Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Kościół na ślub we Włocławku

Kościół na ślub we Włocławku
Wesele to czas wielu przygotowań oraz wielu ważnych decyzji. Należy do nich między innymi wybór kościoła na ślub. Trzeba pamiętać jak ważna jest ta chwila, gdyż miejsce, w którym zawieramy związek małżeński znacznie stanowi o charakterze całego wydarzenia.

We Włocławku znajduje sie wiele zabytkowych kościołów, spośród których możecie wybrać ten, w którym zawrzecie Wasz związek małżeński. Jednym z nich jest powstały w latach 1639-1644 Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów Reformatów pw. Wszystkich Świętych. Jest to barokowa budowla z reminiscencjami gotyckimi oraz neobarokową nawą boczną. We Włocławku wyróżniamy także zabytkowy Kościół pw. św. Witalisa, który znajduje się w kompleksie zabudowań Wyższego Seminarium Duchownego. Jest to najstarszy zachowany zabytek Włocławka, wykonany w stylu gotyckim w 1330 roku z palonej cegły. Budowla ma charakter jednonawowy z wydzielonym prostokątnym prezbiterium zamkniętym wielobocznie oraz odchylonym od osi korpusu w lewo. Na zewnątrz kościół jest opięty skarpami o jednym uskoku. Do nawy kościoła, przylega od zachodu przysadzista trójkondygnacyjna wieża, która jest zwieńczona barokowym hełmem baniastym z latarnią.


Bardzo ważne obiekty sakralne

Na szczególną uwagę w tym miejscu zasługuje umieszczone w ołtarzu głównym kościoła, bezcenne dzieło sztuki gotyckiej, którym jest tryptyk z 1460 roku. Także Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Njaświetszej Marii Panny jest gotyckim kościołem katedralnym, pochodzącym z 1340-1411 roku. Świątynia posiada trzy nawy z węższym i znacznie niższym prezbiterium oraz dwiema wieżami od zachodu. Budynek był wielokrotnie przebudowywany w ciągu wieków, a rozpoczęta w 1890 roku restauracja katedry, silnie przekształciła kościół w duchu neogotyckim. W kościele znajduje się nagrobek bpa Piotra z Bnina z 1494 roku, drewniana figura Matki Bożej, pochodząca z początku XV wieku oraz obraz Wniebowzięcia NMP z około 1475 roku. Niezwykły klimat stwarza także wnętrze  i późnorenesansowe obrazy oraz cztery obrazy wczesnobarokowe z 1639 roku, malowane na blasze miedzianej.


Piękne kościoły na rynku i od strony Wisły

Kościoł Parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, został wzniesiony w 1538 roku i jest późnogotycką budowlą posiadającą renesansowe i barokowe przybudówki. Na wyposażenie kościoła składają się barokowe i rokokowe elementy. Okno prezbiterium zdobione jest przez witraż z 1938 roku, natomiast neogotycka grupa Ukrzyżowania zdobi wejście do prezbiterium. W 1565 roku powstała także kaplica pw. Jedenastu Tysięcy Dziewic. Od strony Wisły w ścianie wmurowane są trzy pociski, które zostały wystrzelone przez wojska bolszewickie w 1920 roku. Ponadto świątynia stoi nad Wisłą, przy Starym Rynku, co nadaje jej dodatkowego uroku. Zazwyczaj na ślub wybieramy kościół ten, który zgodny jest z parafią Panny Młodej. We Włocławku znajduje sie jednak wiele pięknych kościołów, dlatego warto się zastanowić czy Nasza ceremonia może odbyć się w innym miejscu.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top