Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Nie przepłacaj! Oto sposoby, jak zorganizować tanie wesele

Nie przepłacaj! Oto sposoby, jak zorganizować tanie wesele
Większość osób świetnie rozumie, że nie ma sensu zadłużać się na wesele, jeśli nie mamy wystarczających funduszy, aby je zorganizować. Jeśli mimo to zależy nam na tym, aby się odbyło, warto pomyśleć jak na nim zaoszczędzić.

Choć wydaje się, że wesele to ogromny wydatek to tak naprawdę jest masa sposobów, aby na nim zaoszczędzić. Mądre planowanie wesela i rezygnacja z niepotrzebnych wygód sprawią, że koszt całkowity imprezy znacznie się skurczy i nie będziemy musieli popadać z tego powodu w długi, albo zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na inne, konieczne wydatki.
 

Mniejsze koszty nie muszą oznaczać czegoś gorszego

Po pierwsze, ważne, żeby jasno powiedzieć, że cięcie kosztów nie musi oznaczać gorszej jakości wesela. Wystarczy jeden mały krok, jakim jest zorganizowanie wesela poza sezonem ślubnym, aby za takie same usługi zapłacić nawet o 30% mniej. To sprawia, że z niczego nie musimy rezygnować, aby było nas stać na wymarzoną uroczystość. Jako że koszty przyjęcia są najwyższe (sięgają 50% wszystkich wydatków związanych ze ślubem i weselem) to warto bardzo dokładnie przygotować listę gości. Czy naprawdę jest konieczne zapraszanie kogoś, z kim od kilku lat nie rozmawialiśmy? Ograniczenie liczby gości to kolejny dobry sposób na oszczędność, jedna osoba mniej to około 150 złotych więcej w kieszeni. Jak jeszcze można obciąć koszty wesela?
 

Usługi weselne za darmo

Czy naprawdę konieczne jest wynajmowanie samochodu, jeśli można skorzystać z własnego lub poprosić kogoś z rodziny? Zamiast oddawać samochód do dekoracji, można zakupić je samemu w Internecie za nie więcej niż 50 zł. Samo przygotowanie zajmie dosłownie pół godziny, więc nie tracimy na tym wiele czasu. Podobnie jest z dekoracją sali i kościoła, zamiast płacić specjalnej firmie, lepiej zebrać znajomych i udekorować wszystko samodzielnie, nie tylko będzie taniej, ale to także świetna zabawa. Większość sal weselnych zapewnia jedzenie, ale daje narzeczonym możliwość zapewnienia własnych napojów i alkoholu.
 

Rozeznanie się w cenach

Wystarczy zapoznać się z cenami w okolicy, odwiedzić kilka hurtowni i wybrać najtańszą opcję, z pewnością będzie taniej, niż gdy to restauracja zapewnia taką obsługę. Można pójść jeszcze dalej i zrezygnować także z profesjonalnego fotografa, chociaż trzeba spodziewać się, że to odbije się na jakości zdjęć. A może wcale nie potrzeba nam poważnych zdjęć? Zamiast tego poprośmy gości, żeby sami dokumentowali imprezę np. swoimi telefonami, a potem przesłali wyniki do nas. Dostaniemy zapewne masę śmiesznych selfie, choć nie profesjonalnych to na pewno będziemy do nich wracać bardzo chętnie.Zespół czy DJ na weselu? - wybierz taniej

Choć na weselu nie obejdzie się bez muzyki, czy sukni dla panny młodej, to jest wiele sposobów, aby na nich zaoszczędzić. Zamiast zespołu złożonego z kilku osób, możemy wybrać DJ-a, nawet najlepszy będzie kosztował mniej niż orkiestra. Zabawy weselne z DJ-em stają się coraz bardziej popularne, atmosfera na pewno na tym nie ucierpi. Podobnie w przypadku sukni ślubnej. Używaną, w świetnym stanie można kupić nawet za 30% nowej. Czy jest sens przepłacać? Żaden z gości zapewne nie zauważy różnicy, a my chyba będziemy czuć się dobrze, wiedząc, ile udało się nam zaoszczędzić.
 

Oszczędności na zaproszeniach

Nie ma sensu zamawiania także ręcznie robionych zaproszeń ślubnych. Jedno takie zaproszenie może kosztować nawet 4-5 złotych, podczas gdy drukowane, zamawiane na Allegro można dostać za złotówkę. Wcale nie są znacznie gorsze, również można wybrać, jaki tekst pojawi się w środku oraz spersonalizować je dla każdego z gości. Biorąc pod uwagę, że zaproszenie – jakie by ono nie było – i tak skończy swój żywot w koszu, lepiej nie marnować pieniędzy. Warto zapamiętać tę zasadę także w innych przypadkach, jeśli mamy do wyboru dwie opcje, które spełniają to samo zadanie, lepiej wybrać tańszą, bo tak naprawdę większość osób nawet nie zauważy różnicy.
 

Ślubna presja

Wiele par zakłada, że ich wesele nie pochłonie wielkiej kwoty, ale w ferworze przygotowań, odwiedzin w salonach mody ślubnej i przeglądaniu dostępnych opcji w Internecie, ulegają namowom podwykonawców, czy rodziny i wybierają usługi znacznie droższe, niż zakładali na początku, albo decydują się na detale, o których nawet wcześniej nie wiedzieli, że istnieją. Czy naprawdę konieczne jest wypuszczacie przez młodą parę gołębi lub motyli? Czy czekoladowa fontanna lub fikuśne ozdoby na stołach mają sens? Oczywiście te elementy podnoszą atrakcyjność imprezy, ale naprawdę nie są niezbędne, aby dobrze się bawić.
 

Wszystko dobrze trzeba przemyśleć

Sektor usług ślubnych jest naprawdę ogromny, branża oferuje taką ilość różnych detali, że skorzystanie z nich wszystkich podniosłoby koszt wesela do niebotycznych rozmiarów. Dlatego ważne, aby zachować zdrowy rozsądek i trzymać się przygotowanego planu. Nie możemy dawać się przekonać ani ekspedientkom w sklepach, ani własnej rodzinie, to w końcu nasz ślub, dlatego to my powinniśmy decydować, co jest nam potrzebne, a co nie. Nie jest to oczywiście proste zadanie, szczególnie w wypadku silnego nacisku ze strony rodziny, ale możliwe do wykonania. W razie, gdy ktoś za bardzo się wtrąca, wymagając na nas podniesienie wydatków, lepiej zrezygnować z „doradztwa” tej osoby i wybierać kolejne elementy wesela samodzielnie.

 

Autor: Kinga Jaromin

Polecamy porady i artykuły
Wasze komentarze (1)
  • renata 2017-05-09, 14:25

    Zorganizowanie wesela to bardzo kłopotliwy i spory wydatek. A my szukaliśmy sali w Szczecinie bo zależało nam żeby nasze uroczystości weselne odbyły się w tym właśnie mieście. Sala spełniła nasze oczekiwania i wszyscy goście wracali do domów zadowoleni.

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Top