Dlaczego warto urządzić ślub zimą?
Przyszedł grudzień, wraz z nim wkrótce pojawią się święta, czas niezwykle popularny, jeśli chodzi o oświadczyny. Po pierwszym wzruszeniu, które jest związane z powiedzeniem słowa „TAK”, przychodzi czas na refleksję i planowanie wesela. Jedną z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć, jest kiedy ono się odbędzie? Latem, czy może zimą?
Lato najbardziej popularne
Większość par wybiera lato, które jest szczytem sezonu weselnego. Narzeczonych przekonuje do niego głównie wysoka temperatura, która sprawia, że mniej skomplikowane jest dobranie ubioru, że łatwiej zorganizować sesję ślubną, czy że łatwiej o świeże kwiaty w dekoracji, które w dodatku pięknie komponują się z atmosferą. Jednak organizacja wesela zimą, wcale nie jest mniej atrakcyjna. Jakie są jej zalety? Dlaczego warto zorganizować ślub w zimie?
Ślub w zimie – mniejsze wydatki
Największą zaletą organizacji ślubu i wesela w zimie są mniejsze koszty. Poza sezonem ślubnym podwykonawcy mają znacznie mniej pracy, zwiększa się zatem konkurencja między nimi. Jako, że narzeczeni mają większy wybór, usługodawcy chcą przekonać ich do swojej oferty, a najłatwiej jest to zrobić poprzez obniżenie cen. I tak, w zimie możemy liczyć na mniejszy koszt tzw. talerzyka, czyli oszczędzamy na przyjęciu weselnym (za tą samą cenę można zaprosić więcej gości niż w lecie), niższe wynagrodzenie dla zespołu, czy fotografa, a nawet mniejszy wydatek na suknię ślubną – jeśli kupimy ją pod koniec roku, uda nam się zapewne trafić na wyprzedaże kolekcji. W ten sposób możemy znacznie ograniczyć nasze wydatki na wesele, a organizacja wesela w zimie jest podstawowym sposobem na zorganizowanie oszczędnego przyjęcia.
Ślub poza sezonem – zalety
Organizacja ślubu i wesela poza sezonem ma także inne zalety. Mniej par szukających podwykonawców w tym terminie, sprawia, że ci, którzy szukają, mają po prostu znacznie większy wybór. Najlepsze zespoły, czy fotografów na wesele w lecie trzeba zamawiać nawet z dwuletnim wyprzedzeniem, podczas gdy w zimie wystarczy zrobić to rok, a nawet tylko kilka miesięcy wcześniej. Zima to zatem świetny sposób na organizację szybkiego ślubu albo po prostu na większe pole manewru w ustalaniu terminu, czy wybieraniu kolejnych usług. Poza tym zdarza się, że w sezonie część osób otrzymuje zaproszenia na kilka wesel, często odbywających się tego samego dnia lub co tydzień. Sprawia to, że nie będą w stanie pojawić się na wszystkich, może właśnie na naszym. Zimą jest znacznie mniejsza szansa, że ktoś otrzyma kilka zaproszeń w krótkim czasie, co sprawi, że z radością powita nasze i z pewnością pojawi się na przyjęciu.
Zimowa aura – jak ja wykorzystać podczas wesela?
Niektórzy twierdzą, że aura to największy minus organizowania wesela w zimie. Obawiają się chłodu i opadów śniegu lub deszczu. Jednak łatwo te elementy przekształcić w zaletę, np. wykorzystując śnieg do naprawdę niesamowitej ślubnej sesji, a jakże, właśnie w plenerze. Kościół i salę można przystroić w lampiony, co nada im romantycznego charakteru i będzie pasować do surowego piękna tej pory roku. W zimie można też zorganizować gościom ciekawe atrakcje np. kulig lub ognisko w ogrodzie, przy którym będzie można odpocząć od zabaw. Poza tym argument o pewnej pogodzie w lecie, jak widzimy w ciągu ostatnich kilku lat, po prostu się nie sprawdza i może się zdarzyć, że nawet lipiec, czy sierpień będzie chłodny i deszczowy, a grudzień ciepły i słoneczny.
Organizacja wesela w zimie ma swoje duże zalety, czy to w postaci mniejszych kosztów, czy specyficznej atmosfery. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze priorytety i w której porze roku łatwiej będzie nam je osiągnąć. Jedno jest pewne, podczas ustalania terminu wesela, na pewno nie powinniśmy automatycznie wykluczać zimowych miesięcy, a nuż okaże się, że idealnie nam odpowiadają.
Autor: Kinga Jaromin