Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Ślub cywilny - formalności i koszty

Ślub cywilny - formalności i koszty
Coraz więcej młodych osób decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego, z pominięciem ślubu wyznaniowego. Takie rozwiązanie z pewnością ma swoje zalety, zazwyczaj wiąże się z mniejszymi kosztami i krótszymi przygotowaniami. Myli się jednak ten, kto uważa, że ślub cywilny można zawrzeć niemal z dnia na dzień. Jakich formalności musimy dopełnić i czy urzędnik państwowy może udzielić ślubu poza urzędem?

Kto może wziąć ślub cywilny?

Ślub cywilny mogą wziąć jedynie osoby pełnoletnie. Prawo w niektórych przypadkach dopuszcza zawarcie ślubu dorosłego mężczyzny z niepełnoletnią kobietą, o ile ukończyła ona 16 rok życia. Warunkiem przeprowadzenia ceremonii jest uzyskanie zgody sądu. Małżeństwa nie mogą jednak zawrzeć osoby, które są spokrewnione lub spowinowacone w linii prostej. Bez zezwolenia sądu ślubu nie mogą wziąć również osoby ubezwłasnowolnione, czyli m.in. niepełnosprawne psychicznie.

Niezbędne dokumenty - co trzeba przygotować?

Zanim wybierzemy się do urzędu stanu cywilnego, warto skompletować wcześniej niezbędne dokumenty, dzięki czemu zaoszczędzimy czas. Co się do nich zalicza? Na pewno potrzebny będzie nam dokument tożsamości, może to być zarówno dowód osobisty, jak również paszport. Ten dokument musimy mieć przy sobie także podczas uroczystości. Obowiązkowe będzie też uiszczenie stosownej opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa. Oświadczenie o dokonaniu wpłaty musimy mieć ze sobą. Ostatni dokument, to oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Składa się go bezpośrednio na miejscu w urzędzie.

Jeszcze kilka lat temu wymagane było dostarczenie odpisów aktów urodzenia, jednak ten wymóg został zniesiony. Nadal ten obowiązek dotyczy osób urodzonych poza granicami Polski posiadających status obywatela RP oraz obcokrajowców.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Ślub cywilny nie wiąże się z wysokimi kosztami. W większości przypadków konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej za wydanie aktu małżeństwa. Cena aktu wynosi 84 zł. Dodatkowe wydatki generuje m.in. oprawa muzyczna ceremonii, o ile się na nią zdecydujemy. Zapłacimy za nią ok. 100-150 zł w zależności od urzędu cywilnego. Znacznie więcej zapłacimy za ślub w plenerze. Możliwość zawarcia związku małżeńskiego w plenerze mamy dopiero od niedawna i warto wcześniej zorientować się, czy urzędnik zgodzi się poprowadzić ceremonię poza urzędem stanu cywilnego. Wybrane przez nas miejsce powinno zagwarantować zachowanie uroczystej formy ceremonii, a także bezpieczeństwo. Co więcej, ślub w plenerze może nas kosztować nawet ok.1000 zł. Musimy przy tym zapewnić urzędnikowi transport na miejsce ceremonii.

Jakie inne koszty trzeba uwzględnić?

Nawet jeżeli zależy nam na jak najmniejszych wydatkach, to i tak niektórych z nich nie uda nam się ominąć. Zalicza się do nich, chociażby zakup strojów ślubnych. Koszt sukni ślubnej w dużej mierze uzależniony jest od naszych możliwości finansowych oraz preferencji, nie brakuje modeli za kilkaset, jak i kilka tysięcy zł. Alternatywę stanowi wypożyczenie sukni ślubnej, niemniej taka usługa również kosztuje zazwyczaj ok. 800-1000 zł. Przy organizacji ślubu oraz przyjęcia weselnego możemy posiłkować się środkami pozyskanymi w ramach pożyczki ratalnej. Dla wielu osób pożyczka na raty w Wonga to jedyna możliwość na sfinansowanie ślubu i wesela. Niemniej, jest to niezwykle ważny dzień, dlatego każdy ma prawo zorganizować go w taki sposób, jaki sobie wymarzył. Do innych wydatków zalicza się m.in. wynajęcie auta do ślub, zakup bukietu ślubnego czy wynajęcie fotografa. W zależności od potrzeb, z niektórych elementów możemy zrezygnować.

Ślub cywilny nie wymaga wielu formalności, a jego datę można ustalić nawet na dwa tygodnie przez planowaną ceremonią. Nieco inaczej może wyglądać kwestia ślubu w plenerze, dlatego jeśli planujemy ślub, to warto wybrać się wcześniej do urzędu stanu cywilnego i przedyskutować najważniejsze kwestie.

 

 

 

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top