Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Zaplanuj wesele w kilku prostych krokach!

Zaplanuj wesele w kilku prostych krokach!
Nie każdy jest dobry w planowaniu i organizowaniu wydarzeń, a przygotowanie ślubu i wesela właśnie takich umiejętności wymaga. Jak sobie pomóc? Najważniejszy jest dobry plan, który przygotujemy na samym początku. Jak to zrobić?

Organizacja wesela to nie łatwe zadanie, w końcu nie mamy w tym żadnego doświadczenia, a rzeczy, o których trzeba pomyśleć, jest naprawdę sporo! Dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie kogoś, kto zrobi to dla nas, ale to spory wydatek, dlatego większość par stawia na samodzielną organizację. Jak zaplanować wesele, aby wszystko poszło gładko?


Ważna rola konsultanta ślubnego

Zatrudnienie konsultanta ślubnego to bardzo dobry pomysł, ale niestety to dodatkowy koszt w wysokości około 10% całości wesela. Wiele par woli wydać takie pieniądze na coś innego i decydują się na organizację wesela samodzielnie. Kiedyś pomagały w tym mamy i bardziej doświadczone koleżanki, dziś najlepiej można to zrobić z pomocą Internetu. Tam znajdziemy wszystkie potrzebne informacje. Jak zacząć? Oto kilka prostych kroków, które warto wykonać na samym początku, aby organizacja wesela przebiegła bez problemów.


1. Określenie budżetu wesela

Choć ma to być święto miłości, to prawdą jest, że przy organizacji ślubu i wesela, największe znaczenie odgrywają pieniądze. Niezależnie od tego, czy mamy własne oszczędności, czy pomagają nam rodzice, kwotę, którą jesteśmy gotowi wydać na tą uroczystość trzeba ustalić na samym początku i to do niej dobierać poszczególne elementy wesela, a nie odwrotnie. Potem warto podzielić budżet na konkretne wydatki. Zwykle na organizację samego przyjęcia wydajemy około 50% kwoty, na suknię około 14% itd. Bardzo pomoże nam to przy poszukiwaniu kolejnych elementów wesela, będziemy od początku dobrze wiedzieć, jaki przedział cenowy nas interesuje. Bardzo ważne, aby założyć także tzw. budżet awaryjny. Mniejsze, niespodziewane elementy wesela również generują wydatki, dlatego kwota wydana na wesele jest zwykle nieco wyższa, niż zakładana na początku.

 


2. Ustalenie kalendarza przygotowań do wesela

Poszczególne elementy wesela trzeba zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem, dlatego lepiej z góry określić sobie, kiedy musimy zamawiać te usługi. Pierwszym krokiem do ustalenia kalendarza jest oczywiście uzgodniona data wesela. Potem od tej daty wyznaczamy kolejne kroki, które musimy podjąć, od zamawiania sali, poprzez suknię, aż po szczegóły takie jak zamówienie i odebranie bukietu ślubnego, czy dekoracji. Taki kalendarz jest bardzo przydatny, pozwala opanować całą organizację oraz nasze nerwy związane z obawą przed zapomnieniem o jakimś szczególe. Jeśli chcemy, aby nasze przygotowania przebiegły bezproblemowo i bezstresowo, kalendarz to główny punkt programu.

 


3. Wstępny projekt wesela

Potem przychodzi czas na przedyskutowanie naszej wizji wesela. Choć pewnie narzeczeni już nie raz wymieniali się swoimi koncepcjami, to teraz przychodzi czas na zdecydowanie się, jak powinno wyglądać wesele. Oczywiście nie polega to na tym, aby z góry określić, jaki zespół, czy jakiego fotografa chcemy, ale raczej, żeby ustalić formę samego wesela. Czy zależy nam na typowym hucznym „weselichu”? A może zdecydujemy się na elegancką kolację bez tańców? Czy wesele zorganizujemy w domu weselnym, a może spełnimy marzenie o weselu w plenerze? Ustalenie tych spraw, a czasem pójście na kompromis w tym względzie, pomoże w dalszych przygotowaniach do wesela, bo będziemy wybierać takie usługi, które odpowiadają naszej wizji.

 

 

Potem przychodzi czas na kolejne kroki, które już jednak łatwo będzie wykonać, mając przygotowany ten dokładny plan. Wybieranie podwykonawców, podpisywanie umów, odbieranie sukni i innych elementów wesela, cała ta praca będzie znacznie łatwiejsza, jeśli od początku mieliśmy wszystko zaplanowane.

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Top