Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Jaki rodzaj fotografii wybrać?

Jaki rodzaj fotografii wybrać?
Fotografia ślubna jest najważniejsza pamiątką. Jednak podczas wyboru fotografa musicie zastanowić się, czego oczekujecie, jak chcecie by wyglądała Wasza sesja ślubna? Takie ustalenia trzeba zrobić jak najwcześniej.

Porozmawiajcie z fotografem, poznajcie się, opowiedzcie o sobie, miejscach dla Was ważnych - sentymentalnych, o swoim hobby oraz o pomysłach fotografa. Pamiętajcie jednak - miejsce i styl nie sprawią, że zdjęcia będą wyjątkowe. Mogą jednak znacznie pomóc. Zanim wybierzecie fotografa przyjrzyjcie się jego realizacjom i zadecydujcie czy klimat zdjęć i aura im towarzysząca Wam odpowiada. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje fotografii ślubnej, fotografia reportażowa, studyjna i plenerowa. Przedstawię, czym się charakteryzują, a do Was należy wybór. Pamiętajcie, że tak samo można połączyć wszystkie trzy typy.


Fotografia reportażowa

Nastała moda na zdjęcia reportażowe i praktycznie każdy profesjonalny fotograf ślubny ma ją w swoim pakiecie usług. Fotografia reportażowa polega na tym, że fotograf towarzyszy Wam przez cały dzień ślubu. Zdjęcia ślubne rozpoczynają się już o poranku. Zdarzenia dokumentowane są chronologicznie w sposób zupełnie naturalny. Fotograf podąża za Wami do kosmetyczki, fryzjera i wizażystki. Potem tradycyjnie robi zdjęcia w kościele i na zabawie weselnej. Jeżeli marzycie o pełnej fotografii reportażowej musicie wynająć dwóch fotografów ślubnych. Wówczas jeden towarzyszy Pannie Młodej, a drugi przebywa z Panem Młodym. Najważniejszą zasadą bardzo dobrego fotografa reportażowego jest znikoma ingerencja w przebieg wydarzeń w dniu ślubu. Fotograf powinien znajdować się w cieniu, tak by reportaż był maksymalnie naturalny i niepowtarzalny. Z każdymi szczegółami odbywającymi się w spontaniczny sposób. Oczywiście wyjątkiem są zdjęcia plenerowe lub studyjne.


Fotografia plenerowa

Fotografia plenerowa zastępuje fotografię studyjną. To nowoczesne podejście do tak ważnej pamiątki. Zdjęcia zyskują na naturalności, a Wy możecie zachowywać się dużo swobodniej niż w przypadku fotografii studyjnej. W fotografii plenerowej musicie wybrać miejsce, które będzie pełniło charakter tła. Jednak nadal to wy macie grać pierwszą rolę. W Lesznie znajduje się wiele pięknych miejsc na zdjęcia, jednak to od was zależy gdzie odbędzie się sesja i jaki będzie mieć charakter.


Plenery w Lesznie

Oto kilka miejsc na Waszą unikalną sesję plenerową. Ratusz z końca XVII wieku - Leszczyński ratusz, oglądany w obecnym kostiumie architektonicznym to budowla barokowo-klasycystyczna, zaliczana do najpiękniejszych w Polsce. Kolejnym imponującym miejscem jest Pałac Sułkowskich z XVIII wieku - Barokowa rezydencja powstała na miejscu wcześniejszego, renesansowego pałacu wybudowanego przez sprowadzonego z Włoch wybitnego architekta, Pompeo Ferrariego. Sylwetka budowli naturalnie komponuje się w otoczenie parku i stawów, będących reliktem dawnej fosy i uroczym tłem do Waszych zdjęć.


Inne miejsca z potencjałem

Nie można zapomnieć o Zabytkowej kamieniczce Wieniawie na Placu Ratuszowym oraz imponującej aurze ul. Słowiańskiej oświetlonej nocą. W Lesznie jest wiele pięknych miejsc, które są godne Waszego i fotografa zainteresowania, jednak plener może być zróżnicowany i zależy od Was. Piękny park lub ogród, pałac, muzeum, opuszczony budynek, łąka, czy dworzec kolejowy – kreatywności nigdy dość. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów zdjęć, do fotografii plenerowej można skutecznie wykorzystywać wszelkiego rodzaju rekwizyty, które urozmaicą sesję.


Fotografia studyjna

Fotografia studyjna to klasyczna wersja z omawianych trzech rodzajów fotografii ślubnej. Zdjęcia są pozowane, portretowe, a całość jest wyreżyserowana według gustu i kreatywności fotografa. Brakuje w nich spontaniczności, kreatywności i Waszej beztroskiej zabawy. Fotografia studyjna nie wbrew ogólnemu przekonaniu nie ogranicza się do zdjęć tylko wewnątrz pomieszczeń. Jednak zdjęcia różnią się od tych w fotografii plenerowej. Fotografia studyjna bardziej przypomina tą portretową. Zazwyczaj fotograf ma już odpowiednie miejsca do fotografii studyjnej. Klasyczne miejsca to ruiny zamku, ogrody, parki, rzeki, jeziora i wykorzystanie motywu zachodu słońca. Wykorzystuje się też standardowe przedmioty, by nadać smak i klimat poszczególnym zdjęciom, m.in. parasolki, karty do gry, cygara, kapelusze, meloniki czy starodawne walizki.


Standardowe zachowanie

Ujęcia w fotografii studyjnej są standardowe. Pozy są ustawiane, co jednak nie oznacza, że zdjęcia będą drętwe. Jeżeli chcecie korzystać z fotografii studyjnej warto zadbać, by klimat i wnętrze, w którym wykonywane będą zdjęcia miały swój specyficzny klimat i styl, który będzie Wam odpowiadał w każdym calu. Bardzo dużo zależy od zdolności fotografa. Fotografia studyjna to jeden z trudniejszych gatunków fotografii, jest bardzo wymagająca i ekskluzywna. Dużo łatwiej o zniewalające zdjęcia w fotografii plenerowej.

Autor: Dagmara Sporysz

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top