Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Ślub humanistyczny. Czym jest i jak go zorganizować?

Dodano: 19-12-2018
Zdjęcie pary młodej
Ślub bez wielu formalności? Bez księdza, Urzędnika Stanu Cywilnego? Zaplanowany dokładnie tak, jak sobie wymarzyliście? Z samodzielnie stworzoną przysięgą? To możliwe w przypadku ślubu humanistycznego. Dowiedz się, czym jest ślub humanistyczny, jak wygląda on w świetle polskiego prawa, a także, jaki może być jego przebieg?

Co warto wiedzieć o ślubie humanistycznym?

W centrum uroczystości w duchu humanistycznym stoi człowiek — jego rozum, przyjaźń, wolność jednostki, zaufanie do ludzi, równość pomiędzy płciami, a także empatia. Tego typu śluby organizowane są przez stowarzyszenia humanistyczne. Ślub w duchu humanistycznym jest popularny u osób, które nie utożsamiają się z żadną wiarą, a chcą złożyć sobie przysięgę w mniej formalnej wersji, niż przy Urzędniku Stanu Cywilnego. Choć każdy ślub humanistyczny może być zupełnie inny, to jedna rzecz pozostaje niezmienna, a mianowicie obecność „celebransa”, czyli osoby, która odpowiada za przeprowadzenie ceremonii zaślubin, a także pomaga przy jej zorganizowaniu.

W ślubach humanistycznych duży nacisk kładzie się na dostosowanie ceremonii zaślubin do konkretnej pary. Całość uzależniona jest od ich preferencji i poziomu wrażliwości. Często śluby humanistyczne odbywają się w miejscach, które są istotne dla pary z sentymentalnego punktu widzenia. Może to być na przykład miejsce pierwszego spotkania. Prócz tego w takiej formie uroczystości istotna jest ekspresja, gesty i zaprezentowanie fantazji i światopoglądu Pary Młodej.

Przysięga ślubna w przypadku ślubu humanistycznego jest od A do Z tworzona przez młodą parę. Ma ona ich słowami opisywać wszystkie emocje, jak i uczucia, które chcą sobie przekazać tego wyjątkowego dnia. Często w czasie ślubu humanistycznego odbywają się także odczyty poezji, odpowiednia muzyka w tle, czy takie rytuały, jak wspólne zapalanie świec przez wszystkich gości.  W trakcie ślubu humanistycznego młoda para wymienia się także obrączkami.

Ślub humanistyczny w Polsce

Choć w niektórych krajach, takich jak Norwegia, czy Stan Zjednoczone ślub humanistyczny ma moc prawną, to w Polsce nie jest on na równych prawach ze ślubem kościelnym, czy cywilnym. Jest raczej uroczystością dla samej pary, która chce celebrować swoje uczucie – tylko i wyłącznie dla siebie. Warto wspomnieć, że śluby humanistyczne są dostępne dla każdego, mogą je brać rozwodnicy, a także osoby tej samej płci. W Polsce pierwszy homoseksualny ślub dwóch kobiet odbył się w 2007 roku, by dwa lata później taką uroczystość zorganizowała para mężczyzn.

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Organizacja ślubu humanistycznego nie jest, aż tak najeżona formalnościami, jak ta związana ze ślubem cywilnym lub kościelnym. W Polsce śluby humanistyczne są organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Wystarczy zapoznać się ze stroną WWW stowarzyszenia i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po tym etapie można przejść do ustalania przebiegu uroczystości i dostosowywania jej do własnych potrzeb.

Warto mieć świadomość, że istnieją różne rodzaje ślubów. Każda para młoda ma prawo wybrać taki, który najbardziej pasuje do jej światopoglądu. Z pewnością ślub humanistyczny to świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wolność, niezależności i równość. Takich, dla których formalności nie są szczególnie ważne, jednak zależy im na celebracji ich miłości.

Powrót do listy
Top