Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Chcesz znaleźć pracę w branży weselnej? Zobacz jak to zrobić!

Chcesz znaleźć pracę w branży weselnej? Zobacz jak to zrobić!
Poprawa warunków życia, łatwość w dostępności usługi i produktów oraz rozwój branży rozrywkowej sprawiły, że zaczęliśmy coraz bardziej wystawnie i pomysłowo świętować różne uroczystości. Zwłaszcza wesela – marzenie bajecznego ślubu rodem z amerykańskich filmów nie jest rzadkością, rozwijają się w tym obszarze również nowe profesje. Tylko jak wyglądają możliwości zatrudnienia w branży podnoszącej się z głębokiego kryzysu?

Branża weselna – możliwości pracy

Sytuacja powoli się poprawia – np. przeglądając oferty pracy w Poznaniu, znajdziemy ogłoszenia domów weselnych, film eventowych czy salonów ślubnych poszukujących pracowników. Jest nadzieja, że branżę czeka stopniowy powrót do stabilizacji. A potencjał jest ogromny – rynek ślubny w Polsce jeszcze dwa lata temu był w pełnym rozkwicie – przed kryzysem COVID-19 wyceniano go na 8 mld złotych. Choć kolejne fale zachorowań diametralnie zmieniły tę sytuację, jedno jest pewne – Polacy chcą organizować wesela, w dodatku z coraz większym szykiem i splendorem.

Rośnie też zainteresowanie zawodami związanymi z branżą ślubną, które dla wielu stanowią ciekawą alternatywę dla monotonnej pracy za ladą czy przed komputerem. Co więcej, nie tak trudno znaleźć coś dla siebie, bo ta specyficzna branża obejmuje wiele segmentów.

Wedding planner

Ta modna specjalizacja wykształciła się w Polsce wraz z rozwojem branży ślubnej. Choć popyt na usługi tzw. konsultanta ślubnego jest nieporównywalny z tym na Zachodzie, to w większych miastach rzeczywiście da się rozkręcić biznes. Wedding planner zajmuje się organizacją ślubów od A do Z zgodnie z potrzebami pary młodej. Dba o wszystkie ustalenia, terminy i formalności, wyszukuje usługi związane z oprawą wesela, atrakcjami, prezencją przyszłych małżonków i dekoracjami. Osoba pragnąca zostać konsultantem ślubnym powinna cechować się kreatywnością, ale przede wszystkim doskonałą organizacją i umiejętnością zarządzania. Powinna być także odporna na stres i wysoko komunikatywna – zarówno kontakty z usługodawcami, jak i z parą młodych będą wymagać wielokrotnych rozmów, umiejętności słuchania, a niekiedy i negocjacji.

Praca na weselach - dla artystów

Aby oprawa ślubu zachwyciła gości, niezbędny jest udział osób utalentowanych artystycznie. Tu w pierwszej kolejności przychodzą na myśl muzycy, wirtuozi różnych instrumentów (harfa, skrzypce, pianino), wokaliści, zespoły, a także DJ czy wodzirej. To pomysł na zarobek dla tych, którzy mają odwagę i umiejętności, dobrze się czują na scenie oraz są dyspozycyjne. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że w sezonie zawodowcy często spędzają każdy weekend na uroczystościach weselnych – i to grając do świtu.

Nie zapominajmy też o innych elementach, do których potrzebne jest estetyczne podejście i kreatywność. Artystycznego sznytu wymagać będą dekoracje, kompozycje kwiatowe, a nawet tort dla Pary Młodej, w którym sprawdzą się umiejętności cukiernika-artysty.

Eksperci od piękna

Ślub to dla wielu osób najważniejsza uroczystość w życiu, wyjątkowy dzień, w którym wszystkie oczy zwrócone są na nowożeńców. Nic więc dziwnego, że młodzi chcą wyglądać pięknie. Oczywiście więcej zabiegów dotyczy panien – bez kosmetyczki, fryzjera i idealnie dopasowanej sukni się nie obejdzie. Z tego względu popularnością cieszą się usługi ślubne z obszaru beauty, a także usługi krawieckie. Moda ślubna to ważny element tych profesji – istotne jest więc śledzenie trendów i doszkalanie się z pojawiających się na rynku nowości.

Gastronomia i catering weselny

Menu weselne potrafi naprawdę uświetnić przyjęcie albo popsuć wrażenia z wesela. Ważne są nie tylko smaki i odpowiedni dobór potraw, ale także ich kolejność, częstotliwość, a nawet sposób podania. Niełatwe zadanie dla kucharzy i obsługi – to właśnie dlatego wiele lokali specjalizuje się wyłącznie w oprawie tego rodzaju uroczystości. Najczęściej do pracy w gastronomii weselnej poszukiwani są kelnerzy, pomoc kuchenna, rzadziej szefowie kuchni, cukiernicy, barmani czy sommelierzy.

 

To tylko kilka możliwości pracy w branży weselnej, bo do organizacji pięknego ślubu potrzebne jest wsparcie specjalistów z wielu dziedzin. Bez względu na zawód, warto stawiać na rzetelność, profesjonalizm i zadowolenie klientów – w tej branży najczęściej klienci przychodzą z polecenia.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top