Wesele i ślub

Pięknie i profesjonalnie

 

Ślub, wesele poprzedza wiele miesięcy przygotowań. Te przygotowania mogą być troską i wysiłkiem. Mogą też być przyjemnością. Bo to Para Młoda jest klientem fotografa, kamerzysty, lokalu weselnego. Portal www.wesele.com.pl ułatwia wybór najlepszych wykonawców - obiektywnie, przyjemnie i bez pośpiechu...

Starostowie na wymarciu

swiadek czy starostaJednoznaczne określenie roli świadków jest o tyle problematyczne, że w każdym zakątku Polski wygląda to inaczej. Tym bardziej, że powoli zaczyna zanikać „urząd” starosty weselnego, a część niegdyś jego zadań spada właśnie na świadka. Dlatego najlepiej wprost zapytać narzeczonych czy oprócz nas (świadków) będą też starostowie. Jeśli nie, to na naszej głowie będzie spoczywało naprawdę duuuużo.

 

Starosta czy świadek – oto jest pytanie

 

Przyjmijmy jednak, że starostować będzie kto inny. Dla świadków i tak zostaje cały szereg obowiązków, które zaczynają się już przed ślubem. Świadkowa często pomaga Pani Młodej przy wyborze sukni. Nie jest to jednak obowiązek, gdyż panienka może mieć ochotę przymierzać kreację w towarzystwie mamy, czy siostry.

Coraz bardziej popularne stają się w Polsce listy prezentów. Często to właśnie świadkowie są pośrednikami między gośćmi, a przyszłymi Nowożeńcami. Najpierw razem z nimi tworzą listę, a potem dbają o to, żeby żaden prezent się nie zdublował.

 

Nie każdy lubi go-go

 

Kolejnym obowiązkiem świadków jest organizacja wieczoru kawalerskiego i panieńskiego. Oczywiście o ile Młodzi sobie tego życzą! Nie próbujmy uszczęśliwić nikogo na siłę. Może Pani Młoda nie życzy sobie striptizera, a Pan Młody nie chce spędzić wieczoru kawalerskiego w klubie go-go, bo woli oglądać swoją narzeczoną.

Inicjatywę i pomysłowość wykażmy raczej przy przygotowaniach przedślubnych. Zapytajmy (świadek) czy nie trzeba odebrać z hurtowni alkoholu i przywieźć go na salę albo rozłożyć karteczki z imionami gości (świadkowa).

 

Słowa otuchy dla Pana Młodego

 

W dniu ślubu musimy cały czas trzymać się blisko Pary Młodej. JESZCZE narzeczona może potrzebować na gwałt igły z nitką (którą świadkowa będzie miało w torebce), narzeczony może potrzebować… słowa otuchy. Najważniejsze zadanie świadka tego dnia, to zajęcie się obrączkami, które trzeba dostarczyć do kościoła. Oboje świadkowie muszą pamiętać, aby mieć ze sobą dowody osobiste!

Po uroczystości, podczas składania życzeń pod kościołem, świadkowie powinni stać obok Nowożeńców i odbierać kwiaty oraz prezenty, a następnie dostarczyć je w bezpieczne miejsce. Muszą też być przygotowani na opłacenie tzw. bram.

W przypadku, kiedy Para Młoda wybrała też starostów rola świadków właściwie kończy się w tym miejscu. Na sali weselnej najprawdopodobniej zasiądą przy głównym stole, ale będą tam już tylko ozdobą. Do akcji wkraczają starostowie. Przed nimi cała noc ciężkiej harówki i dbanie o jak najlepszy przebieg całego wesela.

 

Alkohol przede wszystkim

 

Dawniej najważniejszym zadaniem było pilnowanie żeby na stołach gości nie zabrakło alkoholu. Dzisiaj często dba o to obsługa lokalu. Starostowie powinni zabawiać gości, prowadzić zabawy weselne, itd. (co często robi DJ lub orkiestra, dlatego starostowie powoli „wymierają”). W przypadku oczepin bywa różnie – uczestniczą w nich albo świadkowie albo starości. Jeżeli są jakieś niejasności na linii obsługa – goście, to starosta wkracza do akcji. Jeśli któryś gość gorzej się poczuł, to załatwia mu transport, jeśli (o zgrozo!) skończy się alkohol, starosta musi jak najszybciej go zdobyć!

Po wszystkich uroczystościach, kiedy przychodzi czas na plener starości albo świadkowie także mogą się przydać, np. do trzymania blend na plenerze fotograficznym, czy odebrania z restauracji jedzenia, które zostało po weselu.

Marta Polak

Zobacz także:Porady

Aktualności

2012-04-10 1. pozycje w Google Wesele.com.pl powstało w roku 2012 z dwóch mniejszych serwisów, a wyniki oglądalności i pozycjonowania są już wysokie. Czytaj więcej


Polecamy firmy z województw

Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Mazowieckie, Małopolskie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie, Łódzkie

Polecamy firmy z miast

warszawa, Kraków , Wrocław, Poznań, Łódź, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Rzeszów, Olsztyn, Lublin, Białystok, Bielsko-Biała, Kielce, Katowice, Gdynia, Opole, Zielona Góra, Częstochowa, Toruń

Kategorie

Atrakcje weselne, Damska moda ślubna, Dekoracje i bukiety , Fryzury, Fotografia, Gastronomia, Jubiler, Lokale weselne, Makijaż ślubny, Męska moda ślubna, Oprawa muzyczna, Organizacja ślubów i wesel, Podróż poślubna, Pojazdy ślubne, Prezenty ślubne, Relaks i pielęgnacja przed ślubem, Szkoły tańca, Wideofilmowanie, Wróżki, Wieczory panieńskie i kawalerskie, Zaproszenia ślubne

Serwisy miejskie

Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Katowice, Kielce, Koszalin, Łódź, Będzin, Lublin, Bełchatów, Chełm, Olsztyn, Opole, Zgierz, Ełk, Zamość, Głogów, Tczew, Grudziądz, Świętochłowice, Świdnica, Inowrocław, Jaworzno, Kalisz, Konin, Suwałki, Legnica, Słupsk, Leszno, Łomża, Lubin, Mielec, Mysłowice, Pabianice, Piła, Pruszków, Przemyśl, Racibórz, Siedlce,
Strona korzysta z plików cookie w celach realizacji usług oraz statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ