Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Wybór garnituru dla Pana Młodego

garnitur na ślub - mankiety - pan młody
Każdy mężczyzna wygląda dobrze w garniturze, jednak nie każdy garnitur wygląda dobrze na mężczyźnie. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto poznać kilka tajników wybierania odpowiedniego stroju dla Pana Młodego. Przygotowaliśmy dla Was nieco wskazówek.

Aby Pan Młody prezentował się dostojnie podczas ślubu, wybór stroju na tę okazję nie może być przypadkowy. Ślubne garnitury i dodatki różnią się od tych, które mężczyźni trzymają w szafie na większe okazje.

Garnitur dla Pana Młodego

Pierwszym i najistotniejszym pytaniem, jakie powinien sobie zadać przyszły Pan Młody, jest to czy do ślubu chce iść w eleganckim garniturze, czy zdecydować się na gustowny smoking czy frak. Dwa ostatnie bez wątpienia zwrócą na siebie uwagę gości - są to bowiem stroje, które ubiera się wyłącznie na wytworne okazje. Bez względu na wybraną opcję, bardzo ważne jest odpowiednie dobranie stroju do postury mężczyzny - szerokości ramion, wzrostu czy profilu sylwetki. Mimo oznaczenia garnituru rozmiarem, należy go koniecznie przymierzyć i sprawdzić jak leży. Zbyt długie rękawy lub za krótkie nogawki nie będą prezentować się dobrze na ślubie. Spodnie powinny się kończyć na obcasie butów. Rękawy marynarki powinny kończyć się na nasadzie kciuka.


Uwaga! Nasada kciuka to miejsce na kciuku gdzie kości śródręcza łączą się z nadgarstkiem, a nie - jak błędnie przyjmuje wielu mężczyzn dobierając długość rękawa garnituru - miejsce pomiędzy kośćmi śródręcza a paliczkiem kciuka. Warto to sprawdzić przed wizytą w sklepie z modą męską, by nie wybrać garnituru, którego rękawy będą zbyt długie.


Mankiety koszuli natomiast, powinnny wystawać spod rękawa garnituru na 1-2cm. 

Garnitur ślubny - krój i dodatki

Najczęściej wybieranym strojem na ślub jest garnitur, jednak o wiele bardziej elegancki niż casualowe garnitury, w których chodzi się na co dzień. Jeśli chcemy zachwycić gości i wyróżnić się, można zdecydować się na smoking czy frak. Jeżeli krawat wydaje się być zbyt oczywistym wyborem, można na tę okazję wybrać muszkę, fular, musznik czy krawat angielski.

Naprawdę wyjątkowo prezentują się mężczyźni, którzy na ślub ubierają smoking i pas smokingowy ("pas hiszpański"). To świetny wybór w połączeniu z muszką i poszetką. Poszetka to swego rodzaju chustka, którą wkłada się do kieszonki marynarki na piersi (brustaszy). Poszetka winna być kolorystycznie dobrana do pasa, jednak całość powinna współgrać ze strojem Panny Młodej.

Kolor garnituru ślubnego

Kolor garnituru to odrębna kwestia. O ile tradycyjna suknia ślubna ma z góry narzucony kolor - biały lub ecru - o tyle Pan Młody ma więcej możliwości wyboru koloru stroju na ten dzień. Klasycznym kolorem jest czerń, która w towarzystwie białej sukni ślubnej wybranki prezentuje się wyjątkowo szlachetnie. Niektórzy sądzą jednak, że czerń to kolor żałobny, którego powinno się unikać podczas wesel. Z pewnością istotny będzie tu odpowiedni dobór dodatków. Inne możliwości to grafit, granat lub ciemny szary. Jeśli ślub odbywa się w miesiącach letnich, można pokusić się o wybranie jeszcze jaśniejszego koloru garnituru - niebieskiego, kobaltowego czy jasno szarego. Do koloru garnituru (ale także do dodatków ślubnych Panny Młodej) dobieramy kolor poszetki czyli chustki, którą nosi się w kieszonce marynarki (brustaszy). Warto również zwrócić uwagę na kolor butów, tak aby pasowały do całej stylizacji.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top