Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

O wróżbach panien na wydaniu czyli jak św. Barbara i św. Łucja pannom na Śląsku kawalerów wybierać pomagała.

O wróżbach panien na wydaniu czyli jak św. Barbara i św. Łucja pannom na Śląsku kawalerów wybierać pomagała.
Wróżby i przesądy były od dawna nieodłącznym elementem życia człowieka. Z zachowań przyrody przepowiadano pogodę i urodzaj na najbliższy rok. Również panny na wydaniu znały wiele praktyk związanych ze swoim losem.

Wierzenia i praktyki dotyczące zamążpójścia dotyczyły nie tylko Wielkiejnocy czy Bożego Narodzenia, lecz i dni poświęconych świętym – patronom zakochanych. Należały do nich między innymi św. Łucja i św. Barbara. W wieczór przed św. Barbarą, której imieniny obchodzono 4 grudnia, dziewczęta wychodziły na dwór i trzęsły płotem. Potem nasłuchiwały, z której strony słychać szczekanie psa, stamtąd miał bowiem przybyć kochanek. Płot musiał być stawiany przez ojca i syna, a oboje winni nosić święte imiona. Zwyczaj ten powtarzany był w wigilię Świąt Bożego Narodzenia.


Nie tylko św. Barbara

Św. Łucja, obchodzona 13 grudnia również sprzyjała wróżbom panien na wydaniu. W dniu tym dziewczęta i chłopcy sadzili gałązki czereśni: Czyja zakwitnie najwcześniej, ta lub ten pierwszy weźmie ślub. Jeśli gałązka uschnie, znaczyło, że jej właściciel nie stanie na ślubnym kobiercu. Do innych wróżb przedmałżeńskich należy struganie warzechy przez kawalerów. Czynność tę rozpoczynał w dniu św. Łucji i wykonywał codziennie, aż do Wigilii. W ten właśnie wieczór wychodził z warzechą w pole i nasłuchiwał odgłosów. One bowiem miały być znakami mówiącymi o jego przyszłej żonie. Gdy usłyszy trzask bicza wybranka będzie gospodarską córką. Od dnia 13 grudnia, codziennie do Wigilii odkładano codziennie po kawałku drewna, które palono w przeddzień Bożego Narodzenia. Z kształtu popiołu wróżono przyszłość. Jeśli ułożył się na kształt kwiatu – zwiastowało to ożenek.


Podobnie jak w "Andrzejki"

Dziewczęta i chłopcy praktykowali też w tym dniu wróżbę podobną do andrzejkowej. Pod poduszkę wkładali 12 karteczek z imionami, codziennie do Wigilii losując po jednej karteczce. Ostatnia – zawierać miała imię przyszłego ukochanego lub ukochanej. Bardzo ciekawy zwyczaj dotyczący panien na wydaniu związany z był z Popielcem. Dziewczęta które w okresie zapustów nie wyszły za mąż były przywiązywane do kłody lub kloca i musiały ją ciągnąć przez całą wieś, do karczmy, gdzie następowało wykupienie.

"U której panny w tym roku

Mąż nie będzie podle boku,

Taka musi już kloc ciągnąć"

Jeśli kobieta nie wzięła ślubu, musi "pień włóczyć pospolicie, dając znać, że bez druha już to drwa, nie życie„.

Przysłowia:

"Od Łucyje do Wilije"

"Wyszedł, jak Barbara na trynach" /ponieść stratę/

Napisano na podstawie:

1. Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku; Instytut Śląski w Opolu; Opole 1987

2. Zespół Redakcyjny pod kierunkiem Juliana Krzyżanowskiego, "Nowa księga przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich", Państwowy Instytut Wydawniczy Warszawa 1972r., tom drugi i trzeci

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Top