Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Ślub kościelny i formalności z nim związane

Ślub kościelny i formalności z nim związane
Przyjęło się, iż ślub zawierany jest w parafii Panny Młodej. Prawo kanoniczne dopuszcza możliwość zawierania małżeństwa w kościele, który nie należy do parafii żadnego z narzeczonych. Oczywiście to nie jest reguła.

Warto, więc zastanowić się nad wyborem jednej z pięknych radomskich świątyń. W okolicach Radomia na szczególną uwagę zasługuje z pewnością sanktuarium matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej, w którym znajduje się kopia cudownego obrazu. Klasztor i kościół OO. Bernardynów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kościół Farny św. Jana Chrzciciela to tylko niektóre z pięknych zabytkowych kościołów jakimi może poszczycić się Radom.


Załatwienia potrzebne do zawarcia ślubu

Formalności jakie trzeba spełnić podczas organizowania ślubu w innym kościele nie różnią się wiele o tych, których muszą dopilnować wszyscy narzeczeni. Dopełniając zwykłych procedur związanych ze ślubem należy dostarczyć aktualnie wydaną metrykę chrztu, zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej, świadectwo ukończenia katechezy w szkole średniej oraz dokument potwierdzający przyjęcie sakramentu bierzmowania. W przypadku ślubu konkordatowego konieczne będą także 3 egzemplarze zaświadczenia z USC. Osoby owdowiałe muszą dodatkowo przedłożyć wyciąg z księgi zmarłych, wydawany przez parafię w której pogrzeb miał miejsce. Do wglądu przyszli małżonkowie będą potrzebowali dowodów osobistych. Wszystkie te dokumenty potrzebne są do podpisania protokołu małżeńskiego. Formalności tej należy dopełnić na 3 miesiące przed ślubem.


Inne formalności

W przypadku zawierania ślubu w innej parafii dodatkowo należy uzyskać tzw. licencję to znaczy zgodę swojego proboszcza na ślub w innym kościele. Narzeczeni będą musieli także dopilnować wygłoszenia zapowiedzi w swoich parafiach i przedłożyć dokumenty to potwierdzające w parafii w której podpisywany jest protokół.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top