Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Jakie są rodzaje winietek ślubnych?

Jakie są rodzaje winietek ślubnych?
Przyjęcia weselne są zazwyczaj na tyle duże, że muszą zostać zaplanowane w każdym najdrobniejszym aspekcie - by wszystko udało się jak najlepiej. Jedną z podstawowych kwestii jest zaś usadzenie gości przy stołach. Aby uniknąć stresu związanego z przypadkowym zajmowaniem krzeseł, brakiem miejsca dla znajomych i członków rodziny, którzy chcą siedzieć obok siebie, coraz częściej stosowaną przez Parę Młodą praktyką są winietki ślubne. Są one wygodne dla gości, ale też dla obsługi. Oczywiście trzeba pamiętać, że rozmieszczenie poszczególnych osób przy stołach musi być jak najbardziej przemyślane - aby wszyscy czuli się komfortowo.

Winietki ślubne - bogaty wybór ozdób na stół

Oprócz tego że takie wizytówki z imieniem i nazwiskiem są pomocne w rozmieszczeniu gości - są więc dodatkiem praktycznym; stają się one obecnie także bardzo ważnym elementem dekoracyjnym. Wybierając wzór winietek należy zaś kierować się stylistyką oraz motywem przewodnim całego przyjęcia weselnego oraz wyglądem sali. Bardzo ważne jest bowiem, by winietki pasowały swoim wyglądem do pozostałych dekoracji. Na szczęście obecnie nie sprawia to żadnego problemu, ponieważ wybór takich elementów jest niezwykle bogaty. Mogą być one bowiem proste i tradycyjne, minimalistyczne, czy na przykład w stylu boho. Zdecydować można się również na winietki ślubne złote, srebrne czy też ażurowe - w nietypowych kształtach. Dzięki właściwie wybranym winietkom każdy stół nabierze wyjątkowego uroku, a dekoracje zachwycą zaproszonych gości.

 

Wybór odpowiedniego wzoru winietki na stół weselny jest zadaniem pozornie łatwym, do którego należy się jednak przyłożyć. Taka dekoracja powinna bowiem pasować do pozostałych ozdób, a zarazem dobrze jest czymś zaskoczyć swoich gości. Bardziej oryginalne wzory sprawią, że dekoracje weselne nabiorą wyjątkowego klimatu. Dostępne obecnie różnorodne wzory winietek pozwalają na ich stylistycznie dopasowanie do: zaproszeń ślubnych, ozdobnych numerków stolików i innych weselnych akcesoriów. W ostatnich latach zdecydowanie królują motywy roślinne, ale znaleźć można również klasycznie i elegancko zdobione propozycje dla tradycjonalistów.

 

Różnorodne formy winietek ślubnych

Szukając winietek można zdecydować się na te najprostsze - czyli złożone kartoniki, w kształcie prostokąta. Coraz popularniejsze stają się jednak także inne, bardziej nietypowe formy, to znaczy: winietki:

  • okrągłe,
  • kwadratowe,
  • w kształcie: serduszka, ptaszka, motylka czy anielskich skrzydeł.

Kształt można więc dopasować do upodobań, a czasem nawet do zainteresowań Pary Młodej. Tego rodzaju wizytówki będą na pewno przyciągać wzrok sprawiając, że goście będą traktować przygotowanie danego wesela za naprawdę wyjątkowe. Winietki, szczególnie te w formie prostokątnych kartoników, będą stać na stole samodzielnie, bez potrzeby żadnego oparcia. Te w innych kształtach można zaś umieszczać w stojakach, uchwytach, wizytownikach. Jeszcze inną opcją będzie umieszczenie imion i nazwisk gości w małych ramkach (drewnianych albo metalowych). Nowością na rynku są też winietki kredowe na klamerkach. Jedną z najbardziej nietypowych opcji są zaś winietki w formie metalowych przypinek. Już po znalezieniu swojego miejsca na sali, goście mogą przypiąć je do swoich strojów. Takie "kotyliony" pozwolą na łatwiejsze poznanie współbiesiadników i na nawiązanie znajomości z osobami "od strony drugiego ze świeżo poślubionych małżonków". Metalowe przypinki staną się również idealnym i trwałym podziękowaniem dla zaproszonych gości.

 

Winietki ślubne boho i rustykalne

Tak jak wspomniane było już wcześniej, wzory związane z przyrodą są obecnie jednym z najbardziej modnych - a co za tym idzie najczęściej wybieranych - trendów. Bardzo chętnie wybierane winietki w stylu boho (i dopasowane do nich zaproszenia ślubne) zdecydowanie podkreślają romantyczny charakter uroczystości. Jest tak, ponieważ są ozdobione delikatnymi grafikami roślinnymi, przede wszystkim kwiatowymi. Najczęściej różami, magnoliami czy orchideami. Misternie wykonane grafiki wyglądają naprawdę zjawiskowo. Jednak styl boho to nie tylko kwiaty, ale też np. duże, zielone liście. Wzory i kolorystyka takich winietek mogą pięknie skomponować się z innymi, żywymi dekoracjami na stole. Równie ciekawą opcją stać się mogą winietki ślubne rustykalne, które są bardzo charakterystyczne. Są to bowiem np. niewielkie krążki drewna, na których wypisuje się nazwiska albo winietki z ciemnego papieru. W szeroko rozumianym stylu rustykalnym winietki mogą posiadać także złote nadruki czy na przykład koronowe zdobienia. Pasują one wtedy do wesel urządzanych w tradycyjnym stylu, cechujących się przepychem i wystawnością.

 

Oryginalne winietki ślubne

Oprócz wcześniej wymienionych, na winietkach mogą znaleźć się inne grafiki, np. zabawne obrazki (puzzle, łabędzie czy rysunkowe grafiki Państwa Młodych). Postawić można jednak również na najbardziej klasyczne i eleganckie winietki w kolorze czerni i bieli. Będą one pasować zarówno do wesela urządzonego w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Na takich winietkach imiona i nazwiska gości wypisuje się gustowną czcionką. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że obecnie zamówić można winietki z już nadrukowanymi na nich nazwiskami (z podanej listy gości), ale można zamówić winietki "puste", które będzie wypisywać się ręcznie.

 

Jeszcze inną opcją będą winietki w formie tekturowych pudełeczek, które wskażą gościom ich miejsca, a na koniec wesela będzie można zabrać je ze sobą - gdyż w środku będą mogły zawierać drobne prezenty będące podziękowaniem za przybycie. Pomysłów na przygotowanie winietek jest jak widać naprawdę wiele. Jedne są bardziej klasyczne, inne zdecydowanie bardziej oryginalne. Oprócz rodzaju samych winietek, duże znaczenie może mieć również ich aranżacja na stole. Te najprostsze, prostokątne ustawia się często na lub obok talerzy - bezpośrednio na stole. Jednak coraz częściej spotkać można aranżacje winietek przy pomocy różnych przedmiotów (spinaczy, butelek, kieliszków i ciekawych stojaczków). Tak różne rodzaje winietek ślubnych, ich odmienne style, kształty i kolorystyka sprawiają, że można je dobrać do stylu każdego wesela.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top