Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Bytom – Twoje miejsce na ślub i wesele

Bytom – Twoje miejsce na ślub i wesele
Poza tym, że Wasza miłość i radość odróżnia Was od niektórych, jest jeszcze jedna rzecz, która sprawia, że jesteście wyjątkowi – planujecie swój wielki dzień na Śląsku! Bytom, podobnie jak pozostałe śląskie miasta, ma swój niepowtarzalny i specyficzny urok nie tylko dzięki obecnym tu atrakcjom, lecz także dzięki odrębności.

Dla większości stanowi to powód do dumy. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Przyjrzyjmy się więc kilku różnicom, które stanowią o tym, że wesele odbywa się właśnie na Śląsku. Na przyjęcie poza tradycyjnymi restauracjami czy domami weselnymi, wynajmuje się cechownie, czyli sale kopalniane. Oczywiście najczęściej zdarza się to w rodzinach górniczych i wtedy też na uroczystość mężczyźni zakładają swoje górnicze, galowe stroje.
 

Śląska tradycja

Jakiś czas przed weselem znajomi i sąsiedzi są obdarowywani przez młodą parę kołaczem zawiniętym w celofan z dołączonym wierszykiem okolicznościowym. Dzięki temu młodzi informują o swoim ślubie również osoby, które nie są zaproszone na samą uroczystość. Kolejnym ważnym elementem jest wykupywanie panny młodej. Chodzi o to, aby pan młody wraz z towarzyszącymi mu osobami płacił (najczęściej w formie wódki weselnej) rodzinie swojej przyszłej żony do tego momentu, aż uznają oni, że mogą oddać ją za żonę.
 

Różnice śląskich ślubów w zestawieniu z innymi regionami

Niecodziennym dla pozostałych województw jest również fakt, że śluby na Śląsku odbywają się bardzo wcześnie. Śląską normą jest msza o 10 rano lub w okolicach południa, podczas gdy gdzie indziej wczesną godziną jest nawet 14. Równie zadziwiające i coraz częstsze jest organizowanie wesel w dni powszednie, ale i to powoli zyskuje swoich zwolenników.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top