Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Formalności przedślubne w Łodzi

Formalności przedślubne w Łodzi
Narzeczeni chcący zawrzeć sakrament małżeństwa muszą spełnić kilka wymogów. Konieczny jest stan wolny obojga, ukończone 18 lat oraz przygotowanie katechetyczne w którego skład wchodzi katecheza szkolna oraz przedmałżeńska. Nauki przedmałżeńskie można pobierać w dowolnej parafii.

Ich terminy są wcześniej ogłaszane, dlatego zawsze istnieje możliwość wcześniejszego umówienia się. Niektóre parafie jak świętego Maksymiliana przy ul. Tatrzańskiej, Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Sienkiewicza przeprowadzają katechezę ciągłą.
 

Formalności realizowane w parafii

Na trzy miesiące przed ślubem narzeczeni muszą zgłosić się do kancelarii przy parafii, w której ma się odbyć ślub. Zazwyczaj jest to parafia chrztu przyszłej panny młodej, ale nie jest to regułą. Dokumenty jakie będą potrzebne to odpis aktu chrztu z wpisem o przyjęciu bierzmowania, świadectwo ukończenia nauki religii lub też katechezy przedmałżeńskiej oraz dowód osobisty. Należy pamiętać, iż metryka chrztu jest ważna przez 3 miesiące od daty jej wystawienia. Na podstawie tych dokumentów spisywany jest protokół przedślubny.
 

Zapowiedzi przed ślubem

Następnie w parafiach narzeczonych przez dwa tygodnie zostają wygłaszane tzw. zapowiedzi. Ich wygłoszenie zostanie potwierdzone dokumentem, który przyszli małżonkowie muszą dostarczyć do parafii zawarcia związku małżeńskiego. Kancelaria parafialna będzie wymagała także zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Należy pamiętać, że ten dokument ważny jest przez trzy miesiące. Akt ślubu może zostać spisany na tydzień przed lub w dniu ślubu. Konieczna jest przy tym obecność świadków. Poza miejscem zamieszkania ślub może odbyć się za zgodą własnego proboszcza po zakończeniu przygotowania do ślubu oraz wygłoszeniu zapowiedzi.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top