Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Wybór kościoła w Elblągu

Wybór kościoła w Elblągu
Przygotowania ślubne wiążą się z wieloma ważnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór kościoła w Elblągu, w którym odbędzie się Wasza ceremonia ślubna. Jednym z zabytkowych Elbląskich kościołów jest barokowy Kościół błogosławionej Doroty, który powstał w 1705 roku i należy do najcenniejszych zabytków barokowej architektury sakralnej z terenu Żuław.

Charakteryzuje się konstrukcją szkieletową według wzoru z 1706 roku. Obok budynku zrekonstruowano również dwór z XVIII wieku, który jest nielicznym obiektem architektury żuławskiej, wzniesionym w formie pałacowej. W Elblągu znajduje się także jeden z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce, którym jest Katedra św. Mikołaja. Powstała ona w połowie XIII wieku, a wnętrza świątyni zdobią cenne zabytki, do których należy gotycka chrzcielnica z brązu z 1387 roku, figury apostołów wykonane z drewna, późnogotyckie ołtarze, a także wielka gotycka rzeźba przedstawiająca św. Mikołaja.

Najstarsze kościoły w Elblągu

Kościół Bożego Ciała to gotycka świątynia powstała w XIV wieku, posiadająca malowane stropy, konstrukcję szachulcową oraz ceglaną obudowę z XV wieku. Pierwotnie świątynia była przedmiejskim kościołem filialnym, który należał do Starego Miasta. Kolejnymi zabytkowymi kościołami w Elblągu są jednonawowy Kościół św. Jerzego, posiadający charakterystyczny płaski, malowany strop i małą sygnaturkę na dachu oraz gotycki, ceglany Kościół św. Antoniego posiadający wieżę. Powstał on w drugiej połowie XIV wieku jako jednakowy kościół z wydzielonym prezbiterium. Jego najstarszym zabytkiem jest czternastowieczna kropielnica, lecz na uwagę w tym miejscu zasługują także późnogotycki ołtarz, dzwon z XVI wieku, barokowe epitafium płk. Wangenheima oraz trzy zabytkowe ławy.

A może w kościele neogotyckim?

Okazałą budowlą Elbląga, która może nadać wyjątkowy klimat Waszej ceremonii ślubnej jest również Kościół św. Wojciecha, zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1901-1902. Wnętrza kościoła zdobione są przez trzy ołtarze z figurami świętych. W wielu regionach naszego kraju miejscem ceremonii ślubnej jest parafia Panny Młodej. Elbląg jest jednak miejscem pełnym wielu zabytkowych i urokliwych kościołów, dzięki czemu stwarza Wam wiele możliwości w tym zakresie. Przepiękny kościół w dzisiejszych czasach nadaje szczególnej atmosfery ceremonii ślubnej, dlatego warto dokładnie zastanowić się nad jego wyborem.

 

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top