Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Fotograf ślubny – jak wybrać?

Fotograf ślubny – jak wybrać?
Obecni często rezygnuje się z kamerzysty na weselu, uwagę kierując w stronę zdjęć. To jednak sprawia, że wybór fotografa jest bardzo ważnym zadaniem, nieudanych zdjęć nie będzie można uratować. Jak znaleźć odpowiedniego fotografa?

Zdjęcia ślubne to najważniejsza, a często także jedyna pamiątka z tego wyjątkowego dnia. Nic dziwnego, że chcecie, aby były piękne, aby uchwyciły tę jedyną w swoim rodzaju chwilę. Dobry fotograf ślubny z powodzeniem jest w stanie tego dokonać. Najpierw jednak trzeba takiego znaleźć, a to wcale nie jest proste. Jak wybrać fotografa ślubnego?


Sprawdzenie jego porfolio

Czym sugerować się przy wyborze fotografa? Poleceniem przez innych, zajętym kalendarzem, czy wysoką ceną? Niestety nie ma żadnej reguły, bo drogi lub zajęty fotograf wcale nie musi spełniać waszych oczekiwań. Wybór dobrego fotografa zamyka się tak naprawdę do rzetelnego sprawdzenia jego umiejętności, ale także do zrozumienia swoich własnych potrzeb i oczekiwań.


Fotograf ślubny – znajomy czy profesjonalista?

Wiele ludzi zajmuje się fotografią hobbystycznie, na pewno znajdziecie przynajmniej jedną taką osobę wśród swojej rodziny lub znajomych. Istnieje pokusa, aby poprosić ją o robienie zdjęć weselnych, bo pozwoliłoby to sporo zaoszczędzić. Jeśli jednak macie zamiar poprosić kogoś bliskiego, kto i tak miał być obecny na weselu, a przy tym nie zamierzacie za taką usługę zapłacić (może to być forma prezentu ślubnego), to takie zachowanie jest niezbyt taktowne.


Nie angażujmy znajomych gości weselnych

Taka prośba stawia tę osobę w bardzo skomplikowanej sytuacji, bo młodej parze trudno jest odmówić, a możecie być pewni, że wizja całonocnej pracy (bo to jest praca i to ciężka!) za darmo, w dodatku bez większej możliwości zabawy na weselu to zbyt duże wymaganie. Możecie wierzyć, że raczej nikt nie chciałby wystąpić w takiej roli, ale może być trudno odmówić waszej prośbie. Lepiej więc od razu z tej opcji zrezygnować. Jeśli możecie zatrudnić kogoś, kto nie miał być zaproszony, ale kto „po znajomości” zrobi zdjęcia znacznie taniej to lepsza opcja. Tylko, że w tym przypadku trzeba zadać sobie pytanie o ich jakość. To ta cecha powinna być najważniejszym kryterium, bo jeśli okaże się, że zdjęcia nie spełniają naszych oczekiwać, nie będzie możliwości zrobienia ich „od nowa”.


Gdzie szukać fotografa ślubnego?

Poszukiwania zwykle zaczynają się przez przeprowadzenie „wywiadu” wśród naszych znajomych i rodziny. Rzeczywiście to bardzo dobry sposób. Obejrzyjcie zdjęcia znajomych i zastanówcie się, czy się wam podobają. Może są zbyt typowe albo zbyt kontrowersyjne? Starajcie się także szukać w Internecie i oglądać dostępne tam zdjęcia z innych ślubów. Im więcej, tym lepiej, bo to pozwoli wam na zapoznanie się z możliwościami fotografii ślubnej i określeniem waszych oczekiwań. Jeśli ktoś bardzo wam się spodoba, nie bójcie się do niego napisać, nikt nie mówi, że macie ograniczać się tylko do osób, które zostały polecone. Wybierzcie kilku i napiszcie lub zadzwońcie z pytaniem, czy mają wolne terminy w dniu waszego ślubu. Potem warto wybrać sobie 2-3 najlepszych, aby się z nimi spotkać i zapoznać z ich portfolio.

 


Zdjęcia ślubne – jakie?

Zanim jeszcze spotkacie się z fotografami, warto, abyście wiedzieli, czego chcecie. Macie już jakąś wizję, jak powinna wyglądać wasza sesja ślubna? Gdzie powinna się odbyć? A może spodobał się wam styl, w którym zrobione były zdjęcia ślubne pary, którą znaleźliście w Internecie? Warto wydrukować takie zdjęcia i przynieść je na rozmowę. Oczywiście trzeba również wysłuchać tego, jakie propozycje ma fotograf, może się okazać, że ma lepszy pomysł na wasz ślub. Poza tym, szczególnie jeśli chcecie rozmawiać o cenie usługi (a na pewno chcecie) warto od razu określić, kiedy mają być robione zdjęcia, co ma zawierać pakiet, który będziecie zamawiać. Zwykle zawierają się w nim takie elementy:

 • zdjęcia z przygotowań do wesela (podczas ubierania się, malowania i czesania panny młodej),
   
 • zdjęcia z błogosławieństwa w domach pana i panny młodej,
   
 • zdjęcia z kościoła,
   
 • zdjęcia z wesela (zwykle do oczepin, można poprosić do końca przyjęcia),
   
 • zdjęcia z oczepin,
   
 • sesja plenerowa.

Kolejne pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć to sposób, w jaki mają być dostarczone zdjęcia, ile z nich zostanie wywołanych i trafi do was w formie albumu czy tzw. foto-książki, a ile na płytach i w jakim formacie, czy zostaną wyretuszowane itd. To szczegóły techniczne, które jednak trzeba ustalić, by materiał, który do was trafi, był dobrej jakości i było go wystarczająco dużo.

 


Spotkanie z fotografem ślubnym

Kiedy przyjdzie moment spotkania, podstawową rzeczą, którą musicie zobaczyć, jest portfolio. Powinno być spore i zawierać zdjęcia robione w różnych okolicznościach i na różne sposoby. Ważne, żeby fotograf nie postępował zawsze wg jednego schematu, ale był w stanie improwizować, tak aby jak najlepiej oddać nastrój waszego ślubu i wesela.
 

Długopis się przyda

Przed spotkaniem przygotujcie sobie listę ważnych pytań, na której znajdą się nie tylko te o oferowane usługi, ale także o używany sprzęt (jeśli nie znacie się na fotografii, warto zapisać nazwę i sprawdzić to potem w Internecie lub zapytać znajomych), o zorganizowanie sesji ślubnej (czy odbędzie się w dzień ślubu czy w inny, czy fotograf używa w niej dodatkowego sprzętu np. lamp błyskowych, blend), czy o jego pomysły. Warto także zwrócić uwagę na jego charakter, czy wydaje się apodyktyczny i próbuje od razu wymusić na was pewne rozwiązania, czy raczej z uwagą słucha waszych propozycji i dostosowuje się do nich. To bardzo ważne, aby współpraca w dniu ślubu przebiegała bez żadnych zgrzytów i abyście dobrze się czuli w towarzystwie fotografa. Wtedy zdjęcia będą po prostu znacznie lepsze.Po dokonaniu wyboru, pamiętajcie, aby podpisać z fotografem umowę. Dobry profesjonalista sam zresztą o to poprosi, bo ważne, aby jasno określić zakres obowiązków obu stron. Potem zostanie tylko zapłacenie za usługi? Ile? To bardzo trudne pytanie, bo ceny wahają się od 1000 do nawet 5000 złotych za pełen pakiet usług. Jeśli naprawdę zależy wam na zdjęciach, wybierzcie tego fotografa, który spełnił wasze oczekiwania, cenę traktując raczej jako drugorzędne kryterium. W końcu zdjęcia pozostaną z wami na całe życie, warto, aby ich nie żałować.

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
 • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top