Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Wodzirej na weselu – czy to już przeszłość?

Wodzirej na weselu – czy to już przeszłość?
"Wesele z wodzirejem" brzmi raczej jak impreza, która zdarzyła się 40 lat temu, dziwnie i niezbyt modnie. Czy taka jest prawda? Wodzirej to już przeszłość czy może wciąż ważny element wesela? Czy DJ go może zastąpić?

Samo słowo wodzirej dla wielu oznacza profesję ważną w czasach młodości naszych rodziców, ale obecnie wymarłą. Czy tak rzeczywiście jest? Na niewielu weselach widzi się wodzireja, ale z drugiej strony oni sami przyznają, że nie narzekają na brak zainteresowania ze strony klientów. Wesele może być różne. Poważne z lekką muzyką i brakiem dodatkowych punktów w programie albo huczne, z orkiestrą i szalonymi zabawami weselnymi. Szczególnie w tym drugim przypadku parze młodej może przydać się pomoc w prowadzeniu imprezy, a w tej roli świetnie sprawdza się wodzirej.
 

Kim jest wodzirej?

“Wodzirej to dusza towarzystwa, wszędzie go pełno, nie potrafi się nudzić” - tak sami wodzireje opisują swój zawód. Jest to osoba, która dba o przebieg przyjęcia, o to, aby wszystko odbywało się bez problemów, a także o zadowolenie gości. Jest konferansjerem, zapowiada kolejne elementy przyjęcia, wznosi ciekawe toasty, integruje gości i prowadzi weselne zabawy. Jego głównym zadaniem jest “ułatwianie życia” parze młodej, bo to wodzirej przeprowadza ich i gości przez kolejne etapy wesela, troszcząc się o to, aby nic nie zostało pominięte i aby przejście do kolejnego było zgrabne, nie zbyt szybkie, ale także bez niepotrzebnej przerwy. Jego drugim zadaniem jest troska o gości, musi zapewnić, że każdy, niezależnie od wieku, będzie świetnie się bawił.
 

Jaki powinien być wodzirej?

Wodzirej zdecydowanie nie może być nieśmiały. To człowiek, który świetnie musi czuć się wśród ludzi, doświadczony w wystąpieniach publicznych, który nie boi się znajdować się w centrum uwagi. Musi być także wesoły i optymistyczny. Jednak to tylko część cech, jakie musi wykazywać wodzirej. Profesjonalista w tym zawodzie to człowiek o wysokiej kulturze osobistej, który wie jak zachować się w każdej sytuacji i nie pozwoli, aby przyjęcie poszło w nieodpowiednim kierunku, niezależnie od stopnia upojenia alkoholowego gości.

 

Wodzirej nie może “ukraść” momentu parze młodej, nie powinien być ciągle w centrum uwagi, wbrew pozorom nie powinien także za dużo mówić. Nie ma nic gorszego niż “przegadane” imprezy, jego rola kończy się na zachęcaniu do zabawy, proponowaniu ciekawych gier czy tańców, ale gdy goście dobrze się czują, powinien umieć usunąć się z pola widzenia. Wodzirej musi być jednocześnie spontaniczny, żeby móc improwizować i dostosowywać się do gości weselnych, a przy tym być bardzo zorganizowany i przygotowany na wszystko. Taki komplet cech nie jest wcale częsty, dlatego znalezienie prawdziwego profesjonalisty w tym zawodzie, nie jest łatwe.
 

Co robi wodzirej na weselu?

Rola wodzireja zaczyna się zwykle od razu po dotarciu pary młodej na salę. Zwykle jest już obecny przy powitaniu chlebem i solą, zaprasza gości na salę i organizuje cały początek uroczystości – toast, pierwszy taniec itp. Ta części powinna być przeprowadzona poważnie i z godnością, żarty raczej się tutaj nie sprawdzą. Wodzirej powinien być zatem eleganckim konferansjerem. Potem prowadzący daje gościom możliwość zjedzenia obiadu, a gdy skończą, zaczyna się zabawa.

Wodzirej może:

  • zapewniać oprawę muzyczną (we współpracy z zespołem lub korzystając ze sprzętu muzycznego),
  • zapowiadać piosenki,
  • zachęcać osoby do dołączenia do zabawy,
  • prowadzić oczepiny,
  • prowadzić zabawy weselne,
  • integrować gości.

Obsługa wodzireja zapewniona jest “do ostatniego gościa”. Ich zadowolenie jest dla niego najważniejsze. Dlatego dobry wodzirej w razie potrzeby doda nowe elementy lub zrezygnuje z tych, które nie zyskują uznania gości.
 

Wodzirej – zawód wymarły?

Nie zawsze brak wodzireja oznacza brak prowadzącego wesele. Często w tej roli występują członkowie zespołu weselnego lub DJ i ci najczęściej “kradną” pracę wodzirejom. Jednak takie osoby nie zastąpią ich w pełni, bo raczej nie angażują się w imprezę do tego stopnia co wodzirej. Ten najczęściej bawi się razem z gośćmi, jest obecny na parkiecie przez cały czas. Bycie wodzirejem to tak naprawdę bardzo trudny zawód. Wymaga dużej pomysłowości, bo zabawy, czy inne elementy przyjęcia muszą się zmieniać, w zasadzie żadne wesele nie może być takie jak poprzednie.
 

Nie dla każdego praca

Wodzireje muszą zatem ciągle się rozwijać, inwestują w sprzęt (nagłośnienie lub światła), w swój ubiór i gadżety do zabaw, czasem nawet w języki obce, żeby być w stanie prowadzić coraz popularniejsze w naszym kraju wesela dwujęzyczne. Takie przygotowanie robi wrażenie, zwykle skutkuje także w zadowoleniu gości. Dlatego wodzireje najwyższej klasy nigdy nie będą narzekać na brak zainteresowania, a zespół muzyczny czy DJ nie będzie w stanie ich zastąpić.

Najważniejsza jest przecież dobra zabawa:

 

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Top