Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Drogo czy tanio? Ceny sukien ślubnych 2015

Drogo czy tanio? Ceny sukien ślubnych 2015
Czy wiemy, ile powinniśmy wydać na zakup sukni ślubnej? Jak kształtują się ceny w salonach mody ślubnej, a jak w komisach? Oto garść informacji, które udzielą odpowiedzi na to pytanie. Pozwoli to poznać możliwości związane z pozyskaniem sukni.

Suknia ślubna to wydatek, bez którego nie obejdzie się żaden ślub i wesele. Nawet gdy budżet weselny jest ograniczony, panny młode nie mają tendencji do oszczędzania na tym zakupie. Ceny bardzo się różnią w zależności od tego, jaką suknię wybierzemy, ale na pewno uda się znaleźć odpowiedni model dla każdego budżetu ślubnego. Jakie były ceny sukien w 2015? Czego można się spodziewać w przyszłym sezonie?
 

Porównanie cen nowych i używanych sukni

Zwykle na suknię ślubną przeznacza się na nią około 11 – 13% kwoty, którą wydajemy na organizację wesela. To dużo, czy mało? Zależy od tego, ile kosztuje całe przyjęcie i jakim dysponujemy budżetem. Ceny sukni ślubnych znacznie się różnią i to nie tylko w zależności od modelu, który wybieramy, ale także od salonu, czy nawet miejscowości, w której dokonujemy zakupu. Ile może kosztować suknia nowa, a ile używana? Co jeszcze warto wiedzieć o cenach sukien w roku 2015 i czy w przyszłym roku będą one wyższe?
 

Nowa suknia ślubna

Najdroższą opcją jest zakup nowej sukni ślubnej. Mimo wysokich cen znaczna większość panien młodych właśnie na taką się decyduje, w dodatku najczęściej z salonu. Ma to swoje spore zalety. Suknia jest w takim wypadku „na czasie”, zaprojektowana zgodnie z obowiązującą modą, można także idealnie dopasować rozmiar, zwykle w cenę wliczone są odpowiednie poprawki. Co więcej, salon daje ogromny wybór modeli, dlatego będzie w czym wybierać. Ceny sukien z salonu sięgają od 2000 do 8000 tysięcy złotych.


Komis lub uszycie we własnym zakresie

Sposobem na obniżenie tej kwoty może być zakup sukni w komisie ślubnym. Zwykle kojarzą się one z używanymi rzeczami, ale większość komisów ma w swojej ofercie także nowe suknie, np. końcówki serii producentów. Daje to możliwość zakupu naprawdę niezwykłego modelu po bardzo przystępnej cenie, choć trzeba na szukanie poświęcić sporo czasu. Taki wydatek to od 1500 do 4000 złotych. Ostatnia opcją na nową suknię ślubną jest jej uszycie, u krawcowej albo w pracowni sukien ślubnych. To świetna decyzja, bo daje możliwość zaprojektowania własnej sukni lub uszycia jej na wzór tych z najlepszych domów mody, w dodatku za bardzo przystępną cenę. Warto jednak wybierać tylko poleconych podwykonawców, tak aby suknia rzeczywiście sprostała naszym oczekiwaniom. Cena uszycia sukni ślubnej to około 700 do 3000 złotych.

 


Używana suknia ślubna

Inaczej kształtują się ceny używanych sukien ślubnych, które są oczywiście znacznie tańsze. To bardzo dobra opcja dla osób, które nie chcą przepłacać za suknię i uważają, że spory wydatek na jedną noc nie ma większego sensu. Najłatwiej dokonać zakupu sukni udając się do komisu ślubnego, który skupuje je od panien młodych, a potem sprzedaje po nieco wyższej cenie. Mimo chęci zarobku ceny kształtują się bardzo przyzwoicie, suknię w komisie można kupić już za 500 złotych! Znajdą się także takie za 2000 złotych, wszystko zależy od komisu i miasta, w którym się znajduje. Jeśli i to jest zbyt wygórowaną ceną, warto udać się „do źródła” i zakupić suknię bezpośrednio od panny młodej. Sporo ogłoszeń można znaleźć w Internecie, na portalach aukcyjnych lub ogłoszeniowych. Przedział cen jest bardzo różny, od nawet 200 złotych po kilka tysięcy. Zwykle jednak można negocjować cenę i dostać gratis wszelkie dodatki jak welon itp.


A może wypożyczyć suknię ślubną?

Jeszcze jedną opcją dla tych, którzy nie lubią wydawać pieniędzy, jest wypożyczenie sukni ślubnej. Można zrobić to w komisie ślubnym lub specjalnej wypożyczalni, a nawet w salonie. Okres wypożyczenia to około 5 – 14 dni, w tym czasie trzeba suknię wyczyścić i zwrócić w stanie nienaruszonym. Jeśli zdarzyło się nam ją zniszczyć, będziemy musieli zrekompensować tę stratę, w zależności od szkody może to być dodatkowy wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Samo wypożyczenie zaś kosztuje w granicach 400 – 1800 złotych, czyli znacznie mniej niż w przypadku nowej sukni, choć porównywalnie, jeśli chodzi o zakup sukni od panny młodej.

 


Tak wyglądały ceny w 2015 roku, w przyszłym sezonie wydaje się, że będą kształtować się podobnie. Warto przy tym wspomnieć, że na ich cenę wpływ ma przede wszystkim miejscowość, w której mieści się salon, duże miasto oznacza zwykle wysoką cenę. Wystarczy powiedzieć, że te same modele w salonie Warszawie mogą być nawet o 1000 złotych droższe, niż w mniejszych miejscowościach. Opcji jednak jest na tyle dużo, że uda się dobrać suknię odpowiednio do każdego budżetu ślubnego. Wystarczy tylko poszukać.

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top