Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Weselny rekonesans - organizacja!

Weselny rekonesans - organizacja!
Organizacja ślubu i wesela to bardzo pracochłonne przedsięwzięcie. Jedną z pierwszych spraw, które trzeba odhaczyć na długiej liście obowiązków jest wynajęcie właściwego lokalu weselnego. To jest bardzo ważna sprawa.

Jak z każdym organizacyjnym obowiązkiem ślubno-weselnym, tak i z wynajęciem sali biesiadnej należy się pośpieszyć. Najatrakcyjniejsze miejsca pod tym względem są obłożone z dwuletnim zapasem. Wprawdzie lokali tego typu jest co niemiara, ale działając na ostatnią chwilę skazujemy się na węższy wybór. Wtedy mamy do dyspozycji albo kiepsko zlokalizowane lokale, albo zbyt drogie jak na naszą kieszeń.


Ile osób na weselu?

Zanim w ogóle przystąpimy do poszukiwań sali weselnej, najpierw ustalmy listę gości, nasze oczekiwania wobec takiego lokalu i nade wszystkim budżet, jakim dysponujemy na ten cel właśnie. Te czynniki pozwolą nam nieco przefiltrować rynek i wyłonić kilkanaście sal biesiadnych, które powinniśmy odwiedzić.


Stworzenie klimatu

Przy wyborze sali miejmy sprecyzowane, jaki klimat ma panować w czasie zabawy weselnej. Jeśli planujemy swojskie harce, z tradycyjną atmosferą i potrawami, rozglądajmy się za domami weselnymi, strażnicami czy podobnymi im miejscami. Jeśli mamy na względzie spokojniejszą i bardziej dystyngowana atmosferę, to do dyspozycji mamy różnego rodzaju dworki i wille, a także renomowane restauracje. Atmosfera sali jest ważna, ale na pewno nie najważniejsza. Bardziej liczy się lokalizacja. Obiekty weselne czasami stanowią kompleks, na którego terenie można skorzystać z wielu innych atrakcji. Problem zakwaterowania gości jest znikomy, gdy wesele odbywa się hotelowej restauracji. Przy takiej opcji często korzysta Para Młoda, która w pakiecie otrzymuje apartament dla nowożeńców w cenie wesela, a nawet pobyt poślubny w zaprzyjaźnionym hotelu.


Właściwe parametry techniczne

Gdy wiemy już, ilu gości będzie bawić się na naszym weselu, to miejmy się na baczności przy doborze wielkości lokalu. Często ich właściciele podają maksymalną pojemność, a ta nie stwarza komfortowych warunków. Ciasnota z pewnością nie sprzyja dobrej zabawie, dlatego gdy słyszymy, że sala pomieści 100 osób, musimy mieć świadomość, że o 20 proc. mniejsza ilość gości będzie się tam czuła odpowiednio. Dobrej zabawie służy także konfiguracja stołów i rozlokowanie biesiadników. Najlepiej gdy konsumpcja i zabawa odbywają się w tej samej przestrzeni. Rozdzielenie obu elementów wesela nie sprzyja integracji gości.


Kuchnia ma znaczenie

Szanowany lokal weselny nie powinien opływać w zapachy dobiegające z kuchni. Gdy wizytujemy takową salę, zwróćmy uwagę na wentylację i fakt, czy kuchnia jest odpowiednio odizolowana od pozostałej części obiektu. Jeśli mamy tylko okazję sprawdzić jak spisuje się dana sala weselna, to poprośmy gospodarza o wizytę na jednej z biesiad. Wtedy przekonamy się jak zlokalizowani są goście, czy jest odpowiednio dużo miejsca do tańców, jak prezentuje się oświetlenie i czy akustyka jest odpowiednia. Gdy poświęcimy nieco więcej czasu, to możemy przekonać się, jak funkcjonuje obsługa lokalu i możemy zapytać kilku biesiadników o wrażenia na temat imprezy i otoczki technicznej. Po takim rekonesansie mamy pewność, ze nasz wybór był właściwy.

Autor: Paweł Handzlik

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top