Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl Auta ślubne - znajdź wymarzony samochód do ślubu - auta-wesele.pl

Obrączki ślubne i związane z nimi mity

Obrączki ślubne i związane z nimi mity
To najbardziej wyjątkowa biżuteria – nic więc dziwnego, że obrączki ślubne doczekały się aż tylu przesądów i mitów. Określają one zarówno sposób kupowania tych symbolicznych ozdób, jak i zakładanie ich w dniu ślubu czy przechowywanie po ceremonii. Dziś przedstawiamy Ci pięć mitów związanych z materiałami, z których wykonuje się obrączki.

Koniecznie ze złota

Wiele osób uważa, że to właśnie z tego metalu szlachetnego powinny zostać wykonane obrączki ślubne, ponieważ gwarantuje on trwałość związku małżeńskiego. W rzeczywistości jednak przesąd ten niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, ponieważ złoto jest z natury dość kruchym materiałem. Dopiero inne metale dodane do stopu utwardzają go i zapewniają mu odporność na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli więc zależy Wam na trwałości ślubnej biżuterii, lepiej sprawdzi się platyna. Jest ona jednak o wiele droższa od złota – wykonane z niej obrączki kosztują kilkakrotnie więcej – dlatego ma zdecydowanie mniej zwolenników.

Białe złoto jest bardziej wartościowe

Biały odcień złota uchodzi za bardziej luksusowy i wartościowy niż jego żółta wersja. Najprawdopodobniej bierze się to z tego, że swoim wyglądem przypomina luksusową platynę, podczas gdy żółte złoto przywodzi na myśl przestarzałą biżuterię lub nawet mało wartościowe ozdoby z tombaku. W rzeczywistości jednak ceny obrączek wykonanych z białego i żółtego złota niewiele się od siebie różnią. Są uzależnione od innych czynników, takich jak próba (im wyższa, tym ozdoba będzie droższa), wielkość obrączki, a nawet marka salonu jubilerskiego, w którym zakochani dokonują zakupu.

Różowe złoto to tandeta

Wielu osobom kojarzy się ze starodawną biżuterią lub ze stopem o niższej wartości – dlatego różowe złoto przez lata było zapomniane i nie cieszyło się pozytywną opinią. Moda ma jednak to do siebie, że często się zmienia, dlatego w ostatnich latach na rynku jubilerskim wyraźnie widać powrót różowego złota. Jeśli więc zależy Ci, aby mieć obrączkę zgodną z najnowszymi trendami, zwróć uwagę na ten oryginalny odcień metalu szlachetnego.

Im wyższa próba złota, tym lepiej

Złoto wyższej próby jest droższe niż stopy, w których znajduje się mniej tego metalu – to fakt. Ale warto również pamiętać o tym, że im większa jest procentowa zawartość złotego kruszcu, tym biżuteria z niego wykonana jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu złoto wyższej próby sprawdzi się w przypadku kolczyków, naszyjników, bransoletek i innych błyskotek zakładanych tylko na specjalne okazje. Jeśli chodzi zaś o obrączki, które nosi się codziennie przez wiele lat, może się okazać, że droga biżuteria ślubna zbyt szybko straci swój piękny wygląd, a drobne zarysowania będą coraz bardziej widoczne.

Ścieranie się białego złota to oznaka jego słabej jakości

Wiele osób skarży się, że po kilku latach noszenia obrączki ślubne wykonane z białego złota straciły swoją pierwotną barwę i zżółkły. Wcale nie oznacza to, że zakochani kupili biżuterię słabej jakości. Ten proces jest całkowicie naturalny – powłoka, która nadaje temu metalowi biały kolor, z czasem ściera się i należy wtedy ponownie ją uzupełnić. Taką usługę wykonuje większość salonów jubilerskich, dlatego jeśli zależy Wam, aby obrączki odzyskały swój dawny wygląd, warto z niej skorzystać.

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (1)
  • AmandaTr 2018-01-23, 11:25

    Z mężem zdecydowaliśmy się akurat na złote obrączki od złotnika Jacka Sikorskiego i są piękne i trwałe, ale faktycznie nie ma co iść w standardy i przesądy i najlepiej kupić taką jaka nam się podoba i jaka naszym zdaniem będzie najtrwalsza.

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top