Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Wszystko, co warto wiedzieć o obrączkach

Wszystko, co warto wiedzieć o obrączkach
Gdy wesele już się skończy, a ślubna sesja wkrótce przestanie być najczęściej oglądanym albumem, to właśnie obrączki będą Wam każdego dnia przypominać o małżeństwie, które Was połączyło. Gdy wesele już się skończy, a ślubna sesja wkrótce przestanie być najczęściej oglądanym albumem, to właśnie obrączki będą Wam każdego dnia przypominać o małżeństwie, które Was połączyło.

Złote krążki, chociaż obecnie niekoniecznie ze złota ani nawet o złotej barwie, należą do obowiązkowych atrybutów ślubnych, o które należy zadbać najlepiej kilka miesięcy przed planowaną ceremonią.


Od czego zacząć poszukiwania?

Dzisiejszy rynek jubilerski oferuje tysiące wzorów obrączek, wykonanych z różnych stopów. W serwisie Allegro znajdziemy ich ponad 3000 na prawie 70 stronach. Są to zarówno modele klasyczne i proste, jak również łączące kilka kolorów złota, wysadzane brylantami. Warto na początku zakreślić budżet. Obrączki kupimy bowiem nawet za 50zł (np. srebrne, grawerowane z cyrkonią w wersji damskiej i bez zdobień dla pana). Widełki górne właściwie nie istnieją. Najczęściej na obrączki przeznaczamy od 1000-3000zł. Za tę cenę można kupić nie tylko piękną biżuterię, ale również wytrzymałą. Każdy metal charakteryzuje się innymi właściwościami, a tym samym różną trwałością.


Wybór na lata

Obrączek nie wymienia się z upływem czasu, dlatego ich zakup powinien być dokładnie przemyślany. Co więcej, nosimy je niemal bezustannie, przez 24h na dobę. Muszą być nie tylko estetyczne, ale również pasujące do budowy dłoni osoby, jej charakteru czy dowolnej garderoby. Pamiętajmy, że obrączki są szczególnie narażone na działanie zewnętrznych czynników, np. podczas pracy zawodowej, domowej i czynności higienicznych. Wygoda, funkcjonalność i trwałość to trzy czynniki, którymi należy się kierować podczas zakupu obrączek. Na szczęście dzisiaj nie trzeba wybierać między aspektami wizualnymi a jakością.


Ile złota jest w złocie?

Podczas zakupu biżuterii, z pewnością spotkaliście się z pojęciami próby i karatów. Próba złota oznacza zawartość złota w stopie. Jeśli zawiera on 50% czystego złota, to próba wynosi 500. Innym sposobem określania ilości złota jest karat. 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie. Dlaczego pierścionek nie może zostać wykonany wyłącznie ze złota?


Dlaczego nie czyste złoto?

Czyste złoto jest metalem bardzo miękkim. Łatwo przywołać w pamięci obrazy z filmów historycznych i przygodowych, kiedy sprawdzano autentyczność tego surowca poprzez jego nagryzienie. Czyste złoto nie nadawałoby się na długowieczne, wysoce narażone na czynniki zewnętrzne obrączki, dlatego miesza się je z innymi metalami, aby zwielokrotnić trwałość. Wynika z tego, że im niższa próba, tym wyższa trwałość, ale i niższa wartość. Ponadto, wraz z obniżaniem zawartości złota, maleje również estetyka wykonania. Kompromisem jest najpopularniejsza próba 585, inaczej 14 karatów (czasem próba nr 3). Stanowi to równowagę między efektownością, ceną a trwałością.


Tradycja vs nowoczesność

Niegdyś nie wyobrażano sobie obrączki innej niż prostej, złotej, nieco szerszej w wersji męskiej. Dzisiaj możemy wybierać spośród wielu różnych stopów, odcieni i zdobień, jak również wzorów robionych na specjalne zamówienie. Największą popularnością cieszą się jednak niezmiennie obrączki z żółtego złota. Pary kochają je za klasyczny, ponadczasowy design. Co więcej, łatwo zmienić ich rozmiar. Obrączki o stopach łączonych (np. żółte złoto z białym i różowym) są wysoce narażone na deformację lub nawet zniszczenie podczas korekty rozmiaru. Młode Pary kupują również obrączki platynowe, tytanowe, srebrne, z kamieniami szlachetnymi lub bez nich (jeśli przyszła małżonka nosi już bogato zdobiony pierścionek zaręczynowy, zbyt zdobna obrączka może wyglądać przesadnie i mało subtelnie).


Białe, różowe, czerwone, żółte, tytanowe, platynowe

Barwa złota jest wyłącznie nazwą handlową i praktycznym rozwiązaniem dla klientów. Cały czas mówimy bowiem o tym samym metalu, tylko w innym zestawieniu w stopie. Bardzo eleganckie i trwałe białe złoto to efekt domieszki srebra, palladu lub niklu. Odcień różu i czerwieni zawdzięczamy obecności miedzi i cynku. Wzory mieszane niewiele różnią się cenowo od wersji jednolitych. Białe złoto i srebro czasem bywa, na pierwszy rzut oka, mylone z platyną. Różnicę widać już po krótkim zerknięciu na cenę.


Prawdziwa platyna

Za parę prostych, platynowych obrączek trzeba zapłacić minimum kilka tysięcy złotych, w zależności od próby (na ogół aż 950). Platyna jest bardzo odporna na wszelkie uszkodzenia. W połączeniu z innymi metalami, obrączki platynowe stają się wręcz niezniszczalne. Praktycy, którzy kierują się przede wszystkim wytrzymałością i niską ceną, z pewnością będą usatysfakcjonowani obrączkami tytanowymi, które są bardzo odporne, a co więcej nie uczulają. Tytan wyglądem przypomina ciemne, matowe srebro, stąd nie trafia w gusta wielu par młodych.  


Płeć obrączki

Obecnie naturalną praktyką jest różnicowanie obrączek na wersję męską i damską. Oczywiście zasadniczy wzór jest dla pary identyczny, jednak model kobiecy często ozdabia się brylantem, cyrkonią lub bogatszym wzornictwem. Ponadto obrączka dla mężczyzny jest na ogół szersza, aby efektowniej prezentować się na dużej dłoni. Tradycjonaliści mogą nadal pozostać wierni dwóm identycznym wzorom. Są i pary, które wybierają całkowicie inne wzory obrączek z identycznego kruszcu bądź ten sam wzór w innych odcieniach złota. Najczęstszą przyczyną tego typu wyborów są zróżnicowane gusta narzeczonych.


Kłopoty z decyzją

Wielość dostępnych modeli może wywołać niezdecydowanie nawet u wprawionych klientów salonów jubilerskich. Profesjonalny sprzedawca wyjaśni Wam różnicę między poszczególnymi modelami, które pomimo zbliżonego wyglądu, znacznie różnią się ceną. Powinien doradzić Wam odpowiedni stop w zależności od stylu życiu i upodobań, jak również wskazać metody czyszczenia wybranej biżuterii. Warto obejrzeć internetową ofertę sklepów jubilerskich i udać się bezpośrednio do salonu już z posiadanym w głowie typem.


Niespodzianka raczej na zaręczyny

Robienie niespodzianki drugiej osobie, odnośnie wyboru, pozostawmy raczej zaręczynom. Tuż przed ślubem może zabraknąć czasu na wymianę czy korektę rozmiaru. Przymierzajcie obrączki, gdy Wasze dłonie nie są spuchnięte w wyniku przesilenia lub upału. Unikajcie przymiarek, gdy przed momentem przebywaliście na mrozie. Przed wizytą u jubilera, nie smarujcie rąk kremem. Pamiętajcie, że obrączka musi idealnie leżeć na palcu, przylegać, ale nie uwierać. Niedopuszczalne są nacięcia czy wybrzuszenia (wyczuwalne tzw. szwy).


Co uczula?

Alergicy powinni unikać obrączek z białego złota, ponieważ zawarty w stopie nikiel jest najczęstszym metalem uczulającym wśród składu biżuterii, jak również wyrobów o niskiej próbie (np. 8 i 10 karatów). Alergię może wywołać również samo złoto. Posiadaczom skóry wrażliwej, atopowej i skłonnej do alergii poleca się obrączki tytanowe. 


Pielęgnacja

Obrączki, jak każda biżuteria, wymagają czyszczenia i konserwacji. Weźmy pod uwagę, że są używane niemal bez przerwy, a przez to narażone na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Firmy jubilerskie zalecają czyszczenie obrączek raz w miesiącu. Do umycia biżuterii ze złota i platyny wystarcza bieżąca woda z mydłem, a po wysuszeniu – wypolerowanie. Srebro, chociaż bardzo atrakcyjne cenowo, jest metalem trudnym w utrzymaniu. Szybko traci połysk, łatwo go zarysować. Czyszczenie srebrnych obrączek powinno być dokonywane za pomocą miękkiej szmatki, można dodać odrobinę soku z cytryny lub alkoholu i sadzy/popiołu. Należy pamiętać, że srebro potrzebuje dostępu powietrza. Jeśli nie nosicie Waszych srebrnych obrączek, nie zamykajcie ich w kuferku na biżuterię, ponieważ ściemnieją.


Kamienie szlachetne

Szlachetne kamienie czyścimy wodą z sodą oczyszczoną i polerujemy szczoteczką. Jeśli pragniecie, by Wasze obrączki zyskały blasku, jak pierwszego dnia po zakupie lub boicie się ich czyszczenia samodzielnie w domu, udajcie się do jubilera. Profesjonalne czyszczenie z polerowaniem kosztuje zaledwie od 5 do 20zł, a usługa objęta jest gwarancją. Zapytajcie fachowca o specjalną ściereczkę do złota z nabłyszczającym preparatem.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top