Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Plan działania przed ślubem

Plan działania przed ślubem
Organizacja ślubu i wesela to okres kiedy jest wiele załatwień, nakładów finansowych oraz poświęcenia czasu. Dobrze jest zaplanować swój budżet ślubny, by wiedzieć na ile sobie można pozwolić podczas planowania.

Po oświadczynach, do których pan młody przygotowywał się bardzo długi czas, przychodzi okres planowania dalszego życia. Nim jednak nastąpi moment przysięgi przed Bogiem, jeszcze wiele musi się wydarzyć. Począwszy od pierwszej wizyty u księdza, a skończywszy na ostatnim wolnym wieczorze w życiu.

W poniższej tabelce zawarliśmy te formalności i zadania, na które naszym zdaniem należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Okres Zakres czynności
Po zaręczynach
  • Powiadomienie krewnych.
  • Wizyta u księdza.
  • Nauki przedmałżeńskie.
  • Wybór fotografa.
  • Wybór sali bądź restauracji.
  • Zamówienie kamerzysty.
  • Wybór zespołu muzycznego.
Pół roku przed ślubem
  • Wybór świadków.
  • Wybór sukni ślubnej.
  • Zamówienie obrączek.
  • Kupno zaproszeń.
  • Zamówienie transportu ślubnego.
Trzy miesiące przed ślubem
  • Zatrudnienie kelnerek.
  • Wybór menu weselnego.
  • Wybór bukietu ślubnego.
Dwa miesiące przed ślubem
  • Rozwożenie lub wysyłanie zaproszeń na ślub.
  • Akcesoria dla panny młodej, np. buty, welon.
  • Spisanie w kancelarii parafialnej protokołu przedślubnego.
  • Pierwsza spowiedź przyszłych małżonków.
Miesiąc przed ślubem
  • Ostatnie przymiarki sukni i garnituru
  • Rozdzielenie zadań w przygotowaniach do uroczystości
  • Organizacja wieczoru kawalerskiego i panieńskiego
  • Zamówienie tortu weselnego

 

Ważne pierwsze rezerwacje

Młoda para zaraz po zaręczynach powinna udać się na wizytę do księdza, w celu zapisania się na nauki przedmałżeńskie oraz ustalenia wstępnej daty ślubu. Zwykle nauki trwają około 10 tygodni, w każdym tygodniu po jednej godzinie. Bardzo ważne jest również zamówienie fotografa, kamerzysty bądź zespołu muzycznego. Należy pamiętać, że każdy zespół muzyczny ma zapełniony terminarz, co najmniej na pół roku. Podobnie wygląda sprawa z wyborem sali bądź restauracji – należy to zrobić na około rok przed ślubem, gdyż później mogą być problemy z rezerwacją. Niezbędne jest także powiadomienie krewnych o decyzji. Odkładanie tego na ostatnią chwilę może wzbudzić wśród najbliższych poczucie próby odizolowania.


Świadkowie i zakupy

Średnio pół roku młodzi powinni zastanowić się nad wyborem świadków. Młoda para musi wcześnie dokonać wyboru, ponieważ powinna liczyć się również z odmową i próbą wyłonienia kolejnych kandydatów. W tym czasie panna młoda powinna wyruszyć na poszukiwanie sukni swoich marzeń. Czasem musi przymierzyć kilkanaście modeli, aby trafić na wymarzoną suknię, która będzie do niej pasowała, dlatego powinna to zrobić jak najszybciej. Podobnie jest z zakupem obrączek. Obecnie panuje przekonanie, że wystarczy wejść do sklepu i od ręki można kupić każdy towar. Po części jest to prawdą, lecz nie zawsze. Obrączki są produktami za wybór, których należy się wziąć odpowiednio wcześniej. Również jest to ostatnia pora na zamówienie transportu ślubnego. Potem dany termin może być już zarezerwowany! Jeśli wesele będzie w restauracji, automatycznie znika problem z menu weselnym, które można bez problemu tam zamówić. Natomiast, jeżeli zabawa zostanie zorganizowana w sali czy w domu, należy najpóźniej trzy miesiące przed przyjęciem zamówić odpowiednie kelnerki lub kelnerów i ustalić wspólnie menu weselne. Jest to również czas na wybranie przez pannę młodą bukietu ślubnego. Zachęcamy przyszłe mężatki na spotkanie z florystyką, która pomoże dobrać bukiet do sukni.


Zapraszamy gości

Dwa miesiące przed ślubem to odpowiednia pora, aby zaprosić gości na wesele. Jedni robią to osobiście, inni drogą pocztową, a jeszcze inni za pomocą Internetu. Nie powinno się przekraczać tego terminu, gdyż potencjalni goście weselni później mogą mieć już zaplanowany weselny weekend. Dodatki ślubne są niezwykle ważnym elementem składającym się na wizerunek panny młodej. Czas najwyższy, aby na dwa miesiące przed zawarciem małżeństwa panna młoda zakupiła biżuterię, welon, buty czy bieliznę. Pierwszą spowiedź przedślubną należy odbyć po spisaniu specjalnego protokołu. Spowiedź powinna mieć potwierdzenie spowiednika na specjalnym formularzu. Czas pierwszej spowiedzi zależy w dużej mierze od księdza, jednak zwykle ma miejsce dwa miesiące przed ślubem.


Ostatnie decyzje

Ostatni moment na ewentualne poprawki strojów ślubnych upływa miesiąc przed uroczystością. Na późniejszą porę młodzi nie mogą sobie pozwolić. Jest to także odpowiedni czas na rozdzielenie zadań w przygotowaniach do uroczystości, a więc: zakupy, przygotowanie dokumentów, odbiór kwiatów, zamówienie tortu weselnego itp. W ciągu ostatniego miesiąca zachęcamy do zorganizowania wieczoru kawalerskiego i panieńskiego. Tej "uroczystości" nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ w ostatnich dniach czeka na młodych sporo pracy. Nie można zapomnieć również o zamówieniu tortu weselnego. Dla pewności należy tydzień przed ślubem zadzwonić do cukierni i zapytać, czy zamówienie nigdzie nie zginęło.


Sytuacje wyjątkowe

Polskie prawo przewiduje możliwość zawarcia tzw. szybkiego ślubu, choć jest to dosyć trudne i skomplikowane. W przypadku niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio życiu jednej ze stron, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński mogą być złożone niezwłocznie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego bez składania niezbędnych dokumentów. Podobne zasady dotyczą ślubu konkordatowego, o którym piszemy poniżej. Czy należy spieszyć się ze ślubem w przypadku zajścia przyszłej młodej pani w ciążę? Zazwyczaj to presja rodziny decyduje o tym, żeby jednak szybko wziąć ślub, a nie czekać do rozwiązania. Jeśli młoda para nie spieszy się z organizacją ślubu, przyszła mężatka musi pamiętać, aby kupno sukni ślubnej zostawić niemalże na ostatnią chwilę. Ostatnią przymiarkę stroju młoda pani musi zrobić na kilka dni przed uroczystością – na wypadek, gdyby potrzebne były poprawki krawieckie.


Ślub a formalności

Najważniejszym z punktu prawa jest ślub cywilny. Młoda para, co najmniej na 31 dni przed planowaną datą zawarcia związku małżeńskiego udaje się razem do wybranego USC. W USC odpowiada na kilka formalnych pytań, by urzędnik stwierdził brak przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Coraz częściej pary decydują się jednak na ślub konkordatowy, który jest jednocześnie aktem prawnym i ceremonią kościelną. Wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego mogą wziąć ślub konkordatowy i uniknąć zbędnych formalności związanych ze ślubem cywilnym. Po uroczystości, w ciągu pięciu dni od daty zawarcia małżeństwa, kościół przesyła dokumenty do USC, który jest w tej sytuacji odpowiedzialny za sporządzenie aktów ślubu.

Autor: Grzegorz Wieczorek

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top