Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Siedem żon Mieszka I czyli jak przed tysiącem lat książęta w związki z wieloma kobietami wchodzili.

Siedem żon Mieszka I czyli jak przed tysiącem lat książęta w związki z wieloma kobietami wchodzili.
Życie w czasach przedchrześcijańskich, a w szczególności rodzinne otoczone było wszelkiego rodzaju przesądami. Los człowieka uzależniony był od złych i dobrych mocy. Bardzo liczono się zatem z ich odparciem.

Celem jego było więc przy pomocy różnych czarów zwalczać duchy nieczyste, a zaskarbiać sobie przychylność tych dobrych. Dlatego gusła i zabobony były nieodłącznie związane z każdym ważnym wydarzeniem w życiu rodzinnym: jak chrzciny czy ślub.


Przyjacielska umowa

Małżeństwo przed tysiącem lat było podobnie jak i dziś rodzajem przyjacielskiej umowy. Obydwie rodziny wnosiły dobra materialne: wiano - kawaler, posag - panna. Było ono monogamiczne, ale w bogatych książęcych rodzinach spotykamy się z wielożeństwem.


Siedem żon Mieszka I

Mieszko I miał podobno aż siedem żon, słowiański książę Somo dwanaście, a książę pomorski kilka żon i dwadzieścia cztery "popaśnice". Były one czymś w rodzaju konkubin, pełniących w związku rolę drugorzędną. Najważniejszą kobietą była pierwsza- zaślubiona uroczyście czyli "małżona". Potomstwo "popaśnic" nie miało też praw do dziedziczenia majątku po ojcu. Bolesław Chrobry jako jedyny syn Dobrawy uważał się za prawowitego następcę Mieszka I, dlatego "popędził" swą macochę i przyrodnich braci. Dopiero przyjęcie chrześcijaństwa przez Polskę dawało uprawnienia również synom Mieszka I z drugiego małżeństwa.

 

Przysłowia:

"Dobra żona zarobi posag doma"
"dobra żona sługa doma"
"Miły mi brat i swat, ale milsza żona"
"Nic po wienie, gdy niecnota w żenie"

Napisano na podstawie:

1. Aleksander Brukner; Dzieje kultury polskiej; Książka i wiedza 1957; tom pierwszy
2. Julian Krzyżanowski ; Nowa księga przysłów polskich i wyrażeń przysłowiowych polskich; Państwowy Instytut Wydawniczy Warszawa 1972r; tom trzeci

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top