Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Suknie ślubne i garnitur dla pana młodego

Suknie ślubne i garnitur dla pana młodego
Uroczystość ślubna to jednak z najważniejszych chwil w życiu przyszłych małżonków. Dlatego zarówno państwo młodzi, jak również zaproszeni goście, chcą tego dnia wyglądać wyjątkowo. Wszyscy mają jednak dylemat, jak ubrać się elegancko i nie wydać przy tym wszystkich swoich oszczędności.

Wybór sukni ślubnej dla młodej pani czy garnituru dla młodego pana jest nie lada problemem. Dlatego młodzi muszą co najmniej pięć miesięcy wcześniej rozpocząć poszukiwania własnego stroju. Zanim to jednak nastąpi, młodzi decydują się, czy ich strój będzie szyty, kupiony lub może wypożyczony. W przypadku ewentualnego zajścia w ciążę panny młodej, wówczas kupno bądź szycie stroju powinno zostać odłożone na ostatnią możliwą chwilę, gdyż podczas ślubu i wesela strój może nie pasować na przyszłą mężatkę.


Strój a sylwetka

Niezwykle istotną kwestią przy wyborze stroju weselnego dla pani młodej i pana młodego jest dopasowanie go do wzrostu, figury, urody, a także gustu. Panom polecamy trzy typu ubioru na ślubno-weselną uroczystość:

1. Garnitur – musi dobrze leżeć na sylwetce. Może być jedno lub dwurzędowy, z kamizelką lub bez. Marynarka ma sięgać kilka centymetrów poniżej pasa, natomiast zakończenie rękawów powinno być na nadgarstkach. Spodnie mogą być marszczone lub proste, a nogawka powinna spoczywać lekko na bucie

2. Smoking – niektórzy twierdzą, że smoking jest strojem bardziej eleganckim od garnituru. Składa się z czarnej lub białej marynarki, czarnych spodni, białej koszuli, ozdobnego pasa oraz muszki w jednolitym kolorze. W przypadku, gdy spodnie są czarne, marynarka do smokingu może być biała. Polecanymi butami do smokingu są lakierki.

3. Frak – jest rodzajem marynarki, zakładanym tylko na najbardziej podniosłe uroczystości, takie jak ślub. Cechą charakterystyczną fraku są długie poły. Frak nie jest z przodu zapinany. Do fraka nosi się spodnie bez mankietów. Ważnym elementem stroju jest biała kamizelka oraz usztywniona biała koszula z zagiętym kołnierzykiem. Dodatek może stanowić biała muszka.

Również strój panny młodej musi być niepowtarzalny. Suknia powinna zostać dopasowana nie tylko do wzrostu i budowy ciała, ale także do karnacji.

Do stroju dołączane są liczne dodatki, takie jak:

  • welon
  • rękawiczki i torebka
  • buty
  • podwiązka
  • biżuteria.


Suknia szyta czy kupiona ?

Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od pieniędzy przeznaczonych na zakup sukni ślubnej.

Suknię można nabyć na cztery sposoby:

  • kupić nową
  • kupić używaną
  • wypożyczyć
  • uszyć.

Ceny nowych sukni ślubnych wahają się w granicach 1500-4000 zł i jest to najdroższa z przytoczonych możliwości forma nabycia sukni ślubnej. Zdecydowanie taniej wychodzi kupno sukni używanej, za która zapłacimy od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Suknię również można wypożyczyć. Wypożyczenie sukni stanowi zwykle 50 proc. kosztów nowego stroju. Zdecydowanie najtańsze jest uszycie sukni ślubnej przez znajomą krawcową. Najtańsze w tym przypadku nie znaczy najgorsze. Wręcz przeciwnie. Zdecydowanie najmniejsza cena nie jest jedyną zaletą szycia sukni. Na pewno taką korzyścią jest niepowtarzalność sukni i idealne dopasowanie do figury panny młodej. Decydując się na suknię według własnego projektu, dobieramy każdy detal tak, jak tego chcemy. Szycie takiej sukni warto zaplanować pół roku wcześniej. Koszt uszycia sukni jest bardzo różny i zależny od samej krawcowej. Jednak średnio wynosi on 500 zł. Można także kupić suknie ślubną używaną - możemy to zrobić w komisach lub poprzez stronę internetową.


Strój na ślub cywilny i kościelny

Jeśli młodzi decydują się na ślub cywilny i kościelny osobno, wówczas jest to dodatkowy problem związany z doborem odpowiedniego stroju. Bowiem inaczej ubierają się młodzi na ślub cywilny, a inaczej na kościelny. Ubiór na ślub cywilny również powinien być elegancki. Bywają również wyjątki, kiedy to panny młode decydują się wziąć ślub cywilny w tradycyjnej sukni ślubnej, w której występują w kościele podczas przysięgi małżeńskiej. Jednak najczęściej jest to jakaś inna, równie piękna kreacja. Mniej problemów mają panowie, którzy zarówno w czasie ślubu cywilnego, jak i kościelnego, występują w modnym i eleganckim garniturze lub innym stroju.


Ślub i przyjęcie czyli dwie kreacje

Obecnie bardzo wiele kobiet decyduje się na dwie kreacje – na ślub i wesele. Inne znowu w przypadku organizacji dwudniowego wesela, co obecnie stanowi rzadkość, jedynie w pierwszy dzień zakładają suknię ślubną. Jeśli kreacja jest na swój sposób wyzywająca, wówczas osobny strój na uroczystość ślubną jest nawet wskazany, gdyż w kościele nie powinno prezentować się nadzwyczaj nowocześnie. Młodzi powinni być ubrani elegancko, ale zarazem skromnie. Ta zasada dotyczy także wszystkich zaproszonych gości weselnych. Zdecydowanie mniejszy problem w ubiorze mają mężczyźni. Zwykle nie muszą kupować garnituru, gdyż w szafie mają ich kilka sztuk. Natomiast często decydują się na zakup nowej koszuli bądź krawata. Jeśli jednak młody pan chce kupić sobie nowy garnitur, wówczas nie będzie miał z tym zapewne żadnego problemu. Młodzi muszą pamiętać, że ich ubiór stanowi niejako oprawę całego wesela.


Sprzedaż sukni ślubnej

Wiele osób zastanawia się nad tym czy zachować suknię ślubą czy sprzedać. Niewątpliwie jest to pamiątka po ślubie i to piękna, jednak jak się okazuje dość rzadko oglądana i prawie nigdy później nie noszona. Sprzedać suknię można w wielu komisach sukni ślubnych w Polsce – patrz komisy-lista.

Autor: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top