Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl Zespoły weselne - muzyka-wesele.pl

Kościół na ślub w Tarnowie

Kościół na ślub w Tarnowie
Wybór kościoła, w którym odbędzie się Wasz ślub, to jedna z ważniejszych kwestii. Tarnów to miasto, które posiada wiele pięknych i zabytkowych kościołów, spośród których z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Jednym z ważniejszych, zabytkowych kościołów w Tarnowie jest malowniczy drewniany, gotycki Kościół NMP, który powstał w 1458 roku i posiada konstrukcję zrębową. Jest on popularnie nazywany kościołem na Burku od miejscowej nazwy pobliskiego targowiska. We wnętrzu świątyni znajdują się krucyfiks i figury Józefa z Arymatei i Nikodema z XVII wieku, a w rokokowym ołtarzu głównym umieszczono malowany na desce obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Kopie średniowiecznych tryptyków na ołtarzach bocznych, barokowa ambona z XVIII wieku, chór muzyczny oraz dwa relikwiarze drewniane z końca XVIII wieku nadają światyni wyjątkowego uroku.


Drewniany kościół

Do uroczych drewnianych kościółków zaliczamy również Kościół św. Trójcy wzniesiony w latach 1595 - 1597, leżący na terenie dawnej wsi podmiejskiej zwanej Terlikówką oraz drewniany Kościółek pod Tarnowem św. Marcina Biskupa na Górze św. Marcina w Zawadzie. Pierwszy z powyższych kościołów jest zabytkową światynią w stylu późnogotyckim, posiadająca niewysoką, barokową wieżę z ośmioboczną latarnią nakrytą baniastym hełmem. Na uwagę w tym miejscu zasługuje obraz przedstawiający Trójcę Świętą w typie ikonograficznym,  który malowany jest na desce około 1600 roku i znajduje się w późnorenesansowym ołtarzu głównym. Drugi z wyżej wymienionych drewnianych kościołków pochodzi z  XV wieku i posiada styl gotycki. Do świątyni dobudowano wieżę konstrukcji słupowej, o lekko pochyłych ścianach z nadwieszoną izbicą.


Bazylika i inne kościoły

Także Bazylika katedralna Narodzenia NMP to piękna ceglana świątynia w stylu gotyckim, która została wzniesiona w I połowie XIV wieku. W późniejszym czasie dobudowano także kaplice boczne, a sam kosciół został zrekonstruowany w latach 1889-1897. Wnętrza świątyni zdobią renesansowe nagrobki oraz dzieła wybitnych rzeźbiarzy. Pod chórem muzycznym wyróżniamy bogato rzeźbione stalle kanonickie z końca XV wieku. Zabytkowe, barokowe wnętrza posiada także, pochodzący z XVIII wieku Kościół OO. Bernardynów w Tarnowie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Powstał on w latach 1752 - 1776 i jest to jednonawowym, orientowanym, murowanym budynkiem, posiadającym  ośmioboczną wieżyczkę na sygnaturkę od strony zachodniej oraz jednolite stylowo, barokowe i neobarokowe wnętrze. Na uwagę w tym miejscu zasługują ołtarz główny z XiX wieku, jak również barokowy krucyfiks.


Neogotyckie wnętrza

W Tarnowie znajduje sie także Kościół Księży Misjonarzy pw. Świętej Rodziny, który jest neogotycką bazyliką, zbudowaną z cegły. Świątynia posiada neogotyckie wyposażenie wnętrza, które w większości wykonane zostało w latach 1907 - 1910 i pochodzi z Tyrolu. Wnętrza zdobione sa także przez witraże w transepcie, które zostały zaprojektowane w 1907 roku. Spośród tylu zabytowych świątyni, jakie oferuje Tranów, nie trudno o wybór tej jedynej i wyjątkowej, która nada kształtu Waszej ceremonii ślubnej.

Polecamy porady i artykuły
  • Dodaj komentarz – napisz co myślisz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu.
Top