Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Intercyza przed ślubem – dlaczego warto o niej rozmawiać jeszcze przed weselem?

Intercyza przed ślubem – dlaczego warto o niej rozmawiać jeszcze przed weselem?
Rozmowa o intercyzie przed weselem może wydawać się kłopotliwa i niezręczna. Narzeczeni nieraz odkładają ten temat na czas po ślubie – z obawy, że partner posądzi ich o brak zaufania. Na czym polega intercyza i jakie są jej rodzaje?

 

Na czym polega intercyza i jakie są jej rodzaje?

Intercyza to umowa, która zmienia (znosi, ogranicza lub rozszerza) ustawowy ustrój wspólności majątkowej między małżonkami. Należy zawrzeć ją w formie aktu notarialnego za zgodą obojga partnerów. Można to zrobić po ślubie lub jeszcze przed jego zawarciem.

Zalety intercyzy zawartej przed ślubem

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć intercyzę już przed ślubem. Poznaj najważniejsze z nich.

Możliwość uniknięcia przyszłych konfliktów

Dzięki wspólnym ustaleniom dotyczącym zarządzania majątkiem narzeczeni zmniejszają ryzyko nieporozumień i kłótni w małżeństwie, np. przy podejmowaniu decyzji zakupowych czy inwestycyjnych. Konflikty o pieniądze często wiążą się z silnymi emocjami i mogą prowadzić do rozpadu małżeństwa.

Budowanie odpowiedzialnego związku

Podjęcie tematu intercyzy świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności przyszłych małżonków. Taka rozmowa może być dobrą okazją, aby zawczasu poznać swoje wzajemne potrzeby i podejście do finansów, a także nauczyć się otwartej komunikacji oraz wypracowywania wspólnych rozwiązań.

Mniejsze komplikacje w razie ewentualnego rozwodu

Gdy małżonkowie ustanowią intercyzę jeszcze przed ślubem, unikną dodatkowych formalności w razie przyszłej decyzji o rozwodzie. Dzięki precyzyjnie ustalonym zasadom spadnie ryzyko sporów o majątek, co przyspieszy postępowanie sądowe w sprawie rozwodowej. W przypadku rozdzielności majątkowej już od dnia ślubu nie będzie potrzebny podział majątku – mogłoby to być konieczne w razie intercyzy zawartej dopiero w trakcie trwania małżeństwa.

Ochrona małżonka słabszego ekonomicznie

Często zdarza się, że jeden z małżonków ma ograniczone możliwości pomnażania majątku, np. z powodu wychowywania dzieci, choroby czy opieki nad rodzicami w podeszłym wieku. Istotnym zabezpieczeniem może być wtedy rozdzielność z wyrównaniem dorobków czy intercyza rozszerzająca.

Możliwość uniknięcia odpowiedzialności za długi

Intercyza pozwala uniknąć współodpowiedzialności za długi małżonka. Warto rozważyć jej podpisanie przed ślubem, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, wykonuje zawód obarczony podwyższonym ryzykiem kar finansowych, podejmuje ryzykowne inwestycje czy ma problem z uzależnieniami.

Rozmowa z prawnikiem przed zawarciem intercyzy

Przed podjęciem decyzji o intercyzie najlepiej skonsultować wszystkie swoje wątpliwości z prawnikiem specjalizującym się w zakresie prawa rodzinnego. Taką osobą jest Magdalena M. Grześkowiak – adwokat z Warszawy i członek Izby Radców Prawnych. W trakcie prowadzonych konsultacji pomaga swoim klientom zrozumieć konsekwencje zawarcia intercyzy i wspólnie ustalić akceptowalne dla obu stron zasady takiej umowy.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top