Jaki rodzaj fotografii wybrać?
Porozmawiajcie z fotografem, poznajcie się, opowiedzcie o sobie, miejscach dla Was ważnych - sentymentalnych, o swoim hobby oraz o pomysłach fotografa. Pamiętajcie jednak - miejsce i styl nie sprawią, że zdjęcia będą wyjątkowe. Mogą jednak znacznie pomóc. Zanim wybierzecie fotografa przyjrzyjcie się jego realizacjom i zadecydujcie czy klimat zdjęć i aura im towarzysząca Wam odpowiada. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje fotografii ślubnej, fotografia reportażowa, studyjna i plenerowa. Przedstawię, czym się charakteryzują, a do Was należy wybór. Pamiętajcie, że tak samo można połączyć wszystkie trzy typy.
Fotografia reportażowa
Nastała moda na zdjęcia reportażowe i praktycznie każdy profesjonalny fotograf ślubny ma ją w swoim pakiecie usług. Fotografia reportażowa polega na tym, że fotograf towarzyszy Wam przez cały dzień ślubu. Zdjęcia ślubne rozpoczynają się już o poranku. Zdarzenia dokumentowane są chronologicznie w sposób zupełnie naturalny. Fotograf podąża za Wami do kosmetyczki, fryzjera i wizażystki. Potem tradycyjnie robi zdjęcia w kościele i na zabawie weselnej. Jeżeli marzycie o pełnej fotografii reportażowej musicie wynająć dwóch fotografów ślubnych. Wówczas jeden towarzyszy Pannie Młodej, a drugi przebywa z Panem Młodym. Najważniejszą zasadą bardzo dobrego fotografa reportażowego jest znikoma ingerencja w przebieg wydarzeń w dniu ślubu. Fotograf powinien znajdować się w cieniu, tak by reportaż był maksymalnie naturalny i niepowtarzalny. Z każdymi szczegółami odbywającymi się w spontaniczny sposób. Oczywiście wyjątkiem są zdjęcia plenerowe lub studyjne.
Fotografia plenerowa
Fotografia plenerowa zastępuje fotografię studyjną. To nowoczesne podejście do tak ważnej pamiątki. Zdjęcia zyskują na naturalności, a Wy możecie zachowywać się dużo swobodniej niż w przypadku fotografii studyjnej. W fotografii plenerowej musicie wybrać miejsce, które będzie pełniło charakter tła. Jednak nadal to wy macie grać pierwszą rolę. W Lesznie znajduje się wiele pięknych miejsc na zdjęcia, jednak to od was zależy gdzie odbędzie się sesja i jaki będzie mieć charakter.
Plenery w Lesznie
Oto kilka miejsc na Waszą unikalną sesję plenerową. Ratusz z końca XVII wieku - Leszczyński ratusz, oglądany w obecnym kostiumie architektonicznym to budowla barokowo-klasycystyczna, zaliczana do najpiękniejszych w Polsce. Kolejnym imponującym miejscem jest Pałac Sułkowskich z XVIII wieku - Barokowa rezydencja powstała na miejscu wcześniejszego, renesansowego pałacu wybudowanego przez sprowadzonego z Włoch wybitnego architekta, Pompeo Ferrariego. Sylwetka budowli naturalnie komponuje się w otoczenie parku i stawów, będących reliktem dawnej fosy i uroczym tłem do Waszych zdjęć.
Inne miejsca z potencjałem
Nie można zapomnieć o Zabytkowej kamieniczce Wieniawie na Placu Ratuszowym oraz imponującej aurze ul. Słowiańskiej oświetlonej nocą. W Lesznie jest wiele pięknych miejsc, które są godne Waszego i fotografa zainteresowania, jednak plener może być zróżnicowany i zależy od Was. Piękny park lub ogród, pałac, muzeum, opuszczony budynek, łąka, czy dworzec kolejowy – kreatywności nigdy dość. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów zdjęć, do fotografii plenerowej można skutecznie wykorzystywać wszelkiego rodzaju rekwizyty, które urozmaicą sesję.
Fotografia studyjna
Fotografia studyjna to klasyczna wersja z omawianych trzech rodzajów fotografii ślubnej. Zdjęcia są pozowane, portretowe, a całość jest wyreżyserowana według gustu i kreatywności fotografa. Brakuje w nich spontaniczności, kreatywności i Waszej beztroskiej zabawy. Fotografia studyjna nie wbrew ogólnemu przekonaniu nie ogranicza się do zdjęć tylko wewnątrz pomieszczeń. Jednak zdjęcia różnią się od tych w fotografii plenerowej. Fotografia studyjna bardziej przypomina tą portretową. Zazwyczaj fotograf ma już odpowiednie miejsca do fotografii studyjnej. Klasyczne miejsca to ruiny zamku, ogrody, parki, rzeki, jeziora i wykorzystanie motywu zachodu słońca. Wykorzystuje się też standardowe przedmioty, by nadać smak i klimat poszczególnym zdjęciom, m.in. parasolki, karty do gry, cygara, kapelusze, meloniki czy starodawne walizki.
Standardowe zachowanie
Ujęcia w fotografii studyjnej są standardowe. Pozy są ustawiane, co jednak nie oznacza, że zdjęcia będą drętwe. Jeżeli chcecie korzystać z fotografii studyjnej warto zadbać, by klimat i wnętrze, w którym wykonywane będą zdjęcia miały swój specyficzny klimat i styl, który będzie Wam odpowiadał w każdym calu. Bardzo dużo zależy od zdolności fotografa. Fotografia studyjna to jeden z trudniejszych gatunków fotografii, jest bardzo wymagająca i ekskluzywna. Dużo łatwiej o zniewalające zdjęcia w fotografii plenerowej.
Autor: Dagmara Sporysz