Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Ślub konkordatowy wielkim ułatwieniem dla młodych par

Ślub konkordatowy wielkim ułatwieniem dla młodych par
W Polsce od 1998 roku obowiązuje ślub konkordatowy, dzięki któremu Młode Pary nie muszą zawierać z osobna ślubu kościelnego i cywilnego. Dziś wszystko można załatwić w kancelarii parafialnej. Jest to z pewnością duże uproszczenie.

Aby zawrzeć ślub konkordatowy należy okazać następujące dokumenty: metryki chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne), zaświadczenia o bierzmowaniu (jeżeli nie zaznaczono tego na świadectwie chrztu), świadectwa nauki religii, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii, zaświadczenia o spowiedzi.
 

Starania o termin ślubu przynajmniej pół roku wcześniej

Starania o wyznaczenie terminu ślubu należy rozpocząć, co najmniej pół roku przed planowanym dniem uroczystości. Trzy miesiące później w kancelarii parafialnej spisywany jest protokół przedślubny. W tym celu potrzebne są dowody osobiste, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu i uczęszczaniu na zajęcia katechezy. Później należy rozpocząć nauki przedmałżeńskie, które na ogół trwają około 10 tygodni. W tym samym czasie należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie musimy zabiegać o uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego brak okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa. Miesiąc później należy rozpocząć wizyty w poradni rodzinnej, które trwają najczęściej około półtora miesiąca.
 

Pozostałe formalności

Do spowiedzi narzeczeni muszą przystąpić po raz drugi na dzień przed zawarciem ślubu. Na kilkanaście minut przed rozpoczęciem uroczystości, Para Młoda powinna zjawić się w zakrystii i tam parafować odpowiednie dokumenty wraz ze świadkami. A po zawarciu ślubu, kolejne obowiązki i formalności. W czasie pięciu dni od zawarcia związku małżeńskiego, przedstawiciel parafii powinien udać się do USC i tam złożyć niezbędne dokumenty do dopięcia sprawy na ostatni guzik. Po dwóch tygodniach akty małżeńskie powinny być gotowe.
 

Opłaty związane ze ślubem konkordatowym

Opłaty związane z zawarciem ślubu konkordatowego są różne. O ile opłata w USC jest stała i wynosi 80 złotych, to w kościele stanowi ona koszt rzędu... „co łaska”. W zależności od regionalnej tradycji, a często według zamożności rodziny taka kwota może wahać się od 200 zł do nawet kilku tysięcy. Często takie pieniądze przeznaczane są na cele parafialne.

Autor: Paweł Handzlik

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top