Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Kościoły i zabytkowe świątynie w Koszalinie

Kościoły i zabytkowe świątynie w Koszalinie
Wybór kościoła na ślub to jedna z ważniejszych kwestii. W Koszalinie znajduje się wiele pięknych i zabytkowych świątyń, spośród których z pewnością wybierzecie tą jedyną na Waszą uroczystość. Miejsce jest przecież bardzo istotne.

Jednym z zabytkowych, XIV-wiecznych kościołów w Koszalinie jest Bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP, wyróżniająca się wyjątkową konstrukcją architektoniczną. Wnętrza świątyni zdobią wykonana przez mistrzów gotlandzkich w XIII wieku chrzcielnica z wapienia muszlowego i pochodzący z tego samego okresu krucyfiks. Na uwagę w tym miejscu zasługują również okna prezbiterium oraz witraże. Ponadto wyróżniamy tutaj także bogato polichromowane i złocone gotyckie figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem, świętych i biskupów, które są to jedynymi zachowanymi na Pomorzu Środkowym rzeźbami tego rodzaju.
 

Kościół w stylu neogotyckim

Wyjątkowym kościołem w Koszalinie jest również Kościół katedralny Niepokalanego Poczęcia NMP, powstały w latach 1300-1333. Był on restaurowany w stylu neogotyckim, a obecnie charakteryzuje się potężną wieżą z zegarem z 1754 roku oraz czterema dzwonami. Wnętrza świątyni zdobi krucyfiks gotycki XIV wieku, rzeźbione w dębowym drewnie późnogotyckie figury świętych, wczesnogotycka chrzcielnica oraz organy neogotyckie.
 

Inne koszalińskie świątynie

Innymi szczególnymi świątyniami w Koszalinie są także neogotycki Kościół św. Józefa Oblubieńca pochodzący z lat 1869-1870 oraz Kościół św. Józefa, który był pierwszą świątynią katolicką w mieście po Reformacji. Obecnie świątynia posiada styl neogotycki oraz zbudowana jest na planie prostokąta z czerwonej cegły. Posiada wieżę z dzwonem, neogotyckie wyposażenie wnętrz oraz stylowe witraże, umieszczone w prezbiterium.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top