Wybór kościoła w Elblągu

Wybór kościoła w Elblągu
Przygotowania ślubne wiążą się z wieloma ważnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór kościoła w Elblągu, w którym odbędzie się Wasza ceremonia ślubna. Jednym z zabytkowych Elbląskich kościołów jest barokowy Kościół błogosławionej Doroty, który powstał w 1705 roku i należy do najcenniejszych zabytków barokowej architektury sakralnej z terenu Żuław.

Charakteryzuje się konstrukcją szkieletową według wzoru z 1706 roku. Obok budynku zrekonstruowano również dwór z XVIII wieku, który jest nielicznym obiektem architektury żuławskiej, wzniesionym w formie pałacowej. W Elblągu znajduje się także jeden z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce, którym jest Katedra św. Mikołaja. Powstała ona w połowie XIII wieku, a wnętrza świątyni zdobią cenne zabytki, do których należy gotycka chrzcielnica z brązu z 1387 roku, figury apostołów wykonane z drewna, późnogotyckie ołtarze, a także wielka gotycka rzeźba przedstawiająca św. Mikołaja.

Najstarsze kościoły w Elblągu

Kościół Bożego Ciała to gotycka świątynia powstała w XIV wieku, posiadająca malowane stropy, konstrukcję szachulcową oraz ceglaną obudowę z XV wieku. Pierwotnie świątynia była przedmiejskim kościołem filialnym, który należał do Starego Miasta. Kolejnymi zabytkowymi kościołami w Elblągu są jednonawowy Kościół św. Jerzego, posiadający charakterystyczny płaski, malowany strop i małą sygnaturkę na dachu oraz gotycki, ceglany Kościół św. Antoniego posiadający wieżę. Powstał on w drugiej połowie XIV wieku jako jednakowy kościół z wydzielonym prezbiterium. Jego najstarszym zabytkiem jest czternastowieczna kropielnica, lecz na uwagę w tym miejscu zasługują także późnogotycki ołtarz, dzwon z XVI wieku, barokowe epitafium płk. Wangenheima oraz trzy zabytkowe ławy.

A może w kościele neogotyckim?

Okazałą budowlą Elbląga, która może nadać wyjątkowy klimat Waszej ceremonii ślubnej jest również Kościół św. Wojciecha, zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1901-1902. Wnętrza kościoła zdobione są przez trzy ołtarze z figurami świętych. W wielu regionach naszego kraju miejscem ceremonii ślubnej jest parafia Panny Młodej. Elbląg jest jednak miejscem pełnym wielu zabytkowych i urokliwych kościołów, dzięki czemu stwarza Wam wiele możliwości w tym zakresie. Przepiękny kościół w dzisiejszych czasach nadaje szczególnej atmosfery ceremonii ślubnej, dlatego warto dokładnie zastanowić się nad jego wyborem.

 

Polecane artykuły

Śluby z roku na rok coraz piękniejsze Śluby z roku na rok coraz piękniejsze
O ślubach można mówić naprawdę dużo. Jest to temat niezwykle szeroki, głównie za sprawą ogromnej różnorodności różnego rodzaju ślubnych zwyczajów. Poza tym, można zauważyć trend, według którego każde organizowane wesele jest z roku na rok oraz bardzi...
Czytaj więcej
Kluczowe ogniwa ślubu i wesela Kluczowe ogniwa ślubu i wesela
Organizacja ślubu i wesela to nie lada wyzwanie dla dwojga zakochanych ludzi. Każdy element układanki związanej z tym niezwykłym wydarzeniem jest ważny. W tak niezwykłym dniu dla pary narzeczeńskiej, jakim jest ślub, chcielibyśmy zapamiętać każdy, na...
Czytaj więcej
Plan działania przed ślubem Plan działania przed ślubem
Organizacja ślubu i wesela to okres kiedy jest wiele załatwień, nakładów finansowych oraz poświęcenia czasu. Dobrze jest zaplanować swój budżet ślubny, by wiedzieć na ile sobie można pozwolić podczas planowania.
Czytaj więcej

Wasze komentarze (0)

  • Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Top