Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

„Coś pożyczonego, coś niebieskiego” – najpopularniejsze przesądy ślubne

przesądy ślubne - obrączki
Teoretycznie w XXI wieku nie wierzy się już w ślubne zabobony, jednak gdy w grę wchodzi szczęście małżeńskie, tak na wszelki wypadek Młodzi starają się zazwyczaj przestrzegać wierzeń naszych przodków. Co zrobić, aby nie sprowadzić na swój związek pecha? Poznajcie popularne przesądy ślubne.

Niezależnie od tego czy jesteśmy przesądni czy też nie, w sprawach ważnych, takich jak ślub czy ciąża, wiele osób postanawia „nie ryzykować”. Mimo, iż obecnie jedynie nieliczni wierzą, że pewne zachowania mogą wpłynąć na przyszłość związku, tradycją ślubną stały się niektóre sposoby postępowania, które mają na celu zapewnienie parze długiego i szczęśliwego życia w małżeństwie.

Przesądy ślubne i tradycyjne obrzędy

Bardzo często to mamy i babcie dbają o to, by Młodzi przestrzegali zasad, które mają uchronić ich od pecha. Ślubne zabobony to bowiem tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Mimo, że przesądów ślubnych, dotyczących Pary Młodej, druhen czy gości, jest tak wiele, że trudno byłoby je wszystkie spisać, warto potraktować je, jako pewien rodzaj zabawy. Humor to świetny sposób na rozładowanie ślubnych emocji. Poznaj najważniejsze ślubne przesądy:

1. Data ślubu - kiedy brać ślub?

Jeden z popularnych mitów mówi o tym, że ślub powinien odbyć się w miesiącu, w którego nazwie pojawia się litera „R”. Za szczególnie „pechowe” mają uchodzić maj i listopad, natomiast czerwiec i sierpień mają wręcz gwarantować szczęśliwe pożycie. Widać, że wiele par bierze to sobie do serca, gdyż właśnie te miesiące uważane są za szczyt sezonu ślubnego.
 

2. Coś pożyczonego na ślub...

Nie mniej ważne od terminu jest to, co Panna Młoda ma na sobie. Według tradycji, koniecznie trzeba mieć coś białego – dowód prawdziwości uczuć, coś niebieskiego, co zagwarantuje wierność przyszłego męża, coś nowego - obietnicę bogactwa, coś starego – co zapewni wsparcie rodziny i przyjaciół oraz coś pożyczonego, co symbolizuje przychylność nowej rodziny.

 

przesądy ślubne z forum


3. Zabobony ślubne - przesądy związane z suknią ślubną

Wszyscy dobrze wiedzą, że Pan Młody nie powinien zobaczyć Panny Młodej w ślubnej sukni wcześniej, niż tuż przed ślubem. Z suknią związanych jest jednak więcej wierzeń. Panna Młoda nie powinna przymierzać sukni przed ślubem (inaczej niż na przymiarce u krawcowej), bo wróży to pecha. Sukni nie powinien przymierzać także nikt inny (np. przyjaciółki, czy siostry), bo przyniesie im to staropanieństwo.
 

4. Przesąd ślubny na temat obrączek

Upadek obrączki podczas ceremonii ślubu wcale nie zdarza się tak rzadko, w końcu Para Młoda jest zestresowana, trzęsą się im ręce. Jest to jednak poczytywane, jako bardzo zły omen. Pecha można uniknąć, ale tylko jeśli obrączkę podniesie ksiądz lub ministrant, pod żadnym warunkiem nie powinni tego robić Państwo Młodzi lub świadkowie.
 

5. Wróżby ślubne - kto będzie rządził w związku?

Ślub to także idealny moment na wróżby, które powiedzą nam, kto będzie decydentem w małżeństwie. Mówi się, że będzie nią osoba, która podczas wychodzenia z kościoła, odwróci partnera. Poza tym jeśli w czasie uroczystości rąbek sukni ślubnej zasłoni but Pana Młodego, przeznaczony jest mu los... pantoflarza.

 

Ślubne przesądy można mnożyć, ale wszystkie te zabobony mają jeden cel - odpędzanie pecha i przyniesienie szczęścia w związku. Aby jednak przybliżyć się do jego osiągnięcia, warto po prostu każdego dnia dbać o związek, o żonę czy męża, dawać sobie miłość, wsparcie i zrozumienie - to najprostszy przepis na szczęśliwe, udane małżeństwo.

Zobacz jakie inne przesądy funkcjonowały w Polsce oraz skąd się one wzięły:
 

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top