dla narzeczonych. Odbywają się one w okresie od 6 do 3 miesięcy przed ślubem. Następnym Waszym krokiem są trzy spotkania w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego. Po spełnieniu tych obowiązków spisywany jest protokół przedślubny w kancelarii parafii, do której należy jedno z Was. Formalności tej dopełnia się na 3 miesiące przed ślubem.

Dokumenty jakie będą potrzebne do spisania protokołu przedślubnego to:

  • dowód osobisty;
  • metryka chrztu do ślubu (musi być ona wystawiona do 6 miesięcy przed datą złożenia jej w kancelarii);
  • dokument z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzający nieistnienie okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (jego ważność wynosi 3 miesiące, i trzeba pamiętać by był aktualny w dniu ślubu);
  • dokumenty poświadczające ukończenie Katechez oraz spotkań w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;
  • świadectwo ukończenia Katechizacji.

Po spisaniu protokołu wywieszone zostaną tzw. zapowiedzi, natomiast Wy przyszli małżonkowie, musicie udać się do spowiedzi. Drugą spowiedź odbyć należy na dzień lub dwa przed ślubem.
 

Formalności związane ze ślubem poza swoją parafią

W tym przypadku protokół przedślubny spisywany jest w parafii jednego z narzeczonych, bądź też w parafii, w której będzie odbywał się ślub – za pisemną zgodą księdza proboszcza. W pierwszym wypadku potrzebna będzie tzw. licencja do pobłogosławienia ślubu. Dokument ten musicie dostarczyć osobiście. Jeśli wybierzecie na swój ślub kościół, który nie jest parafialnym, licencja do pobłogosławienia ślubu wystawiana jest przez parafię na terenie, której kościół ten się znajduje.
 

Zapowiedzi przed ślubem

Ze względu na to, iż zapowiedzi wywieszane są w parafiach, do których należą narzeczeni, otrzymacie podczas spisywania protokołu dokument, który trzeba dostarczyć do swoich parafii. Po ogłoszeniu zapowiedzi (8 dni – dwie niedziele i tydzień pomiędzy nimi) dokument ten należy odebrać i dostarczyć do parafii spisywania protokołu.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top