Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Strój pana młodego część II

Strój pana młodego część II
Przed panami stoi równie trudne zadanie wyboru idealnego stroju, w którym będą dobrze się prezentować i będzie im wygodnie. Najsensowniej będzie zacząć od garnituru, w jakim chcemy stanąć na ślubnym. A może z garnituru chcemy zrezygnować?... Wybór należy do nas, a wybierać jest w czym. Najpierw musimy opowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, jeśli garnitur, to dwu-, czy trzyczęściowy. Tzn. spodnie i marynarka, czy dodatkowo kamizelka?

Kiedy przyszła Pani Młoda przez kilka tygodni (a czasem miesięcy) kompletuje garderobę ślubną często zazdrości swojemu przyszłemu mężowi, że jego ominął te wszystkie dylematy. W końcu „facet” pójdzie do pierwszego lepszego sklepu, kupi garnitur i gotowe. Nic bardziej mylnego!  Przed panami stoi równie trudne zadanie wyboru idealnego stroju, w którym będą dobrze się prezentować i będzie im wygodnie. Najsensowniej będzie zacząć od garnituru, w jakim chcemy stanąć na ślubnym. A może z garnituru chcemy zrezygnować?... Wybór należy do nas, a wybierać jest w czym.  
 

Cena, czy jakość?

Idealny kolor, materiał, fason – wszystko brzmi pięknie, ale bardzo często to cena nadal pozostaje głównym kryterium wyboru. Rozbieżność z jaką możemy spotkać się w tej kategorii jest olbrzymia. Niektóre sklepy w swojej ofercie mają garnitury już nawet za 300-400 zł, w innych są to kwoty czterocyfrowe. Jak to bywa najczęściej – prawda tkwi po środku. Czyli nie warto przepłacać, ale jeśli chcemy mieć przyzwoicie wyglądający strój o niezłej jakości powinniśmy zarezerwować na ten cel ok. 1500 zł. Przy czym należy zwrócić uwagę, czy w tę cenę są wliczone ewentualnie poprawki. Jeśli nie mamy mocno ograniczonego budżetu, najlepiej wybrać się do krawca, wtedy musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.
 

Koszula do garnituru

Uff, przejdźmy do koszuli. Przed nami znowu długa droga, choć niektóre zasady dotyczące wyboru garnituru sprawdzą się także tutaj (np. te dotyczące materiałów). Podstawowa to ta, że teoretycznie obecnie nie ma żadnych zasad i panuje ogromna dowolność. To już nie te czasy, kiedy obowiązkowa była biała koszula. Teraz Panów Młodych często możemy zobaczyć w pastelowych kolorach. A biała koszula jest wręcz wielkim faux pas kiedy nasza partnerka ma suknie np. w kolorze ecru. O ile w kwestiach kolorystycznych możemy pozwolić sobie na dużą dowolność, o tyle lepiej nie rezygnować z długiego rękawa, bo po prostu nie wypada. Jeśli na dzień naszej uroczystości zapowiadane są upały, to skupmy się raczej na wyborze naturalnych, lekkich tkanin, niż na skracaniu rękawów. Zwłaszcza, że do krótkich rękawów nie przypniemy spinek. A te, choć w żadnej mierze nie są obowiązkowe, dodają szyku, a mogą też dodać... humoru, jeśli postawimy na wersję „na wesoło”, czyli. np. z napisem „Kocham Żonę”, itp.        
   

Spinki, zegarek, czy musznik?

Choć teoretycznie mniej ważne, niż garnitur, czy koszula, dodatki odgrywają ogromną rolę. Dlatego kolejne pytania, jakie powinien sobie zadać sobie Pan Młody brzmi: krawat, muszka, czy fular? Jeśli krawat, to powinien być dobrany na zasadzie kontrastu ożywiającego strój. Najczęściej wybierany jest w kolorze dodatków Pani Młodej. Do gładkiej koszuli możemy dobrać wzorzysty krawat i na odwrót. Coraz częściej mężczyźni planujący zmianę stanu cywilnego wybierają tzw. śledzika, czyli wąski krawat. Muszą mieć świadomość, że będzie on wyglądał najlepiej w zestawieniu z marynarką z wąskimi klapami i będzie nadawał im mniej oficjalnego wyglądu, niż tradycyjny krawat szeroki.
 

Kolorystyka dodatków

Mniej popularne wybory, to muszka, fular, musznik, czy plastron. Trzy ostatnie możemy nosić do garnituru. W paski, kropki, gładkie – do wyboru do koloru. Muszkę ubierzemy też do smokingu i fraka. Co do plastronu – powinien być jednokolorowy, ewentualnie w delikatny wzór. Najlepiej komponuje się z kamizelką. Podobne zasady dotyczą musznika, zakładanego tylko do koszul z łamanym kołnierzykiem. Wyglądem przypomina on krótki krawat. Fular natomiast nosi się do otwartej koszuli. W wersji wieczorowej może być uzupełniony spinką lub szpilką.
 

Pasek dobrze dobrany

Przejdźmy nieco niżej, czyli do paska. Powinien być skórzany, klamra nie może rzucać się mocno w oczy. Nie ma być ozdobą, a jedynie uzupełnieniem stroju. Podobnie jak zegarek. Jeśli chcemy go założyć, lepiej, żeby miał ciemną skórzaną bransoletkę, niż srebrną.      
                                        

Aby przetańczyć całą noc

A teraz – nie bójmy się tego powiedzieć – najważniejsza część garderoby, czyli buty. Pamiętajmy, że ślub zazwyczaj oznacza wesele, a to natomiast oznacza przetańczoną całą noc. Bez wygodnego obuwia ani rusz! Warto aby przy okazji dobrze się ono prezentowało i pasowało do całości stroju, dlatego jeżeli nie planujemy wesela w stylu kowbojskim, to czubki naszych butów nie powinny być zadarte. W przypadku ciemnego garnituru nasz wybór powinien paść na półbuty w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym, a do jasnego odpowiednie będą jasnobrązowe. Najlepiej, żeby były zrobione ze skóry, co przełoży się na wygodę i zdrowie naszych stóp. Kiedy już wiemy jakiego koloru i z jakiego materiału obuwia szukamy, skupmy się na fasonie.
 

Wybór właściwego fasonu

Wiedeński jest najbardziej oficjalnym, to ten z klasycznym prostym noskiem. Pasuje właściwie do wszystkich rodzajów garniturów, z wyjątkiem smokingu. Derby, to fason mniej oficjalny, te buty mają bardziej zaokrąglony nosek. Panowie, którzy postawili na nieco luźniejszą stylizację mogą sobie pozwolić na mokasyny, które gwarantują im wygodę. Ci najodważniejsi wybierają trampki. Muszą jednak pamiętać, że do nich w żadnej mierze nie pasuje garnitur z kamizelką, czy musznik.
 

Pozostały skarpetki

I na koniec - do pantofli musimy dobrać odpowiednie skarpetki, czyli pasujące do koloru butów, a jednocześnie niezbyt kontrastowe względem garnituru i co ważne - na tyle długie, by zasłaniały łydkę nawet, gdy założymy nogę na nogę. Najlepiej, jeżeli będą zrobione z bawełny, co zapobiegnie poceniu się stopy.

Zachęcamy do przeczytania części pierwszej artykułu  "Strój pana młodego".

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Top