Jak ograniczyć koszty wesela?
Nie każdy ma do dyspozycji nieograniczony budżet ślubny, większość par wyznacza pewną nieprzekraczalną sumę, co więcej, stara się, aby wydatek na wesele wyniósł jeszcze mniej. Jest mnóstwo sposobów, żeby zorganizować przyjęcie weselne w oszczędny sposób, ale jak to zrobić, aby nie obniżyć jego jakości i czuć, że goście byli zadowoleni?
Pewne koszty są niezmienne
Sektor usług ślubnych jest bardzo dobrze rozwinięty i oferuje narzeczonym naprawdę spory wybór. Zwykle za te usługi trzeba jednak dużo zapłacić, ocenia się, że przeciętne wesele na sto osób to koszt około 25 – 40 tysięcy złotych! Czy są sposoby, aby zmniejszyć tę kwotę? Zdecydowanie tak, na rynku można znaleźć oferty dostosowane do każdego budżetu ślubnego. Jak zatem ograniczyć koszty wesela?
Organizacja wesela poza sezonem ślubnym
Najlepszym sposobem, na jaki może zdecydować się para narzeczonych z ograniczonym budżetem, jest organizacja ślubu poza sezonem ślubnym, czyli w okresie wiosny, jesieni, a najlepiej zimy. To czas, kiedy znacznie mniej osób decyduje się na organizację przyjęcia, a to oznacza większy wybór, a poza tym niższe ceny. Usługodawcy, np. domy weselne, zespoły itp. mają mniej klientów, więc, aby zainteresować ich swoją ofertą, są gotowi obniżyć ceny nawet o 30%. Co to oznacza? Za tę samą kwotę, co w sezonie, możemy zaprosić więcej osób albo po prosto sporo zaoszczędzić na organizacji przyjęcia. Takie wesele można też zorganizować znacznie szybciej, a i wybór jest większy.
Tańsze usługi ślubne
Podstawową zasada organizacji oszczędnego wesela jest wybieranie tańszych usług, w miejsce droższych. Czy naprawdę musimy mieć na swoim przyjęciu pięcioosobowy zespół? Wybranie dobrej klasy DJ-a, który świetnie rozbawi towarzystwo, będzie wydatkiem mniejszym o co najmniej połowę. Suknia ślubna także nie musi być nowa lub nie musi być z salonu. W wielu komisach ślubnych można znaleźć końcówki serii projektantów, bardzo modne wzory, w dodatku ze sporą przeceną. Sposobem na uzyskanie zniżki jest także zamówienie usług podczas wizyty na targach ślubnych w regionie. Wystawcy mają przygotowaną bardzo dobra ofertę dla osób, które zdecydują się zamówić “na miejscu”. Generalnie, podczas przygotowań do ślubu i wesela, powinniśmy uważnie się rozglądać, dostępnych zniżek i możliwości zamiany usług na tańsze jest naprawdę sporo.
Przestrzeganie wyznaczonego budżetu ślubnego
Bardzo ważnym elementem organizacji oszczędnego wesela jest przygotowanie dokładnego planu i budżetu ślubnego oraz jego przestrzeganie. Może się zdarzyć, że zdecydowaliśmy się zaprosić 70 osób, ale podczas przygotowywania listy gości, rozrasta się ona do 100. Wydaje nam się, że część i tak nie przyjdzie, więc zapraszamy wszystkich i potem okazuje się, że jesteśmy w sporym kłopocie, bo koszt wesela diametralnie wzrósł. Podobnie z ogólną przedślubną “gorączką”, mamy tendencję do popadania w zbyt dużą ekscytację podczas przygotowań, nie myślimy racjonalnie i ostatecznie wybieramy usługi, na które po prostu nas nie stać. Nie można dopuścić do takiej sytuacji, dlatego dobry plan i jego bezkompromisowe przestrzeganie jest podstawą ograniczenia kosztów wesela.
Te zabiegi sprawią, że koszty wesela zostaną ograniczone, a wciąż uda nam się zorganizować je w sposób, który zadowoli nas i naszych gości. W końcu, wesele to tylko jeden dzień, choć wyjątkowy, nie powinien nas zrujnować, czy prowadzić do rozpoczynania wspólnego życia od zaciągnięcia kredytów.
Autor: Kinga Jaromin
Według mnie koszta można ograniczyć w dużym stopniu poprzez wybranie naprawdę dobrego lokalu weselnego oraz zaproszenia rozsądnej ilości gości. Ja sama organizowałam wesele w stolicy w Klubie Sosnowym w zeszłym roku i przyjęcie udało się pod każdym możliwym kątem. Koszta okazały się być dla mnie do zniesienia, przez co nie musiałam zapożyczać się i cudować. Myślę, że oszczędzić można również rezygnując z zatrudniania osób zajmujących się planowaniem wesela - bez takiej pomocy można się spokojnie obejść. ;)