Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl Wideofilmowanie - baza kamerzystów - filmy-wesele.com.pl

Kościół na Waszą ceremonię ślubną

Kościół na Waszą ceremonię ślubną
Wybór kościoła na ślub to bardzo istotna kwestia, gdyż nadaje on kształtu całej ceremonii. W Łomży znajduje się wiele zabytkowych świątyń, spośród których z pewnością wybierzecie tą jedyną. Warto jest je wcześniej poznać.

Jednym z zabytkowych kościołów jest późnogotycka katedra św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela, która została wzniesiona w 1526 roku i posiada późnorenesansowe nagrobki. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, zarówno gotyckich, jak i późniejszych. Wystrój świątyni został zmieniony z gotyckiego na barokowy podczas generalnego remontu, który nastąpił w latach 1691-1693. Na uwagę w tym miejscu zasługuje mieszczący się w kaplicy południowej w późnorenesansowym ołtarzu, koronowany, cudowny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej z XVI wieku.
 

Kościół z XVIII wieku

Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej to świątynia dobudowana przy klasztorze OO. Kapucynów w latach 1781–1789. Na dziedzińcu kościoła widnieje figurka Matki Bożej Częstochowskiej. W skromnym wnętrzu zachowało się barokowe wyposażenie, a w ołtarzu głównym wyróżniamy XVIII-wieczny obraz Opłakiwanie pod Krzyżem.
 

Świątynia w typie rosyjskiej architektury

Kościół Wniebowzięcia NMP powstały w 1877 roku, którego architektura posiada typ rosyjski, wykonany jest z cegły. Posiada dwie wieże, a w jego wnętrzu znajduje się jeden ołtarz w prezbiterium, a za nim na ścianie obraz Chrystusa Nauczyciela w otoczeniu Matki Boskiej i świętych. Nad prezbiterium widnieje kopuła, a cała budowla wykonana jest w stylu eklektycznym. We wnętrzu budynku zachowała się polichromia, a elewacja budynku jest bogato dekorowana pilastrami i płaskorzeźbami, które rozmieszczone są wokół wąskich półkolistych okien.
 

Coraz więcej ślubów poza parafią panny młodej

Ślub Kościelny powinien być zawarty w parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego. Nie jest to jednak reguła, gdyż po spełnieniu odpowiednich formalności, może on odbyć się w innej, wybranej przez Was świątyni. Na 6 miesięcy przed wybraną datą ślubu trzeba udać się do kancelarii parafialnej, aby ustalić dokładny termin. Można także zdecydować się na dekorację kościoła, lecz należy pamiętać, że trzeba uzyskać na to zgodę proboszcza parafii, w której odbędzie się ceremonia.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top