Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Karykaturzysta na wesele – najnowszy trend, który cię zainteresuje!

Dodano: 19-07-2017
panna_mloda
Każda panna młoda chce mieć najlepsze wesele na świecie. Załatwiliście z narzeczonym fotografa ślubnego, osobę odpowiedzialną za materiały filmowe, ale czegoś jeszcze wam brakuje. Podsuwamy ciekawy trend, który cieszy się coraz większą popularnością. Karykaturzysta! Świetna zabawa, niezwykła pamiątka nie tylko dla was. Artysta rysujący zabawne portrety gości w trakcie wesela to coś zupełnie nowego, ale jak wygląda taka współpraca? Na co zwracać uwagę? Zapytaliśmy o to kilku karykaturzystów, którzy rysowaniem na weselach zajmują się na co dzień lub okazjonalnie.

Od czego zacząć? Od znalezienia karykaturzysty na wesele!

Najłatwiej szukać w sieci, choć możecie być zaskoczeni ograniczoną ilością artystów do wyboru. Dlaczego? Profesja karykaturzysty jest unikalna, nie każdy plastyk może rysować karykatury, nie każdy lubi taką formę wyrazu. Jak podkreśla Szczepan Sadurski (www.karykatury.com):

Zawód karykaturzysty, jest szalenie rzadki w Polsce. Obok kilku profesjonalistów, który robią to na co dzień, jest masa amatorów i artystów "z doskoku". Jeśli ktoś szuka dobrego karykaturzysty na wesele, a data jest oblegana (np. na sobotę 22 lipca miałem chyba z 8 zapytań) - będzie poważny problem ze znalezieniem tego, który wykona zlecenie naprawdę dobrze.

Fot. krzyskow.pl

Z kolei rysowanie karykatur na weselach to wyzwanie: trzeba pracować szybko, dać gościom satysfakcję i za każdym razem znaleźć ciekawy pomysł. Jeżeli więc uda wam się wybrać kogoś, kto was zainteresuje – piszcie niezwłocznie, rezerwujcie termin i podpisujcie umowę! (warto tak samo, jak w przypadku fotografa ślubnego).

Jak wygląda praca karykaturzysty na weselu?

I co właściwie powinno go wyróżnić jako artystę, który świetnie się sprawdzi? Zazwyczaj karykaturzysta na weselu przychodzi na umówioną liczbę godzin. Siada w określonym miejscu, rozkłada niezbędne gadżety i jest gotowy do zabawy. Jak mówi Mirosław Krzyśków (www.krzyskow.pl), który rysuje kilka takich imprez rocznie, gości „nie zmusza” się do pozowania:

Zazwyczaj na moich imprezach są to ochotnicy. Na początku przychodzą dzieciaki, potem ich rodzice i jeśli jest w uczestnikach dystans do siebie jest to bardzo ciekawa zabawa. Pomaga w tym spontaniczna wystawka prac przyklejanych obok miejsca pracy, gdzie portretowani pokazują swoje wizerunki znajomym, nakłaniając do pozowania.

Fot. krzyskow.pl

Czego można się spodziewać? Iwona Kręcisz (www.divine-art.pl) opowiada:

Przyjeżdżam z własnymi krzesełkami i sztalugą, na której umieszczam planszę z napisem „karykatury”, aby powiadomić gości o odbywającej się atrakcji. Również DJ czy wodzirej zachęca gości do skorzystania z takiej formy rozrywki. Rysuję chętnych gości, najczęściej parami, czasem w formie scenki rodzajowej – to już zależy od spontaniczności i mojego osobistego wyczucia co do osób karykaturowanych. Oczywiście Młodzi także korzystają z tej możliwości, karykatura to dla nich wspaniała pamiątka, aczkolwiek często zdarza się, że rysuję ich pod koniec ustalonego czasu – zwykle są tak zabiegani, że ciężko im wygospodarować kilkanaście minut.

Portfolio karykaturzystów weselnych

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak bardzo „zaoszczędzić” na karykaturzyście, przejrzyj uważnie portfolio każdego z nich. Pamiętaj, że liczą się warsztat, talent i profesjonalne podejście, tylko wtedy pamiątka będzie naprawdę godna zapamiętania i tego, żeby karykaturę móc powiesić na ścianie.

Karykaturzysta na weselu – jakie koszty?

Cenniki profesjonalnych karykaturzystów, rysujących gości są dosyć wyrównane. Najczęściej artyści biorą stawkę za ilość godzin, a nie ilość karykatur i jest to najwygodniejsza forma rozliczenia. Możecie być pewni, że karykaturzysta nie będzie siedział bezczynnie! Cennik zaczyna się od 500 zł za 5-8 godzin rysowania, aż po 1500 zł za takim sam czas pracy. Jak dodaje Iwona:

Całkowity koszt jest zależny także od lokalizacji – niejednokrotnie zdarzało się, że dojeżdżałam nawet i 400 km w jedną stronę do Klienta, więc czasem dochodzą również koszty noclegu.

Fot. leszekdabrowski.pl

Zwracając uwagę na koszty, warto również przemyśleć, na jak dużej ilości karykatur nam zależy, pamiętając, że ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Profesjonalni karykaturzyści uważają, że rysunek powinien powstawać sprawnie. Dobre tempo ma znaczenie! Wielu karykaturzystów rysuje tylko pojedyncze karykatury, w dodatku potrzebuje na to 10-15 minut. O wiele za długo, jak na rysowanie na imprezie, na której jest dużo ludzi i każdy chciałby wrócić do domu z karykaturą – uważa Sadurski. W ciągu jednej godziny jestem w stanie wykonać około 8-14 karykatur (zależnie od formatu rysunku, wybranej techniki i tego, ile czasu potrzebuję na narysowanie – podsumowuje Iwona Kręcisz.

Dobry karykaturzysta, który zajmuje się rysowaniem zawodowo, a nie traktuj tego jedynie jak hobby, na pewno nie weźmie za 6-8 godzin pracy mniej niż 800-1000 zł. To się opłaca, bo w ciągu jednej godziny jest w stanie wykonać o wiele więcej dobrych, zabawnych rysunków niż amator.

Fot. www.karykatury.com

Skąd pomysł na karykaturzystę na weselu?

W Polsce moda na karykaturzystów weselnych dopiero raczkuje. To zupełna nowość i sami karykaturzyści nie wiedzą, skąd przyszedł trend, choć Andrzej Zewecki (www.zewecki.pl) podpowiada:

Karykatury na weselach rysują i na Wschodzie i na Zachodzie, więc to tylko kwestia rozeznania się w światowych trendach weselnych.

Póki co, wciąż jest to bardzo rzadko spotykana atrakcja:

Na weselach na których rysowałem nie spotkałem nikogo (może jedną osobę), która spotkałaby się z podobną usługą, To samo kapele, mówią że grają po 20 lat na weselach i nie spotkali się z czymś podobnym – opowiada Dąbrowski (www.leszekdabrowski.pl).

Fot. leszekdabrowski.pl

Wszystko błyskawicznie się zmienia, jak podkreśla Sadurski:

Obecny rok jest rekordowy. I nie chodzi tylko o tzw. sezon weselny, bo przecież wesela odbywają się przez okrągły rok. Mam rezerwacje nawet na rok do przodu. Zatem jest coraz większe zainteresowanie, ale wciąż nie ma na to mody. Wciąż mnóstwo osób nawet z branży weselnej jest zaskoczonych, że można zaprosić profesjonalnego karykaturzystę na wesele.

Dlaczego warto zaprosić karykaturzystę na przyjęcie weselne?

To oczywiste, że karykatura, powstała w tym jednym, wyjątkowym dniu, stanie się przepięknym wspomnieniem. To nie tylko pamiątka, ale także sposób na wyróżnienie swojego przyjęcia w pamięci wszystkich gości. Po latach będzie można zerkać na ślubne karykatury i uśmiechać się na myśl, jak powstawały, ile miłych emocji wywołały u rodziny i przyjaciół.

Fot. krzyskow.pl

Powrót do listy
Top